چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024

در حال حاضر خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران ۲٫۵ تا ۳ برابر اروپای غربی است

به گزارش انارما،علی‌اکبر حقدوست امشب در شورای سلامت کرمان با اشاره به تهیه سند سلامت این استان اظهار داشت: سه استان در کشور سند سلامت را تهیه و تدوین کرده‌اند که استان کرمان به دلیل استفاده از تجربیات استان‌های دیگر می‌توان گفت در این زمینه کاری کامل‌تر ارائه داده است.

 

وی بیان داشت: یکی از مباحثی که در سند سلامت استان کرمان مورد توجه قرار دارد، بیماری‌های قلبی و عروقی است که از رشد بالایی برخوردار هستند.

حقدوست تصریح کرد: جامعه ما رو به پیری است و به طبع آن بیماری‌های قلبی و عروقی نیز زیاد می‌شود، اما در عین حال سبک زندگی نامطلوب کنونی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را شدیدتر کرده است.

وی افزود: در حال حاضر خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران ۲٫۵ تا ۳ برابر اروپای غربی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: استان کرمان در زمینه جلوگیری از بیماری‌های واگیردار پیشرفت خوبی داشته است، اما بیماری‌های خاصی مانند ایدز که در کل کشور مورد توجه خاص است در استان کرمان نیز مطرح است.

حقدوست ابراز داشت: در حال حاضر موج سوم از ایدز در کشور به راه افتاده که انتقال جنسی این بیماری است.

وی خاطر نشان کرد: طبق برآورد وزارت بهداشت بر اساس یک مدل، تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۱۰ در ایران ۸ هزار نفر به ویروس ایدز مبتلا شوند.

حقدوست عنوان کرد: در مراحل اولیه ابتلای مردان به ویروس ایدز بیشتر بود و اکنون این مسئله در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و به دلیل موج سوم و انتقال جنسی است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر گسترش اپیدمی موجب می‌شود تا این بیماری را در مناطق کوچک‌تر نیز شاهد باشیم و به دنبال آن عفونت‌هایی مقاوم به درمان بروز کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان یکی دیگر از مسائل مطرح در سند سلامت استان را رشد سرطان‌ها دانست و گفت: استان کرمان در متوسط کشوری در زمینه سرطان‌ها از دیگر استان‌ها وضعیت بدتری ندارد، اما سیر فزاینده و الگوهای خاص آن نگران کننده است.

بیماری قلبی به شدت در سنین پایین جامعه اثر گذاشته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان بیان کرد: بیماری قلبی و عروقی به شدت در سنین پایین جامعه اثر گذاشته و خطر مرگ در این بیماری ۲٫۵ تا ۳ برابر اروپای غربی است.

حق‌دوست با اشاره به اینکه یکی دیگر از مباحث مطرح شده در سند سلامت استان بیماری سرطان است، تصریح کرد: سرطان در استان کرمان نسبت به متوسط کشور وضعیت بدتری ندارد، اما سیر فزاینده و الگوهای خاص این بیماری نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه سرطان کبد در کرمان ۲٫۵ برابر متوسط کشوری است، گفت: سرطان معده ۱۱ درصد در سال رشد می‌کند که برای درمان اولیه این سرطان ۲۵۰ میلیارد تومان خرج می‌شود.

حقدوست ابراز داشت: به عنوان نمونه سن ابتلا به سرطان سینه در کشور از میانگین دنیا کمتر است و در استان کرمان موارد ۲۵ ساله را نیز مشاهده کرده‌ایم.

وی افزود: همچنین کانون‌های خاصی از سرطان را در یک منطقه می‌بینیم که دلایل آن نیز مشخص نیست.

حقدوست خاطر نشان کرد: اعتیاد، حوادث و سوانح رانندگی، مالاریا و بیماری‌های روحی و روانی از دیگر مباحث مورد اهمیت در سند سلامت استان کرمان است.

وی بیان داشت: برای مدیریت این معضلات باید نگاه بین‌بخشی داشت، مسئله سرطان و ایدز از عهده یک سازمان خارج است.

حقدوست تصریح کرد: بخش سلامت بدهی‌های سنگینی دارد و هزینه‌های درمان، تکنیک‌ها و داروهای گران قیمت را شاهد هستیم، اما بودجه سلامت کم است و حمایت همه را می‌طلبد.

منبع:فارس

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی