چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ | Wednesday 22 March 2023

خانم فاطمه روزبه کوهشاهی، با داشتن ۱۲۱ سال پیرترین فرد شهرستان بم می باشد، که در روستای فردوسیه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بم زندگی میکند. هفتاد بچه، نوه و نتیجه دارد

پیرترین شخص در شهرستان بم با داشتن ۱۲۱ سال خانمی است، که در روستای فردوسیه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بم زندگی میکند.

خانم فاطمه روزبه کوهشاهی، با داشتن ۱۲۱ سال پیرترین فرد شهرستان بم می باشد، که در روستای فردوسیه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بم زندگی میکند. هفتاد بچه، نوه و نتیجه دارد. به مناسبت هفته سالمندان (ششم تا ۱۲مهرماه)، خبرنگار ارگ نیوز به سراغ این بانوی سالمند بمی رفت و با ایشان گفتگویی انجام داد که در ادامه می‌آید.

 

خانم فاطمه روزبه کوهشاهی

این بانوی سالمند با وجود کهولت سن هنوز می‌تواند قرآن بخواند و حتی ستارگان آسمان را هم می‌بیند. دوران احمدشاه و پهلوی اول را به یاد می‌آورد. خودش از آن دوران ایچنین می‌گوید: به دلیل قحطی های پی در پی خیلی از اعضای خانواده ام را از دست دادم. قحطی اول قبل از رضاخان اتفاق افتاد. در زمان رفتن رضاخان از ایران هم باز قحطی آمده بود. به سختی چیزی برای خوردن پیدا می‌شد. یادم است زمان پهلوی اول بود که دستور کشف حجاب اجباری داده بود. زنان و دختران را آزار می‌دادند و به زور چادر از سرشان برمی‌داشتند.

خانم فاطمه روزبه کوهشاهی

 

ما عشایر بودیم و گاه گاهی به شهر می‌آمدیم. ۴۳ سال پیش شوهرم را از دست دادم. ۶ پسر و ۵ دختر دارم که یک پسرم فوت شده است. به سختی زندگی را می‌گذراندم با گلیم بافی و دامداری امرار معاش می‌کردم تا اینکه تقریبا بیست سال پیش که در منطقه کوهشاه بودیم در اثر سیل دامهایم تلف شد و مجبور شدیم به این منطقه بیاییم و اینجا زندگی کنیم. زمانی که عشایر بودیم از غذاهای محلی و طبیعی استفاده می‌کردیم. انواع لبنیات و گوشتی که خودمان تهیه می‌کردیم و بسیار پرتوان بودیم چون غذاها خیلی مقوی بودند. الآن ۳ سال است که مریض هستم. دکتر رفته‌ام گفته است چشم راستم را باید عمل کنم و گرنه کور می‌شوم. اما پولی برای عمل ندارم.

 

خانم فاطمه روزبه کوهشاهی

 

منبع: ارگ نیوز

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از نمایشگاه طراحی و نقاشی چهره شهدا در انار

دومین نمایشگاه طراحی و نقاشی چهره شهدا  به صورت زنده، ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی ، شهدای مدافع حرم و امنیت سال ۱۴۰۱ به همت کانون بسیج هنرمندان شهرستان انار به کار خود پایان داد. ...

یادداشت های خصوصی