یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 23 June 2024

گفتیم که کشور می‌تواند به جاهای بالا برسد و توانمندیهای عظیمی دارد و تلاش خواهیم کرد تا این استعدادها شکوفا شود و مردم درباره اینکه این قول‌ها چقدر عملی شد،قضاوت خواهند کرد

انارما : رئیس‌جمهور با بیان اینکه به عهدی که از روز نخست ریاست جمهوری با مردم بسته بودیم وفادار ماندیم گفت: هیچ گاه تحت تاثیر فشارهایی که بر دولت آوردند، منحرف نشدیم.

به گزارش ” بوتیا “ ، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در آخرین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود و در پایان دولت با اشاره به قول‌هایی که در سال ۸۴ و ۸۸ به مردم داده است گفت: من قول‌هایی را به مردم دادم از جمله آنکه همه وجودم را وقف خدمت کنم و تمام تلاشم در راستای حفاظت از منافع ملت، عزت ملت، تمامیت کشور باشد و سرگرم مسائل شخصی و گروهی نخواهم شد.

وی افزود: گفتیم که کشور می‌تواند به جاهای بالا برسد و توانمندیهای عظیمی دارد و تلاش خواهیم کرد تا این استعدادها شکوفا شود و مردم درباره اینکه این قول‌ها چقدر عملی شد،قضاوت خواهند کرد.

احمدی‌نژاد گفت:‌ اما برخی قول و قرارها بین من و کسانی بود که می‌خواستند وارد دولت شوند و با یکدیگر روی چند محور تفاهم کردیم که یکی از این محورها خدمتگذاری بود، ‌قول و قرار گذاشتیم تا زمانی که در خدمت مردم هستیم زندگی خود را وقف خدمت به مردم کنیم،  من شهادت می‌دهم قریب به اتفاق همکاران در دولت نسبت به این قول خود وفا کردند، قرار گذاشتیم تا پاک دست باشیم و با اطمینان می‌گوییم که این دولت پاکت‌ترین دولت است زیرا اگر کسی دنبال کار دیگری نباشد مصونیت پیدا می‌کند شهادت می‌دهم که قریب به اتفاق همکارانم نسبت به این مورد وفا کردیم. خیلی تلاش کردند تا وصله‌هایی به دولت بچسبانند.

وی گفت: ما قول دادیم که در مقابل زیاده خواهان بایستیم و فکر می‌کنم همکاران در این بخش خوب عمل کردند. ما قول و قرار گذاشتیم تا بر عدالت پافشاری کنیم. تحت تاثیر فشارهای اطراف قضیه قرار نگیریم و می‌توانم بگویم قریب به اتفاق همکاران به این قول وفا کردیم، قول دادیم به ارزش‌ها و آرمان‌ها وفادار باشیم و امروز در روز آخر دولت همکاران من مومن‌تر نسبت به ارزش‌های انقلاب و ادبیات این دولت ادبیات انقلابی، انسانی وسرشار است.

وی در ادامه با اشاره به قول و قرار خود با مردم برای انجام کار کارشناسی گفت: من می‌توانم بگویم ما هیچ گاه تحت تاثیر فشارهایی که ما را از منافع عمومی مردم منحرف می‌کند قرار نگرفتیم و اغلب همکارانم به این عهد خود وفا کردند.

وی افزود: ما قول دادیم مردمی باشیم و قریب به اتفاق همکاران همین طور بودند من در اینجا به ملت عزیز اعلام می‌کنم که هیچ سندی را که علیه منافع ملت باشد، اممضا نکردم و هیچ کس نمی‌تواند بگوید من سندی را امضا کردم که علیه ملت و تمامیت ملت بود.

رئیس‌جمور ادامه داد:ما به عهدی که بستیم وفادار بودیم و سوگند خورده بودیم از امانتی که ملت به ما سپرده بود مواظبت کنیم و به منتخب بعدی بسپاریم و ما با آرامش این را به فرد بعدی خواهیم سپرد و تمام توان خود را برای صیانت از امانت مردم به کار بردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: ما قول داده بودیم هیچ تصمیمی را از روی احساسات نگیریم، به خاطر منافع گروهی و دسته و حزبی تصمیم نگیریم، من می‌گویم که همه دولت بر این عهد وفادار ماند و ما هیچ موقع از روی احساسات تصمیم نگرفتیم، البته برخی چیزهایی گفتند اما ما هیچ موقع به آنها جواب ندادیم، البته من خیلی عاطفی هستم و وقتی کودکی را درکنار خیابان می‌بینم دلم به تپش می‌افتد، اما من هیچ موقع از روی احساسات برای ملت تصمیم نگرفتم.

*فشار بر روی دولت بسیار زیاد بود

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سؤال که شما در چه شرایطی کار کردید اظهار داشت: بحثی که شما مطرح کردید ابعاد گوناگون دارد. اینکه مسئولیت‌ها و اختیارات باید متوازن باشد یعنی هر مسئولیتی معادلش اختیاراتی احتیاج دارد.

وی با طرح این پرسش که این مسائل در قانون اساسی چگونه است، گفت: در مورد این موضوع نیازمند یک بحث حقوقی هستیم، اینکه چه اتفاقی افتاد نیاز به بحث دیگری دارد؛ البته ما ز یاران چشم یاری داشتیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در کل فشار بر روی دولت بسیار زیاد بود و بارهای سنگین مسئولیت بر دوش دولت سنگینی می‌کرد، افزود: دو سال است که ما می‌گوییم فشار خارجی وجود دارد اما بسیاری از افراد حاضر نیستند حتی به این موضوع اذعان کنند.

احمدی‌نژاد در همین زمینه با بیان اینکه در زمان وقوع فشار خارجی همه بایستی دست به دست هم داده و با یکدیگر همراه باشیم، تصریح کرد: همه باید به یکدیگر کمک کرده و فشارها را کاهش دهیم.

وی به این نکته تأکید کرد که دولتش اهل گلایه نیست و با اینکه مطالب بسیاری علیه دولت گفته شد اما روش دولت سکوت بود.

*سکوت دولت در برابر فشارها آگاهانه بود

رئیس‌جمهور در همین زمینه تأکید کرد: سکوت دولت آگاهانه و متعهدانه بود زیرا با توجه به شرایط کشور پرداختن به منازعات کار صحیحی نبود و با توجه به اینکه دولت شرایط منطقه، فشارهای موجود و بین‌المللی را مشاهده می‌کند بر این عقیده است که باید همه دست به دست هم دهند.

احمدی‌نژاد از طرح مسائل فرعی و کارشکنی‌ها گلایه کرد و افزود: تبلیغات منفی علیه دولت بسیار بود و من احتمال می‌دهم ادامه هم پیدا کند و حتی ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه تشدید هم پیدا کند اما روش من همان روش قبلی است زیرا تصور می‌کنم کشور نیازمند همبستگی، همکاری و همدلی است.

وی با بیان اینکه دولت متعلق به ملت است و به همین دلیل هر دولتی سر کار بیاید همگی موظف به حمایت از آن هستند، خاطر نشان کرد: همه باید دست به دست هم دهند تا کشور از مشکلات مختلف عبور کند؛ حتی اگر شرایط کشور عالی و عادی هم بود ما نیازمند همدلی، همراهی و همکاری بودیم.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود به دیدار وزرای دولتش با رئیس‌جمهور منتخب اشاره کرد و گفت: برای اولین بار پس از انقلاب تمامی وزرا و معاونین رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور منتخب دیدار کردند و هر چقدر آقای روحانی اطلاعات خواست در اختیار وی قرار دادند.

رئیس‌جمهور افزود: البته من هم در دولت گفتم هر چقدر توان داریم باید از دولت آینده پشتیبانی کنیم اما در نهایت برای اولین بار بود که ما حساسیتی در این زمینه نشان ندادیم زیرا بر این اعتقادیم که کارها بایستی با همدلی و همکاری پیش رود.

وی در پاسخ به این سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا حاضرید لیست اموال و دارایی‌های خود را اعلام کنید، اظهار داشت: من سال ۸۴ اموال و دارایی‌های خود را اعلام کردم و اکنون هم اموالم همانی است که در آن سال گفتم با تغییرات اندکی.

احمدی‌نژاد در ادامه بیان اموال نو دارایی‌های خود گفت: خانه‌ای در نارمک داشتم که قدیمی بود که کل زمینش ۱۷۵ متر است، در آن خانه‌ای ۴ طبقه ساختیم که با فرزندانم در آن زندگی کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: این وظیفه پدر و مادر است که بایستی فرزندان خود را زیر بال و پرشان بگیرند که البته این خواسته همه ایرانی‌ها است که ما هم به این دلیل با وام بانکی از صندوق نهاد آنجا را ساختیم.

احمدی‌نژاد همچنین گفت: پسر بزرگم مهندس عمران است که در یک شرکت کار می‌کند، دخترم مهندس برق است و پسر کوچکم هم مهندس مکانیک است البته همسرم هم مهندس است، دامادمان هم پزشک است که همگی دست به دست هم داده و ۴ واحدی ساختند تا همگی با یکدیگر زندگی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که همه جوانان و خانواده‌های کشور سالم باشند و با دل‌های شاد و بدون غم و غصه کنار یکدیگر زندگی کنند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که خارج از موارد ذکر شده اموال و دارایی دیگری ندارید، اظهار داشت: آنچه اعلام کرده بودیم اکنون با ذکر تغییرات بیان کردم که البته تغییرات را طی نامه‌ای به رئیس‌ قوه قضائیه اعلام می‌کنم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال دیگر مجری برنامه مبنی بر اینکه فردا پس از برگزاری مراسم تحلیف چه اقدامی انجام خواهید داد،‌گفت: نزدیک افطار است به منزلمان می‌رویم؛ ما اثاثمان را منتقل کردیم و امشب شب آخری است که در نهاد مستقریم و فردا به خانه‌مان در نارمک خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه من همواره در خدمت کشور خواهم بود، تصریح کرد: هر زمان مردم صلاح بدانند در هر کار و جایی در خدمت ملت خواهم بود اما یکی از کارهای اصلی‌ام بعد از دوران ریاست جمهوری همان دانشگاه (ایرانیان) است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: من یک عضو کوچک خانواده دانشگاه هستم، از آنجا به پاستور آمدم  و بالاخره باید به کار اصلی خود بازگردم؛ البته من از مدت‌ها قبل به کنار رفتن و کار پس از آن اندیشیدم البته رایزنی‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی هم در این باره مطرح شد اما من در نهایت به دنبال جایی بودم که بتوانم بیشترین خدمت را به کشور بکنم.

احمدی‌نژاد در ادامه بیان جزئیات آینده کاری خود پس از پایان یافتن دوران ریاست جمهوری گفت: فکر من این بود که به سمت کارهای پژوهشی بروم و در حد بضاعت خود بتوانم به پیشرفت کشور کمک کنم البته دیدم قالب این کار با تأسیس دانشگاه است.

رئیس‌جمهور به اخذ مجوزهای دانشگاه خود اشاره کرد و افزود: در حال انجام اقدامات مربوط به این دانشگاه هستیم البته هدف ما جذب دانشجو در داخل و خارج است و به دنبال پرداختن به تحصیلات تکمیلی هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که هزینه مربوط به اداره این دانشگاه را از کجا می‌آورید، اظهار داشت: پول این دانشگاه از آسمان می‌آید؛ البته من و همکارانم که این دانشگاه را تأسیس کردیم چیزی نداشتیم و به همین دلیل یک ساختمان موقتی از دولت برای این کار گرفتیم.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: البته مختصر کمک‌هایی از جاهای مختلف دریافت کردیم اما تأسیس دانشگاه هزینه‌های فراوانی دارد و به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این دانشگاه را به دوش مردم بیاندازیم؛ از خدا خواستم راهی باز کند که همه مردم در این زمینه مشارکت کنند و دانشگاه برای کسی نباشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حساب موقتی برای دانشگاه باز کردیم، اظهار داشت: من شماره حساب دانشگاه را برای مردم اعلام می‌کنم که اگر خواستند کمک کنند. البته به دنبال آنیم که مردم سهامدار این دانشگاه باشند.

وی اذعان کرد گزارش مربوط به دانشگاه را در برهه‌های مختلف به مردم ارائه خواهد کرد.

رئیس جمهور شماره حساب موقت دانشگاه خود را که در بانک ملت شعبه فلسطین شمالی تأسیس شده ۴۷۰۱۶۸۶۴٫۹۵ اعلام کرد.

احمدی‌نژاد گفت که هر کس که می‌تواند به این دانشگاه کمک کند و اجباری هم در آن وجود ندارد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که حس شما درباره اینکه سمتتان از فردا از رئیس‌جمهور به رئیس‌جمهور سابق تغییر می‌کند، چیست؟ اظهار داشت: سابق در زبان فارسی به معنی گذشته است اما معنی دیگری برگرفته از سبقت دارد حالا اینکه ما کدام این دو مفهوم هستیم باید مشخص شود.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: البته من هیچگاه این به ذهنم نیامده که جایگاه فعلی‌ام جایگاهی برتر است و همواره احساس من در دوره مسئولیتم چیزی جز احساس خدمت و بدهکاری نبوده است.

وی با بیان اینکه پس از پایان یافتن دوران ریاست‌جمهوری‌‌ام وزن مسئولیتم سبک شده و کاهش می‌یابد، خاطر نشان کرد: تعهد انسان در زمان مسئولیت به ۷۰ میلیون ایرانی است اما پس از پایان مسئولیت، تعهدها جلوه انسانی، وجدانی و عمومی می‌یابد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که سخت‌ترین روزهای ریاست جمهوری شما چه زمانی بوده است، گفت: ما روزهای سخت زیاد داشتیم وقتی که من می‌بینم کسی نیازی دارد و امکان برآورده کردن آن نیست و یا جمعی از ملت و مردم در گرفتاری هستند و ما نمی‌توانیم آن طور که دلمان می‌خواهد آن مشکل را برطرف کنیم، برای خودمان خیلی سخت است.

وی افزود:‌مثلا زلزله ای رخ داده است و من مطلع شدم  آدم‌هایی زیر آوار هستند و سلامتی آنها به ثانیه بستگی دارد. وقتی این ثانیه‌ها سریع رد می گذرد برای ما خیلی سخت است.

رئیس‌جمهور با اشاره به حادثه روی داده برای ۳ نفر از کوهنوردان ایرانی در خارج از کشور گفت: زمانی که به من اطلاع دادند و گفتند که شرایط سختی ایجاد شده است و از کشورهای مختلف باید کمک بخواهیم، از همان لحظه فعال شدیم و من ساعت یک و نیم شب به یکی از سفرا زنگ زدم و گفتم تو نمی‌فهمی جان انسان است و ثانیه‌ها مهم است؟

احمدی‌نژاد گفت: خیلی سخت است زمانی که انسان می‌بیند ۳ نفر از هموطنان در چنین شرایطی هستند و ما می‌بینیم هر چه قدر تلاش می کنیم کار جلو نمی‌رود  و کاری از دست انسان برنمی‌آید.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره شیرین‌ترین روز دوران ریاست جمهوری خود گفت: هر روز که می‌بینیم مردم خوشحالند برای ما بسیار شیرین است، از جمله روز هسته‌ای شدن و این در تاریخ ماند.

وی در پاسخ به این سوال که تلخ‌ترین تصمیمی که شما گرفتید و برخلاف میل‌تان بود چه بوده است گفت: البته من تصمیمی نگرفتم ولی به حساب من گذاشتند. در حالی که من تصمیم‌گیر نبودم. آنجا که سود بانکی را بالا بردند برای من بسیار تلخ بود ولی با استفاده از قانونی که نوشتند اختیارات رئیس‌جمهور را گرفتند .

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اینکه از کنار گذاشته شدن کدام یک از همکاران خود از  دولت بسیار ناراحت شدید، گفت: همه اینها واقعا سخت بود و من نمی‌خواستم هیچ همکاری از دولت جدا شوند و همه دوستان خوب و دلسوز هستند اما آن چیزی که برای من تلخ بود زمانی بود که آقای شیخ‌الاسلام از دولت کنار گذاشته شد. آقای شیخ‌الاسلام انسانی بسیار باصفا بود و قربانی چیزهای دیگر شد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که از کدام یک از همکاران خود بیشتر راضی هستید، گفت: من تقریبا از همه راضی هستم ولی خب نسبت علاقه واقعا متفاوت است. البته من علاقه شخصی به این معنا ندارم. به خاطر ویژگی‌ها و دلسوزی‌ها و تلاش‌هایی که می‌کنند این علاقه متفاوت است. من شیفته تمام همکاران خود هستم اما نمی‌توانم انکار کنم که به برخی بیشتر علاقه دارم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به کلماتی که مجری از وی پرسید و خواست دریافت خود را بگوید چنین گفت:

ایران: ایران یک فرهنگ یک عظمت و یک عشق است.

