یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 21 July 2024

وی ادامه داد: شهدای ما مصداق بارز ایثار بودند و خود را ندیدن را با همه وجود به نمایش درآوردند. در جامعه‌ای که خودخواهی و فزون‌طلبی مبدأ بسیاری از شرور است، شهدا نشان دادن که می‌شود خود را ندید در عین حال خدا را مشاهده کرد و به آسمان راه پیدا کرد

فرمانده کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح از برنامه‌ریزی، تدارک و در دستور قرار گرفتن تفحص پیکر شهدا در اردوگاه‌های رژیم بعث و پادگان اشرف در عراق خبر داد.
 IMG14055210

به گزارش انارما، سردار باقرزاده صبح امروز یکشنبه هفتم مهر در مراسمی که در خبرگزاری قرآنی ایکنا برگزار شد، این خبر را اعلام کرد و در سخنانی اظهار داشت: اگر فرهنگ دفاع مقدس را بخواهیم تعریف کنیم، باید بگوییم همان فرهنگ قرآن است؛ چون در این فرهنگ مجموعه‌ای از ارزش‌ها را می‌توان ظهور و بروز یافته دید که نشات گرفته از قرآن کریم است.

وی ادامه داد: شهدای ما مصداق بارز ایثار بودند و خود را ندیدن را با همه وجود به نمایش درآوردند. در جامعه‌ای که خودخواهی و فزون‌طلبی مبدأ بسیاری از شرور است، شهدا نشان دادن که می‌شود خود را ندید در عین حال خدا را مشاهده کرد و به آسمان راه پیدا کرد.

باقرزاده در ادامه با اشاره به صفحه جهاد و حماسه در این خبرگزاری گفت: صفحه جهاد و حماسه یک رسانه باید از این مسئله رمزگشایی کند که چگونه می‌توان از روی زمین به سوی آسمان‌ها پرواز کرد. این صفحه باید الگوی عملی برای سبک زندگی به مردم معرفی کند و نشان دهد چطور می‌شود در دوراهی دین و دنیا از دین دست بر نداشت و در هیاهوها با خدا مانوس شد. این صفحه باید بتواند حماسه هشت سال دفاع مقدس را واکاوی کند و نشان دهد در روزگار تحریم ملت ما چطور توانست با اتکا به خداوند به مقصد خود برسد و در برابر تهدید و تطهیر دشمن عزیز ماند.

فرمانده کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح افزود: صفحه جهاد و حماسه یک رسانه باید از این موضوع رمزگشایی کند که چطور در جنگ مرد از نامرد تشخیص داده می‌شود و دوست و دشمن را می‌شد از هم تمیز داد؛ چرا که در روزگار جنگ است که معلوم می‌شود چه کسانی روی دین سرمایه‌گذاری می‌کنند و چه کسانی روی زندگی و در این میان کدام دسته سود می‌کنند و خسران می‌بینند.

باقرزاده افزود: شهدا از ما مطالبه نخواهند کرد که چرا مانند آنها شهید نشده‌ایم، اما بدون شک از ما می‌پرسند که چرا مثل ما زندگی نکردید.

وی تصریح کرد: فرهنگ دفاع مقدس باید در چهارچوب یک فرهنگ دینی تعریف شود و نه در یک چهارچوب جغرافیایی. این فرهنگ باید در چهارچوب یک فرهنگی دینی مشاهده و ارزشیابی شود تا بتوان از دل آن مشکلات زیادی از جمله مشکلات اقتصادی را شناخت و حل کرد. اگر امروز از اقتصاد مقاومتی سخن به میان آورده شده، معنی آن است که هرکدام از ما چگونه می‌توانیم به گونه‌ای رفتار کنیم که بتوانیم به اقتصاد کشور کمک شود و به سویی نرویم که دشمن به ما طمع کند که از راه فشار اقتصادی می‌تواند به ما صدمه بزند.

وی تاکید کرد: نکته قابل توجه در فعالیت‌های این چنینی دور شدن از موازی‌کاری است. فرهنگ دفاع مقدس محتوای دست نخورده زیادی دارد که می‌طلبد رسانه‌ها به آن بپردازند و دست از موازی‌کاری با یکدیگر در تولید محتوا بردارند.

فرمانده کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در پایان این مراسم و در پاسخ به سئوالی در مورد چگونگی کاوش اجساد شهدا در اردوگاه اشرف گفت: به هرحال رزمندگانی بوده‌اند که پس از اسارت تحویل منافقین شده‌اند و در اردوگاه آنها به شهادت رسیده‌اند که باید تمهیداتی برای کشف و انتقال اجساد آنها سنجیده شود که این موضوع در دستور کار ماست.

وی تاکید کرد: تفحص در تمام اردوگاه‌ها در دستور کار ما قرار دارد؛ از جمله در اردوگاه‌های شهرهای کرکوک و اربیل که در حال اتخاذ تمهیداتی برای انجام آن هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در مورد دور تازه تبادل پیکر شهدا و اجساد عراقی‌ها گفت: طبق توافق میان ما و عراق و صلیب سرخ تا زمان تبادل اجساد هیچ آماری از میزان تبادل منتشر نمی‌شود. فردا و پس از انجام این تبادل بنده شخصا آمار ا اعلام خواهم کرد.

وی افزود: سه شهر رامسر، چابکسر و لاهیجان در اولویت دفن اجساد شهدا قرار دارند و در تهران هم در تدارک دفن اجساد شهدا همزمان با روز عرفه در محل پارک پرواز هستیم.

باقرزاده با تاکید بر اینکه اجسادی که فردا مبادله خواهند شد، همگی در جزیره فاو کشف شده‌اند، گفت: خیرین اگر تمایلی به کمک برای تفحص اجساد دارند، می‌توانند با اهدای کمک‌های مالی و یا ماشین‌آلات تفحص به این امر کمک کنند.

وی همچنین افزود: در مجموع هشت سال دفاع مقدس ما ۱۴ هزار شهید مفقود داریم که محتمل است نیمی از آنها هنوز در کشور عراق باقی‌مانده باشند. از این تعداد به طور مشخص ۲۵۰۰ شهید در منطقه کردستان عراق هستند که هنوز از سوی اقلیم کردستان به ما اجازه تفحص آنها داده نشده است.

در پایان این مراسم، سرویس جهاد و حماسه خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) آغاز به کار کرد.

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی