جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ | Friday 21 June 2024

و تنفيذ حکم هفتمين رئيس‌جمهور ايران؛ حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني

پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي تا کنون 6 نفر رياست امور اجرايي نظام جمهوري اسلامي ايران را بر عهده گرفته‌اند.
به گزارش انارما، پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون 6 رئيس‌جمهور اداره قوه مجريه نظام اسلامي را بر عهده گرفته‌اند.

پس از به ثمر رسيدن قيام مردم براي استقرار نظام اسلامي، مهدی بازرگان با حکم حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي نخست وزیری دولت موقت را برعهده گرفت.

متن حکم امام خميني(ره) براي انتصاب بازرگان به نخست وزیری دولت موقت

اين حکم در تاریخ 1357/11/15 توسط آيت‌الله هاشمی رفسنجانی در مدرسه علوی قرائت شد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس مهدی بازرگان

بنا به پیشنهاد شورای انقلاب برحسب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آراء اکثریت قاطع قریب به‌اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده‌است و به‌موجب اعتمادی که به ایمان راسخ شما به مکتب مقدس اسلام و اطلاعی که از سوابقتان در مبارزات اسلامی و ملی دارم جناب‌عالی را بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص مأمور تشکیل دولت موقت می‌نمایم تا ترتیب اداره امور مملکت و خصوصاً انجام رفراندوم و رجوع به آراء عمومی ملت دربارهٔ تغییر نظام سیاسی کشور به جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس مؤسسان از منتخبین مردم جهت تصویب قانون اساسی نظام جدید و انتخاب مجلس نمایندگان ملت و برطبق قانون اساسی جدید را بدهید.

مقتضی است که اعضاء دولت موقت را هرچه زودتر با توجه به شرایطی که مشخص نموده‌ام تعیین و معرفی نمائید. کارمندان دولت و ارتش و افراد ملت با دولت‌موقتِ شما همکاری کامل نموده و رعایت انضباط را برای وصول به اهداف مقدس انقلاب و سامان یافتن امور کشور خواهند نمود. موفقیت شما و دولت موقت را در این مرحلهٔ حساسِ تاریخی از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

روح‌الله الموسوی الخمینی

بازرگان پس از دريافت حکم نخست وزيري 

او به مدت 9 ماه يعني از بهمن۵۷ تا آبان ۵۸ سمت نخست وزیری موقت را بر عهده داشت.

با روي دادن مسئله تسخيرلانه جاسوسي آمريکا توسط دانشجويان پيرو خط امام(ره) در 13 آبان 1358 هیئت دولت به ریاست مهندس بازرگان تشکیل جلسه داد و وي از نخست وزيري دولت موقت استعفا کرد.

کابينه مهدي بازرگان
با پايان مسئوليت بازرگان و استعفاي وي، دولت شورای انقلاب از آبان ۵۸ تا مرداد ۵۹ تشکيل شد که ریاست آن با ابوالحسن بنی‌صدر بود.

مدتی بعد بني‌صدر برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد و در پنجم بهمن ماه ۱۳۵۸ با به دست آوردن یازده میلیون رای به عنوان اولین رئیس جمهور  ایران انتخاب شد. نخست وزيري دولت بني‌صدر با محمدعلي رجايي بود.

بني صدر پس از دريافت حکم رياست جمهوري‌اش از حضرت امام(ره)
با مشخص شدن رويه بني‌صدر و در حالی که اقدامات وی از دید تیزبین امام(ره) و انقلابیون و بزرگان دور نبود، در نهایت وی در غائله 14 اسفند 59 ماهیت واقعی خود را نشان داد و در حالی که پرونده‌ای قطور از اقدامات خلاف و غیر قانونی از جمله اهمال در دفاع از مرزها در ابتدای جنگ، تنش‌های دائمی با مجلس و نخست وزیر، حمایت از سازمان مجاهدین خلق( گروهک تروريستي منافقین) و سکوت در برابر رویارویی نامحسوس با انقلاب و در نهایت افشای اسناد جاسوسی برای آمریکا، تشکیل شده بود، در تاریخ 1360/3/31  مجلس شورای اسلامی با اکثریت ۱۷۷ نفر در مقابل ۱۲ رای ممتنع و یک رای مخالف رأی به عدم کفایت او داد.

پس از عزل بني‌صدر توسط مجلس،  محمدعلي رجایی از مرداد تا ۸ شهریور سال ۶۰ به عنوان رئيس‌جمهور برگزيده شده و حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد باهنر را به نخست وزيري دولتش برگزيد.

رئيس‌جمهور محمدعلي رجایی  در ۸ شهریور ۱۳۶۰ خورشیدی درحالی که اینکه کمتر از یک ماه رئیس جمهور بود، به همراه محمدجواد باهنر در انفجاري در محل دفتر نخست‌ وزیری به دست منافقان  به شهادت رسيد.

با شهادت رئيس جمهور و نخست‌وزير و پيش از انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمين خامنه‌اي ، دولت آيت‌الله محمدرضا مهدوی کنی تا آبان۶۰ اداره امور کشور را به عهده گرفت.

در سال 60 و پس از اتفاقات دو سال اول انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام و المسلمين سید علی خامنه ای کاندیداي ریاست جمهوری شد. حضرت امام(ره) ، بعد از دو دوره انتخابات، این بار رضایت دادند که حزب جمهوری اسلامی «حجت‌الاسلام و المسلمين سیدعلی خامنه‌ای» را به‌عنوان کاندیداي مورد حمایت خود در انتخابات معرفی کند.

حجت‌الاسلام و المسلمين خامنه‌اي توانست با کسب بيش از 15 ميليون راي به عنوان سومين رئيس‌جمهور بعد از پيروزي انقلاب اسلامي معرفي شود؛ حکم تنفيذ وي در تاريخ 17 مهر 1360 ‌به دست رهبر فقيد انقلاب صادر شد.

مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري حجت‌الاسلام خامنه‌اي توسط امام خميني(ره)
حجت‌الاسلام خامنه‌اي دو دوره يعني از سال 60 تا 64 و همچنين 64 تا 68 عهده‌دار دستگاه اجرايي کشور بود.
پنجميندوره رياست جمهوري در 6 مرداد ماه 1368   پس از ارتحال جانگداز رهبر فقيد انقلاب برگزار شد. اين در حالي بود که چهارمين رئيس‌جمهوري عملا تا 17 مهر آنسال بايد در سمت رياست جمهوري ايفاي وظيفه مي‌کرد. اما به علت ارتحال رهبرفقيد انقلاب ، حضرت امام خميني(ره) در تاريخ 14 خرداد 1368، انتخابات در روز جمعه ششم مردادبرگزار و اين دوره يک ماه و نيم زودتر از موعد مقرر آغاز شد.

در اين دوره از انتخابات آيت‌الله هاشمي رفسنجانيتوانست با  کسب بيش از 15 ميليون راي به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شود.

مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني
وي نيز براي دو دوره و تا شهريور 1372 رئيس‌جمهور ايران بود.
انتخابات هفتم ریاست جمهوری 2 خرداد 1376 برگزار شد. در اين انتخابات سید محمد خاتمی توانست با کسب 20 میلیون و 78 هزار و 178 رای که 69 درصد کل آرا را شامل می شد، بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه بزند.

مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري سيدمحمد خاتمي
هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در هجدهمین روز از خرداد ماه سال 1380 برگزار شد.  اين بار هم سید محمد خاتمی با کسب 21 میلیون و 659 هزار و 53 رای برای بار دوم بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد.

مراسم تنفيذ دومين دوره رياست جمهوري خاتمي
نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بیست و هشتمین روز از خرداد ماه 1384 برگزار شد، در اين انتخابات محمود احمدی نژاد توانست از مجموع 27 میلیون و 959 هزار و 253 رای ماخوذه، با کسب 17 میلیون و 248 هزار و 782 رای  به عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شود.

مراسم تنفيذ حکم دوره اول رياست جمهوري محمود احمدي‌نژاد

تصوير حکم تنفيذ رياست جمهوري احمدي نژاد

چهار سال بعد و در انتخابات 22 خرداد 88 نیز محمود احمدی نژاد با رای قاطع 24 میلیون و 527 هزار و 516 توانست حدود 64 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و برای دومین بار متوالی رئیس‌جمهور ایران شود. انتخابات سال 88 رکورد مشارکت مردم را بعد از انقلاب شکست.

تنفيذ حکم دوره دوم رياست جمهوري احمدي‌نژاد از سوي رهبر انقلاب

و تنفيذ حکم هفتمين رئيس‌جمهور ايران؛ حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  24 خرداد ماه سال جاری با حضور پر شور مردم برگزار شد.

در این انتخابات حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحانی توانست با کسب 18 میلیون 613 هزار و 329 رای معادل 50/70 درصد کل ارا،  رقبای دیگر خود را پشت سر گذاشت و یازدهمین رئیس جمهور اسلامی ایران شود.

مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري وي صبح روز شنبه(12 مرداد 1392) برگزار مي‌شود و رهبرفرزانه انقلاب حکم رياست جمهوري حجت‌الاسلام و المسلمين روحاني را به وي تنفيذ خواهند کرد.

همچنين بر اساس اعلام قبلي، مراسم تحليف رئيس‌جمهور منتخب مردم هم فرداي اين روز (13 مردادماه) در مجلس شوراي اسلامي برگزارخواهد شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

شاخص آلودگی هوا در شهرستان انار در محدوده خطرناک قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری انارما؛ با توجه به روند افزایشی میزان گرد و غبار موجود بامداد چهارشنبه دوم خرداد ماه در هوای شهرانار افراد مسن، کودکان، بانوان باردار و بیماران دارای شرایط خاص در شرایط فعلی تمهید ...

یادداشت های خصوصی