آمریکا: امیدوارم که اصلاح شوند البته حاکمان آنها. مردم آمریکا مردم خوبی هستند و ما این را در سفرها دیده‌ایم. البته ملت‌ها در همه جا خوب هستند اما این قدرت فعلا در دست ملت‌های صالح نیست.

اسرائیل: من این کلمه را به رسمیت نمی‌شناسم.

ملت ایران: ملت ایران یک ملت دارای عظمت، شجاعت،‌مهربانی و هنر است و واقعا تمام زیبایی‌ها را می‌توان در روح جمعی ملت ایران دید.

کار: جوهر انسان است.

ریاست جمهوری: نوکری و خادم ملت است.

دانشگاه: دانشگاه یعنی آرامش.

میز: میز را باید با بانش نگاه کرد. میزبان یعنی کسی که مواظب میز است. میز ابزار کار است و چیز مهمی نیست.

هلی کوپتر: از هلیکوپتر خیلی خاطره دارم. هلی کوپتر یعنی چهار بند بدن آدم از هم جدا شوند البته وسیله بسیار خوبی است و برای جابجایی بسیار کمک کرد و من جا دارد در همین جا از همکاران خود در آشیانه جمهوری اسلامی تشکر کنم که فداکاری بسیاری کردند و جان خود را گذاشتند. بچه‌های هلی کوپتری هلال احمر و در یکی دو مقطع بچه‌های سپاه آمدند اما عمدتا بچه‌های ارتش بودند و خیلی فداکاری کردند.

سفر: سفر یک تنفس است.

رسانه: رسانه چند پهلوست ولی رسانه مانند یک فضای تنفسی برای جامعه است و انسان بدون رسانه نمی‌تواند زندگی کند.

سازمان ملل: سازمان ملل یک مرکز مدیریت جهانی است که متاسفانه آن طور که باید مدیریت نمی‌شود.

انرژی هسته‌ای: همان خرمایی که کنار شماست. انرژی هسته‌ای یک انرژی است که خداوند قرار داده تا ما بتوانیم استفاده کنیم ولی برای ملت ما معنای دیگری دارد و آن چیزی نیست جز عزت و استقلال.

میدان پاستور: باور می‌کنید تا به حال این میدان را درست ندیده‌ام.

خانواده: خانواده همه چیز است

فاطمه: فاطمه هم مادرمان است و جد ماست.

فاطمه قادری: ایشان که مادر عزیز ماست و عاشق ایشان هستم.

جوان ایرانی: جوان ایرانی سمبل اراده، پاکی و حرکت به سمت جلو است.

زن ایرانی: مظهر پاکی و وفاداری و محبت وعشق است

محمود احمدی‌نژاد: مساوی است با نوکر ملت.

*ما بدهکار مردم هستیم

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که آیا تصمیمات شما بدون عارضه بود، گفت:  به طور حتم پاسخم منفی است و ما چنین تصوری را نداریم. بالاخره تعداد کارگزاران دولت بیش از ۲ میلیون نفر است و بسیار بسیار گسترده است. جهت ما عدالت است اما در این ساختار عظیم آن چیزی که در ذهن شما است بسیاری از آنها محقق نمی‌شود.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در بوروکراسی‌ها و جهت‌گیری‌ها برخی آسیب می‌بینند و ما هیچ موقع تلاش نکردیم تا به کسی آسیب بزنیم کسی ممکن است به حقوق ملت دست اندازی کرده باشد و ما به دنبال استیفای آن باشیم اما این که با تصمیم، عده‌ای از ملت آسیب ببیند چنین نبوده است اما این به معنای آن نیست که هیچ کس از تصمیمات ما آسیب نمی‌بیند.

