چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024

آقاي مهندس گرجي در ارتباط با پوك شدن بيش از حد پسته ها در سال جاري فرمودند:2عامل اصلي در پوكي پسته در سال جاري نقش دارد،دليل اول اختلال در گردافشاني و عدم تلقيح گلها كه بدليل شدت بارندگي در فروردين است….

به گزارش انارما،مهندس گرجي مدير جهاد كشاورزي شهرستان انار در مصاحبه با خبرنگارما،ابتدا در رابطه با دير شروع شدن فصل برداشت پسته در شهرستان انار فرمودند:بارندگي ها در فروردين و در ادامه افت دما در اين ماه باعث شد رشد درخت ها و تمام مراحل تشكيل ميوه حدود دو هفته به تاخير بيافتد كه اين تاخير حتي روي زمان پركردن مغز و رسيدن پسته تاثير داشت.

sa

ايشان تصريح كردند:زمانيكه 70درصد دانه هاي پسته رسيده باشند امكان رسيدن ما بقي تا چند روز بعد وجود دارد و حداكثر زمان رسيدن تا 15 مهر خواهد بود وبعد از ان به علت سردي هوا پسته اي نخواهد رسيد.

آقاي مهندس گرجي در ارتباط با پوك شدن بيش از حد پسته ها در سال جاري فرمودند:2عامل اصلي در پوكي پسته در سال جاري نقش دارد،دليل اول اختلال در گردافشاني و عدم تلقيح گلها كه بدليل شدت بارندگي در فروردين است و ديگري گرماي شديد در تير و مرداد ماه است كه حدود چهل روز دماي بالاي 40درجه را داشتيم كه اين منجر به عارضه ي سقط جنين و پوكي دانه هاي پسته شد.

ايشان در ادامه خاطرنشان كردند كه دير برداشت كردن و زياد ماندن دانه هاي پسته روي درخت  موجب رشد قارچ هاي آفلاتوكسين ميشود كه اين يكي از دلايل زردي پسته است.

آقاي مهندس گرجي در پايان اذعان كردند،ميزان برداشت در سطح شهرستان   در هر هكتار 700كيلو،كه بترتيب كميت نوع پسته بدين شرح است ،كله قوچي-اكبري-فندقي-احمد اقايي. توصيه ي من به باغداران و برداشت كنندگان اين است كه حتما پوست ها و نخاله هاي پسته را مدفون كنند و يا با خاك بپوشانند و در محيط باز قرار ندهند كه موجب رشد قارچ هاي مضر مي شود و همچنين بعد از برداشت به كنترل آَفت َپسيل توجه داشته باشند.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی