جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ | Friday 31 May 2024

امام خمینی در دیدار با اسقف کاپوچی نماینده پاپ از مواضع و عملکرد روحانیت مسیح انتقاد کردند . ایشان با اشاره به درخواست های جداگانه پاپ در مورد لانه جاسوسی و مدارسی به نام مدرسه اندیشه پاسخی قاطع و منطقی به نماینده ایشان دادند   رخدادهای 12 مرداد 1359 چکیده   امام خمینی امروز در […]

امام خمینی در دیدار با اسقف کاپوچی نماینده پاپ از مواضع و عملکرد روحانیت مسیح انتقاد کردند . ایشان با اشاره به درخواست های جداگانه پاپ در مورد لانه جاسوسی و مدارسی به نام مدرسه اندیشه پاسخی قاطع و منطقی به نماینده ایشان دادند

image5935

  رخدادهای 12 مرداد 1359

چکیده

  امام خمینی امروز در دیدار با اسقف کاپوچی نماینده پاپ ژان پل دوم از مواضع و عملکرد روحانیت مسیح انتقاد کردند .

انارما،بامداد امروز گروه عظیمی از مردم تهران پس از برگزاری مراسم احیا در مسجد امام حسین (ع) به منظور همبستگی و پشتیبانی از دانشجویان مسلمان زندانی در آمریکا و محکوم کردن اعمال جنایت کارانه پلیس این کشور به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی کردند .

6 تن از دانشجویان مسلمان ایرانی که در مقابل کاخ سفید دست به اعتصاب غذا زده بودند بعد از ظهر امروز در حالیکه بیهوش شده بودند به وسیله پلیس آمریکا به بیمارستانی که در نزدیکی محل اجتماع قرار داشت انتقال داده شدند .

اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا مراسم احیا را در مقابل کاخ سفید برگزار کرده اند .

پاسخ امام به درخواست پاپ

امام خمینی امروز در دیدار با اسقف کاپوچی نماینده پاپ ژان پل دوم از مواضع و عملکرد روحانیت مسیح انتقاد کردند .

رهبر انقلاب در این دیدار با اشاره به این که پاپ تاکنون دو بار به ایران پیام فرستاده است تاکید کردند : دفعه اول برای آن لانه جاسوسی بود و این دفعه [پاپ] برای مدارس خودشان به اسم «مدرسه اندیشه» کاغذ نوشته‌اند و رسول فرستاده‌اند واز ما سفارش خواسته‌اند برای اینکه مدارسشان در اینجا باشد. ما با نصارا و با یهود و با سایر اقشار ملتها هیچ دشمنی نداریم، و از مدارس به هیچ وجه جلوگیری نمی‌کنیم، مادامی که مدرسه باشد وبرای تعلیم وتعلم باشد؛ حالا چه تعلیم و تعلم دستورات مسیح – علیه السلام – یا دستورات دیگران؛ لکن اگر ما فهمیدیم که در ایران مدارس‌طور دیگری هست، آنجا هم نظیر همان لانه جاسوسی است، نمی‌توانیم تحمل کنیم که در مملکت ما به اسم تعلیم و تربیت و به اسم مدارس، یک امور دیگری انجام بگیرد.

امام خمینی خطاب به آمریکا تاکید کردند : امریکا باید این را بداند که دیگر گذشته است از اینکه او خیال بکند که می‌تواند باز در ایران با این شیطنتها برگردد، و آقای پاپ هم سفارش کند به این امریکا که نکنند اینطور با بشر، اینطور دژخیمی نکنند با بشر، اینطور ظلم نکنند به بشر

آیا از اوضاع آمریکا و منتسبان به مسیحیت اطلاع دارید ؟!

رهبر انقلاب در ادامه با انتقاد از پاپ اظهار داشتند : من باید این مطلب را برای آقای پاپ به وسیله شما پیام بدهم که شما آیا از اوضاع این امریکا و این اشخاصی که خودشان را منتسب کرده‌اند به مسیحیت بی‌اطلاع هستید، یا اینکه مطلع هستید و بدون اینکه توجهی به آن بکنید از آن می‌گذرید؟ آیا شما مطلع هستید که ما پنجاه سال در تحت سلطه انگلیس و امریکا تمام هستی‌مان به باد رفت؟ شما توجه دارید به اینکه کشور ما در تحت سلطه‌ای که توسط رضاخان، انگلیسها به ما تحمیل کردند، و توسط محمدرضا که انگلیسها و امریکایی‌ها و شوروی‌ها به ما تحمیل کردند، اینها چه کردند با مملکت ما، با کشور ما؟ شما آیا داد مظلومها را هیچ وقت بنایتان هست که گوش کنید؟ یا همان فریاد ظالمها را به آن ترتیب اثر می‌دهید؟

من چطور جواب ملت را بدهم ؟!