وی افزود:‌ما به سفر استانی می‌رویم و جمعیت می‌آید بسیاری از مردم کار دارند و می‌خواهند پیامی برسانند ممکن است ما نبینیم و یا نرسیم و یا نامه پیگیری شود و به نتیجه مطلوب نرسد. ممکن است بی‌اعتنایی شده باشد، اینها همه غیرارادی است و ما هیچ وقت نخواستیم بی‌اعتنایی کنیم و به نظرم مردم باید حلال کنند چرا که ما خیلی ضعیف هستیم . اگر کوتاهی‌هایی بوده است من می‌خواهم خواهش کنم که همه دولت را حلال کنند. بالاخره ما محدود هستیم و توانمان محدود بوده است. ما بدهکار همه ملت هستیم وبالاخره وقتی بدهکار هستیم مردم باید حلال کنند.

*آرزو داشتیم جان خود را برای ملت فدا کنیم

احمدی‌نژاد ادامه داد:ما آرزو داشتیم که جان خود را در راه آرمان‌های ملت فدا کنیم و در آن شرایط است که بدهی ما به ملت ادا خواهد شد ولی خدا این مقدار از ما پذیرا بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تحریم‌ها را به وجود آوردند و به بخش‌هایی از مردم فشار وارد شد ما همه تلاش خود را کردیم که این فشارها را برداریم بخشی از آنها را برداشتیم و بخشی از آن برداشته نشد چراکه در اختیار ما نبود، تمام تلاشمان را کردیم تا تمام فشارها را خنثی کنیم اما مقداری از آن از دسترس ما خارج بود. ما از تمام مردم خود می‌خواهیم تا ما را حلال کنند.

مجری برنامه از رئیس‌جمهور پرسید که فکر می کنید باید از چه کسانی تشکر کنید که احمدی‌نژاد گفت: اول از خدا تشکر می‌کنیم که تمام راه‌ها را باز کرد، بالاخره ما گاهی وقت می‌ماندیم که همکاران ما چه طور این همه وقت تلاش می‌کنند. بعد متوجه شدیم وقتی خدا عنایت کند توان انسان از مرزهای مادی عبور می‌کند. ما هیچ وقت در دولت شکست ندیدیم. اینها همه لطف خداست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ملت بزرگوار ایران همواره بزرگواری و پشتیبانی کردند و ما هر کجا رفتیم با بزرگواری مردم روبرو شدیم.

وی افزود: ما از رهبری معظم انقلاب تشکر می‌کنیم به خاطر حمایت‌هایی که داشتند و دائم ما استفاده کردیم. همچنین ما از اقوام گوناگون تشکر می‌کنیم. از آذری‌ها، از کردها، از لک‌ها، از عرب‌های عزیز، از قشقایی‌ها، از خراسانی‌ها، از گیلک‌ها، اصفهانی‌ها و از مذاهب گوناگون از زرتشتیان، مسیحی‌ها، یهودی‌ها، آشوری‌ها تشکر می‌کنیم و در سخت‌ترین شرایط به ما فشار نیاوردند و کمک کردند از شرایط سخت عبور کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از اقشار مختلف تشکر می‌کنم اقشار گوناگون واقعا فداکارانه کار کردند و در یک حال و هوای عجیبی همه به دنبال کار و تلاش بودند. رانندگان و کسانی که در شبکه حمل و نقل، بخش‌های هوایی، دریایی و بخصوص جاده‌ای و شهری و برون شهری فعال بودند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه بعد از اجرای هدفمندی رانندگان برون شهری و درون شهری متحمل هزینه های بسیار شدند گفت: آنها آنقدر زیبا عمل کردند که مانده‌ام آنها را چگونه وصف کنم. با وجود اینکه ما هم اکنون ۱۰ تا ۱۲ سال است که در خشکسالی هستیم و شرایط سخت است و قیمت کود و نهاده‌های کشاورزی به خاطر ارز چند برابر شده است اما  کشاورزان عزیزمان محصولات گوناگون را تولید می‌کنند. همچنین کارگران عزیز تولید را سرپا نگه داشته‌اند. پزشکان،‌ پیراپزشکان، جامعه مهندسی کشور و صنعتگران کشور تلاش فراوانی کردند.

وی افزود: کسبه بازار، تجار، قریب به اتفاق همکاری‌های صمیمی داشتند. دانش‌آموزان و فرهنگیان عزیز ما در تمام این دوره پشتیبانی کرند. همچنین از کارمندان دولت تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از رسانه ملی تشکر می‌کنم، رسانه ملی در تمام استان‌ها و مراکز همکاری کرد ممکن است علیه دولت در برخی برنامه‌ها حرفی زده باشد که آنهم نمک کار است اما رسانه ملی در قاطبه کار همراه دولت بود.

احمدی‌نژاد گفت:  از خبرنگاران و اصحاب رسانه تشکر می کنم. هنرمندان و جامعه هنری خیلی بزرگواری کردند. دانشگاهیان و همکاران عزیز من در دانشگاه‌ها چرا که ما شاید یکی از بهترین دوران‌ها را در دانشگاه طی کردیم اما به لحاظ کار علمی یک جهش اتفاق افتاد. از ایثارگران و خانواده شهدا نیز که نهایت لطف را به دولت داشتند تشکر می‌کنم. از نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور گفت: از عشایر عزیز و روستاییان، ایرانیان خارج از کشور، اورژانس و هلال‌احمر، کسانی که در دولت بودند و به هر نحو بیرون رفتند، کسانی که در طول ۸ سال پشتیبانی کردند، منتقدین که موجب هوشیارتر شدن ما شده‌اند، مسئولین کشورهایی که همکاری کردند تشکر می‌کنم.

وی گفت: همچنین تیم محافظ ما جزو مظلوم‌ترین‌ها بودند چرا که هم از طرف ما تحت فشار بودند هم از طرف مردم. بعضی‌وقت‌ها آنها ۴ ساعت روی رکاب ماشین می‌ایستادند. همچنین از تیم خبری ما که همواره با ما بودند تشکر می‌کنم. همچنین از پدر و مادرم و همسر و فرزندان و خواهران و برادرانم  تشکر می‌کنم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه تنها راه سعادت بشری پیوستن به امام و حاکمیت امام بر جهان است، تصریح کرد: این در باورهای اعتقادی ما و حرف پیامبران است؛ ما معتقدیم تمامی امور عالم از طریق امام زمان (عج) است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما لطف امام زمان را در طول ۸ سال فعالیت خود داشته‌ایم، تصریح کرد: ما خیلی ضعیفیم و دارای نقص‌هایی هستیم البته من خودم را می‌گویم اما وقتی انسان مشاهده می‌کند دارای نقص است و مورد لطف هم قرار می‌گیرد در اینجا احساس انسان بسیار ویژه می‌شود.

وی اضافه کرد: ایشان (امام زمان) لطف کرده‌اند و در واقع ما مسائل هسته‌ای را از ایشان داریم؛ البته سهام عدالت، اجرای اصل ۴۴، یارانه‌ها و عزت و افتخار در عرصه بین‌المللی را از ایشان داریم؛ بالاخره وقتی ما در سازمان ملل حس می‌کردیم لطف خدا با ماست به همین دلیل بود.

رئیس جمهور در همین زمینه گفت: البته برخی در این زمینه حرف‌هایی زدند اما آن حرف‌ها برای من اهمیتی ندارد، البته باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از اینها در مجامعی اینچنینی حضور یافته‌اند اما نتوانسته مبانی اعتقادی ما را آنگونه محکم بیان کنند.

وی ادامه داد: البته چند نکته از قلم افتاد که اینجا بیان می‌کنم؛ در بحث اقوام به مازنی‌ها اشاره نکردم و در بحث اقشار نیز اکنون از روحانیون و ائمه جمعه نام می‌برم که قریب به اتفاق آنها به ما لطف داشتند که از آنها تشکر می‌کنم.

احمدی‌نژاد بخشی از سخنان خود را به مظلومیت امام زمان (عج) اختصاص داد و افزود: این موضوع بحث مهمی است که مغفول مانده است؛ ما مظلومیت امیرالمؤمنین، حضرت زهرا، امام حسن و امام حسین را حس می‌کنیم زیرا با تاریخ آنها آشنا هستیم و حتی با حادثه کربلا با جزئیات آن آشناییم اما درباره مظلومیت امام زمان کسی صحبتی نکرده است.

