پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | Thursday 30 May 2024

با موافقت مجلس با مصوبه دولت مبني بر “افزايش تعطيلي عيد سعيدفطر ” تعطيلي عيد فطر از يك روز به دو روز افزايش يافت اما با توجه به تلاقي اول شوال با پنج‌شنبه و يا جمعه در سال جاري، بايد ديد تعطيلات چند روزه خواهد بود؟   به گزارش انارما، عيد فطر در كشورهاي اسلامي […]

با موافقت مجلس با مصوبه دولت مبني بر “افزايش تعطيلي عيد سعيدفطر ” تعطيلي عيد فطر از يك روز به دو روز افزايش يافت اما با توجه به تلاقي اول شوال با پنج‌شنبه و يا جمعه در سال جاري، بايد ديد تعطيلات چند روزه خواهد بود؟

 

به گزارش انارما، عيد فطر در كشورهاي اسلامي جزء بزرگترين اعياد مسلمان به شمار مي‌رود و منطقي به نظر مي‌رسد كه اين عيد مذهبي را در كشور پررنگ‌تر كنيم اين در حالي است كه برخي نمايندگان مجلس و تصميم‌سازان كشور بر اين اعتقاد بودند كه بايد تعطيلات عيد فطر همچون ساير كشورهاي اسلامي از تعداد روزهاي بيش‌تري برخوردار باشد اما به دليل شرايط فعلي كشور در داشتن تعطيلات قريب 31 روز در سال، طرح افزايش تعطيلات عيد فطر بي‌دفاع باقي ماند.

“محمود احمدي‌نژاد” رييس‌جمهور دولت دهم “لايحه افزايش تعطيلي عيد سعيدفطر ” را که در جلسه يکشنبه مورخ ‌٩/ ‌٥/ ‌١٣٩٠با قيد يک فوريت به تصويب هيات وزيران رسيده بود را طي تشريفات قانوني تقديم مجلس کرد.

بر اساس اين لايحه که به منظور بهره‌گيري بيشتر از برکات و فيوضات معنوي بزرگترين عيد مسلمانان و بزرگداشت اين عيد اسلامي به تصويب هيات دولت رسيده است؛ تعطيلي عيد سعيد فطر به ‌٢ روز افزايش مي‌يابد و در صورت تقارن روز دوم شوال با تعطيلات رسمي يا هفتگي، روز بعد از تعطيلات، تعطيل خواهد بودو

لايحه يك ماده‌اي افزايش تعطيلي عيد فطر، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در شهريورماه 1390 با ۱۴۳ رای موافق در برابر ۲۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه تصويب و به تائيد شوراي نگهبان رسيد.

به موجب اين قانون كه توسط “علي لاريجاني” رئيس مجلس براي اجرا به رئيس جمهوري ابلاغ شد، تعطيلي عيد فطر از يك روز به دو روز افزايش يافت.

*قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر

ماده واحده ـ عبارت «عید فطر» در ماده (1) لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور مصوب 8/4/1359 شورای انقلاب به عبارت «عید سعید فطر دو روز (اول و دوم شوال)» اصلاح می‌شود.

این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجراء است.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 6 شهریور ماه یک‌هزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 7/6/1390 به تأیید شورای نگهبان رسید.

بر اساس اين گزارش و با توجه به قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي؛  در صورت تقارن عيد سعيد فطر با روز پنج‌شنبه (17 مردادماه) تعطيلات عيد با پنج‌شنبه و جمعه تقارن دارد اما در صورت رويت ماه شوال در پنج‌شنبه شب روزهاي جمعه و شنبه (18 و 19 مردادماه) تعصيل خواهد بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی