جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ | Friday 21 June 2024

ایشان افرادی غیر ارزشی را برای مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنند که نیازمند توجه و نظارت بیشتر رئیس ‌جمهور محترم به ویژه در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است

 

تذكر آیت‌الله مکارم شیرازی به حسن روحانی
ایشان افرادی غیر ارزشی را برای مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنند که نیازمند توجه و نظارت بیشتر رئیس ‌جمهور محترم به ویژه در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است.

به گزارش انارما؛

 

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: اخیرأ اخباری منتشرشده که برخی وزرا خط اعتدال را شکسته‌اند و افراد ارزشی را کنار گذاشته و افرادی غیر ارزشی را برای مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنند که این مسئله نیازمند توجه و نظارت بیشتر رئیس‌جمهور است.

 
به گزارش دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در سخنرانی پس از نماز مغرب و عشاء در میان زائران و مجاوران بارگاه رضوی به اهمیت مسئله امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: در این راه باید هم حق را به جا آورد و هم دیگران را به انجام آن دعوت کرد زیرا جوهره امر به معروف و نهی از منکر در تواصی است. وی با اشاره به آیه «إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» از سوره والعصر و لزوم انجام عمل صالح، هرگونه وظیفه‌ای که دیگران حق مطالبه آن را داشته باشند حق نامید و ادامه داد: چهار حق وجود دارد که نخستین آن، حق خدا بر بندگانش است.

 
استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: هر آنچه که ما داریم، جان ما، مال ما، سلامتی و تمام نعمت‌هایی که در اختیارداریم از جانب خداوند است بنابراین، خدا بر ما حق دارد و تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که هر نعمت را بشناسیم، در جای خود مورد استفاده قرار دهیم و خداوند را برای این نعمت‌ها شاکر باشیم. وی دومین نوع حق را حق مردم بر یکدیگر عنوان کرد و اظهار داشت: مسلمانان بر یکدیگر حق دارند همان‌گونه که همسایگان نسبت به یکدیگر، پدر و مادر بر فرزندان و فرزندان بر پدر و مادر حق دارند حتی غیرمسلمانان نیز اگر زندگی مسالمت‌آمیز با مسلمانان را پذیرفتند باشد، بر مسلمان حق دارد؛ حقوق بشر اسلام، گسترده‌ترین حقوق بشر دنیا است، مرزهای جغرافیایی نمی‌توانند مسلمانان را از هم جدا کند.

 

آیت الله مکارم شیرازی سومین حق را حق محیط زندگی انسان بر او دانست و اظهار داشت: انسان حق تخریب محیط ‌زیست و جنگل‌ها را ندارد و همچنین لایه ازن که به فرموده خداوند متعال، حافظ کره زمین است؛ نباید اینگونه تصور شود که تمام آنچه وجود دارد در اختیار نسل حاضر است زیرا نسل‌های بعد نیز به این محیط نیاز دارند و تخریب آن خلاف دین است. وی به تأکید اسلام در رعایت حقوق دیگران، حتی حیوانات اشاره کرد و با بیان روایتی از امام صادق (ع) تصریح کردند: ایشان در این روایت به توجه اسلام در رعایت حقوق حیوانات اشاره‌شده و چهار حق حیوانات بر صاحبان آنان ذکر شده است.

 
آیت‌الله مکارم شیرازی حق چهارم را حق انسان بر خود عنوان کرد و اظهار داشت: انسان مدیون خویش است و این حق بر انسان است که عمر خود را تلف نکند و همچنین نمی‌تواند خود را از بین ببرد؛ حق پنجمی هم تعریف‌شده که عبارت است از حق حکومت به مردم و مردم به حکومت که تعریف خود را دارد. وی به تبلیغات منفی دشمنان در مورد روحیه صبر که اسلام بر آن تأکید دارد اشاره کرد و گفت: برخی دشمنان علیه این روحیه که اسلام به مسلمانان توصیه کرده تبلیغات می‌کنند که اسلام می‌گوید شما در مقابل کسی که به شما ظلم کرد سکوت کنید، اگر کشور شما را اشغال کردند اعتراض نکنید و این بزرگ‌ترین دروغ است؛ صبر در فرهنگ اسلامی یعنی استقامت.

 

این مرجع تقلید به نتایج صبر و استقامت در کارها اشاره کرد و بیان داشت: رسیدن به خواسته‌ها در دنیا و آخرت بدون مشکلات حاصل نخواهد شد و راه رسیدن به آن، تنها از راه صبر و استقامت ممکن خواهد بود. وی با اشاره به قسمت «وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» از این آیه شریفه ابراز داشت: باید در مقابل هوای نفس، وسوسه‌های شیطان، ماهواره‌ها که به خانه‌ها را پیداکرده، اینترنت و رسانه‌ها استقامت کرد؛ هم خود استقامت کنیم و هم دیگری را به استقامت دعوت کنیم و همچنین برای رسیدن به خواسته‌های خود مطابق این بخش « وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ»، به چهار اصل حق توجه داشته باشیم.

 
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به آغاز دهه کرامت، با بیان روایتی از معصوم (ع) ابراز داشت: در روایتی نقل‌شده که خداوند پاره‌ای از تن پیغمبر (ص) را در قم قرار می‌دهد و در آنجا مدفون می‌شود و کسی که او را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد و همچنین علامه مجلسی در نقلی از ائمه اطهار (ع) نسبت به شهر مقدس قم، آورده است که زمانی فرامی‌رسد که از قم به تمام دنیا علم گسترده شده و اتمام حجت می‌شود و مردم دنیا از آن استفاده می‌کنند.

 

وی خطاب به جوانان تاکید کرد: برای آن که زیارتتان قبول واقع شود، به محتوای زیارت‌نامه‌ها توجه کنید و با توجه به آنها توشه‌ای از تقوا، ایمان، پاکی، امانت، صداقت و دوری از گناه که سنت انبیاء است را به دست خواهیم آورد. استاد حوزه علمیه قم به تفکر در هنگام زیارت اشاره کرد و ابراز داشت: گاهی پس از زیارت بهتر است که انسان در گوشه‌ای بنشیند و به گذشته زندگی خود و تأثیری که زیارت حضرت علی بن موسی الرضا می‌تواند بر زندگی او داشته باشد فکر کند زیرا این تفکر در این شرایط بسیار مفید خواهد بود و تأثیراتی در انسان به وجود می‌آورد که برای تمام زندگی به او کمک خواهد کرد.

 
وی با تأکید بر اهمیت توجه به نماز اذعان کرد: امام حسین (ع) برای به پا داشتن نماز و همچنین امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و به شهادت رسید و همچنین، امام علی (ع) نیز در اهمیت توجه به نماز در نامه‌ای به مالک اشتر می‌فرمایند « ای مالک، به مصر می‌روی که کشور پهناوری است و در آنجا کارهای بسیاری داری اما در هنگام، نخستین و مهم‌ترین کار تو نماز است؛ نماز است که تو را برای انجام کارها آماده می‌کند».

 

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود در بارگاه رضوی به مسائل روز اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور شعار اعتدال سر داد و ما از ایشان و وزرا انتظار داریم که این اعتدال رعایت شود اما اخیرأ اخباری منتشرشده که برخی وزرا خط اعتدال را شکسته‌اند و افراد ارزشی را کنار گذاشته و افرادی غیر ارزشی را برای مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنند که نیازمند توجه و نظارت بیشتر رئیس ‌جمهور محترم به ویژه در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است.

 
وی با بیان اینکه افراد مسئول در این حوزه باید افرادی ارزشی، عالم، سالم و باتقوا باشند بیان داشت: کلیدی که ایشان در دست داشت مهم‌ترین آن کلید آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست زیرا امروز و آینده مملکت در دست آنان است که اگر مراقب این‌ها نباشیم، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دین و ایمان خراب می‌شود. این مرجع تقلید با بیان اینکه با مجازات چند مفسد اقتصادی، ریشه مشکل پیدا نمی‌شود و حل نخواهد شد تأکید کرد: ریشه این معضلات در آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست که در آنجا است که باید تقوا بالا رود تا به دنبال ثروت‌اندوزی‌های نامشروع نروند، باید مردم را ساخت و پرورش داد تا حکومتی مقتدر داشته باشیم همان طور که پیامبر اکرم (ص) نخستین کار خود را تربیت عده‌ای با ایمان قرارداد تا بتواند پس از تشکیل حکومت اسلامی آن را حفظ کند.

 
وی در پایان بیانات خود ضمن دعا برای تمام کشورهای اسلامی از شرّ توطئه‌های دشمنان، کشور سوریه را کشوری مهم و کلیدی ارزیابی کرده و برای نجات و حل مشکلات کشور سوریه نیز دعا کرد.

منبع:جام نیوز

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

شاخص آلودگی هوا در شهرستان انار در محدوده خطرناک قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری انارما؛ با توجه به روند افزایشی میزان گرد و غبار موجود بامداد چهارشنبه دوم خرداد ماه در هوای شهرانار افراد مسن، کودکان، بانوان باردار و بیماران دارای شرایط خاص در شرایط فعلی تمهید ...

یادداشت های خصوصی