وی امام زمان (عج) را تنها راه نجات بشریت دانست و گفت: امام عصر راه نزول رحمت الهی است و خدا ایشان را برای سعادت بشر فرستاده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بشر فعلی یادی از امام زمان نمی‌کند، خاطرنشان کرد: البته حس امام با حس ما متفاوت است و ایشان ظلم را آنگونه که ما معنا می‌کنیم معنا نمی‌کند.

احمدی‌نژاد با اشاره به ظلم‌ها و تبعیض‌های فعلی در جهان بار این مشکلات را بر دوش امام توصیف کرد و اظهار داشت: امام مسئول و مدیر عالم است و تجسم عشق الهی به انسان‌ها است.

رئیس جمهور اضافه کرد: امام زمان باید دنیا را اداره کند و اگر ما می‌خواهیم ظلمی نباشد و عدالت برقرار باشد باید حکومت امام که حق وی است را بشناسیم البته امروز امام زمان را جهان کنار گذاشته و حتی به فکر ایشان هم نیست.

وی با بیان اینکه باید برای برگشت امام رأس امور دنیا تلاش کنیم، تصریح کرد: اگر امام بازگردد تمامی مسائل حل خواهد شد؛ در واقع تضمین تحقق آرزوها و امیال زیبای ما حاکمیت امام زمان است البته این حرف‌ها قابل اثبات است.

رئیس جمهور با تأکید براینکه راه همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: این سخن بدین معنا نیست که من می‌خواهم مدعی چیزی باشم بلکه به این مفهوم است که راهی مقابل بشریت باز شده که ما طی این ۸ سال در آن مسیر حرکت کردیم؛ البته جهان باید به سرعت دچار تحول شود و باید به این معیادگاه برسیم که همه انسان‌ها فقط با انسانیت خود در آن حضور می‌یابند.

احمدی‌نژاد ابراز امیدواری کرد که سخنرانانی که در باب مظلومیت سخن می‌گویند از مظلومیت امام زمان (عج) غافل نشوند.

وی تأکید کرد: راه و هدف جهانی است و نباید از این نکته غفلت کنیم.

رئیس جمهور همچنین در بخش پایانی سخنان خود دو بیتی ذیل را به امام زمان(عج) تقدیم کرد:

عمری زغم تو مُردم و زنده شدم

در هرچه که بی‌تو بود بازنده شدم

زان روز که مهر تو به جانم زده شد

با عشق تو من دولت پاینده شدم

بعد از پایان یافتن سخنان محمود احمدی‌نژاد، مرتضی حیدری مجری برنامه خطاب به رئیس جمهور گفت: داشتم به شما نگاه می‌کردم و دیدم با سال ۸۴ بسیار تفاوت کردید، وزنتان را نمی‌دانم اما ریش‌ و موهایتان بسیار سفید شده است.

حیدری افزود البته در آن ایام (سال ۸۴) محض نمونه هم ریش یا موی سفید نداشتید؛ معلوم است که بسیار به شما سخت گذشته است.

احمدی‌نژاد با لبخندی گفت که «فدای ملت ایران»؛ «البته وزنم همان وزان سابق (سال ۸۴) است».

رئیس جمهور همچنین از اقوام ایرانی درصورتی که نامشان را نبرده، عذرخواهی کرد و اظهار داشت: من در سخنانم از ۷۶ میلیون ایرانی با افتخار تشکر کردم.

مرتضی حیدری پس از بیان جملات فوق گفت که در خدمت دولت آینده هم هستیم که احمدی‌نژاد اظهار داشت: از دولت بعدی سوالات دشوار نپرسید و اجازه دهید کارشان را انجام دهند که حیدری پرسش سوال‌های دشوار را در راستای کمک به کشور دانست.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

واژگونی خونین بخاطر خواب آلودگی راننده پژو پارس درمحور انار _ یزد

به گزارش پایگاه خبری انارما؛ حسن زمانی رییس مرکز اورژانس انار گفت: ساعت ۵:۱۷ صبح امروز ۲۲ خرداد ماه یک‌مورد واژگونی سواری پژو پارس در ۲۰ کیلومتری محور انار – یزد به مرکز عملیات اورژانس گزارش داد ...

یادداشت های خصوصی