جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | Friday 2 June 2023

ايشان در ادامه افزود تنها راه مناسب و موثر برای پیشگیری از این بیماری انجام به موقع عملیات واکسیناسیون و ایمن سازی جمعیت گاو و گوساله و جلوگیری از ورود دام های آلوده به جمعیت دامی می باشد

 

به گزارش انارما،مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان انار گفت: فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی گاوی در شهرستان انار از ابتدای مهر ماه سالجاری آغاز می شود و به مدت 20 روز کاری ادامه دارد.

w

 

 منصوری نژاد گفت: پیش بینی می گردد در این فاز بیش از 1100 رأس گاو در دامداری های صنعتی و سنتی علیه بیماری تب برفکی واکسینه شوند.

این واکسیناسیون کاملا رایگان و توسط بخش دولتی و خصوصی صورت خواهد گرفت.

 

وی تصریح کرد: تب برفکی بیماری ویروسی بسیار واگیردار است و باعث خسارات قابل توجهی به دامداران خواهد شد. از مهمترین نشانه های بیماری تب برفکی در دام بیمار وجود تاول در دهان و یا بالای سم و یا روی پستان دام می باشد. از دیگر علائم این بیماری می توان به تورم و زخم دهان که باعث ریزش بزاق و بی اشتهایی در دام می شود اشاره کرد. تورم و زخم سم باعث لنگش در دام می گردد.این بیماری باعث تلفات بالای دام، کاهش تولید شیر و گوشت، کاهش رشد و کاهش وزن در دام ها می گردد.

 

ايشان در ادامه افزود تنها راه مناسب و موثر برای پیشگیری از این بیماری انجام به موقع عملیات واکسیناسیون و ایمن سازی جمعیت گاو و گوساله و جلوگیری از ورود دام های آلوده به جمعیت دامی می باشد.

آقاي دكتر منصوري در پايان عنوان كردند: خوشبختانه با واكسيناسيون انجام شده تا بحال تلفات جاني در دامها نداشته ايم كه اين مستلزم همكاري بين دامداران و شبكه ي بهداشت بوده است.

.

 

 

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از نمایشگاه طراحی و نقاشی چهره شهدا در انار

دومین نمایشگاه طراحی و نقاشی چهره شهدا  به صورت زنده، ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی ، شهدای مدافع حرم و امنیت سال ۱۴۰۱ به همت کانون بسیج هنرمندان شهرستان انار به کار خود پایان داد. ...

یادداشت های خصوصی