امام خمینی ادامه دادند : من چطور جواب ملت را بدهم که ملت ما اگر بگویند که این روحانیت مسیح در خدمت ابرقدرتهاست، ما چطور جواب آنها را بدهیم؟ من متأسفم که نمی‌توانم جواب اینها را بدهم؛ برای اینکه اگر من بخواهم دفاع کنم از روحانیت مسیح، علایمی که در کار است، شواهدی که در کار است، ملت ما برای ما آن شواهد را به رخ ما می‌کشند. چرا باید ایشان در این مدت طولانی که ما در زیر رنج بودیم، و جوانهای ما را در خیابانهای ایران می‌کشتند، و خون آنها را روی اسفالتها جاری می‌کردند، ایشان یک کلمه سفارش اینها را نکند؟ این تبعیض را چرا ایشان قائل هستند؟ مگر حضرت مسیح تعلیماتش تعلیمات تبعیضی است؟

آمریکا خیال بازگشت به ایران را فراموش کند

امام خمینی خطاب به آمریکا نیز تاکید کردند : امریکا باید این را بداند که دیگر گذشته است از اینکه او خیال بکند که می‌تواند باز در ایران با این شیطنتها برگردد، و آقای پاپ هم سفارش کند به این امریکا که نکنند اینطور با بشر، اینطور دژخیمی نکنند با بشر، اینطور ظلم نکنند به بشر.(1)

امام خمینیدر جواب پاپ گقتند: من چطور جواب ملت را بدهم که ملت ما اگر بگویند که این روحانیت مسیح در خدمت ابرقدرتهاست، ما چطور جواب آنها را بدهیم؟ من متأسفم که نمی‌توانم جواب اینها را بدهم؛ برای اینکه اگر من بخواهم دفاع کنم از روحانیت مسیح، علایمی که در کار است، شواهدی که در کار است، ملت ما برای ما آن شواهد را به رخ ما می‌کشند. چرا باید ایشان در این مدت طولانی که ما در زیر رنج بودیم، و جوانهای ما را در خیابانهای ایران می‌کشتند، و خون آنها را روی اسفالتها جاری می‌کردند، ایشان یک کلمه سفارش اینها را نکند؟

تظاهرات شبانه مردم مقابل لانه جاسوسی آمریکا

بامداد امروز گروه عظیمی از مردم تهران پس از برگزاری مراسم احیا در مسجد امام حسین (ع) به منظور همبستگی و پشتیبانی از دانشجویان مسلمان زندانی در آمریکا و محکوم کردن اعمال جنایت کارانه پلیس این کشور به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی کردند . راهپیمایان ساعت 2 بامداد به مقابل لانه جاسوسی رسیدند و در این محل تصاویر و مجسمه های کاغذی کارتر به وسیله مردم و به نشانه اعتراض به آتش کشیده شد .

در پایان این تجمع قطعنامه ای صادر و در آن به نمایندگان مجلس که قصد بررسی وضعیت گروگان های آمریکایی را دارند هشدار داده شد که مبادا خیال سازش و کج دار و مریض رفتار کردن با آمریکا را داشته باشید ، نمایندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که هرگز با این خونخوار بزرگ نمی توان سازش کرد . (2)

آخرین گزارش ها از دانشجویان مسلمان مبارز در آمریکا

6 تن از دانشجویان مسلمان ایرانی که در مقابل کاخ سفید دست به اعتصاب غذا زده بودند بعد از ظهر امروز در حالیکه بیهوش شده بودند به وسیله پلیس آمریکا به بیمارستانی که در نزدیکی محل اجتماع قرار داشت انتقال داده شدند . تاکنون خبر جدیدی از دانشجویان زندانی در آمریکا به دست نیامده است . خبر دیگر این که دولت آمریکا به هیچ یک از وکلای انجمن اسلامی دانشجویان این اجازه را نداده است که به ملاقات دانشجویان اسیر بروند .

برگزاری مراسم احیا روبروی کاخ سفید

گزارش های دیگر نیز حاکیست اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا مراسم احیا را در مقابل کاخ سفید برگزار کرده اند . (3)

پی نوشت :

1- صحیفه امام ، جلد 13 ، صفحه 67

2- اطلاعات ، 13 مرداد 1359 ، صفحه 19

3- اطلاعات ، 13 مرداد 1359 ، صفحه 2

پژوهشگر : سید روح الله امین آیادی

انتهای متن/

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی