چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 12 June 2024

به شعار امسال نیروی انتظامی که “اقتدار پلیس در سایه مردمداری، قانونمداری و روزآمدی” نامگذاری شده است

رئیس پلیس کشور با اشاره به اهتمام دولت یازدهم در اجرای قانون عفاف و حجاب، گفت: ۲۶ دستگاه در این قانون وظیفه دارند اما در هشت سال گذشته کمترین تحرک از اغلب دستگاهها دیده شد و برخی نیز مقابله می‌کنند و فلسفه می‌نویسند که این قانون قابل اجرا نیست.
n00065321-b

به گزارش انارما، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز که به مناسبت آخرین روز از هفته ناجا سخنرانی داشت با اشاره به شعار امسال نیروی انتظامی که “اقتدار پلیس در سایه مردمداری، قانونمداری و روزآمدی” نامگذاری شده است، افزود: پلیس برای مردم و از خود مردم است و باید عنوان کنم که هدف اصلی پلیس، برقراری امنیت برای جامعه در برابر تهدیدات و خطرهاست و این در حالی است که در اغلب جوامع، خطر اصلی مردم هستند و پلیس تامین‌کننده امنیت حکومت در برابر مردم است. اما در ناجا، حراست از امنیت جامعه در برابر تهدیدات بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در هنگام برقراری امنیت باید بتواند صف شهروندان را از متجاوزان و مجرمان جدا کند، گفت: البته ماموران پلیس در رابطه با مجرم باید حد و اندازه را نگه دارند و اینگونه نباشد که خدای ناکرده ماموران در دستگیری مجرم، خانواده او را مورد هتک قرار داده و یا هنگام دستگیری، با یک ناامنی در خیابان مردم عادی را مورد تعدی قرار دهند که این پذیرفته نیست. چرا که امنیت برای مردم است.

احمدی مقدم با بیان اینکه اولویتهای امنیتی نیروی انتظامی بر اساس نظرسنجی‌های مردم مشخص می‌شود، گفت: ارتباط و برخورد پلیس با شهروندان و حتی مجرمان بر اساس قانون تعیین می‌شود، چرا که قانون، یگانه وثیقه تنظیم‌کننده روابط پلیس و مردم است و قانون مدار رابطه ناجا با جامعه است که البته در هنگام اجرای قانون باید تدبیر، عقلانیت و درک صحیح از صحنه مورد نظر قرار گیرد و تندروی جایز نیست.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اجرای درست قانون، عملی بسیار مهم است که نیازمند به اطلاع‌رسانی درست، آگاه‌سازی و اغنا جامعه دارد، گفت: یکی دیگر از اولویت‌های پلیس، روزآمدی است که این مسئله ضامن مقابله با جرایم جدید است. چرا که تهدیدات روزبه‌روز نو شده و همه مجرمان از دانش و ابزار جدید بهره‌مند هستند.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه روزآمدی موجب ایجاد قدرت پیش‌بینی و آینده‌نگری می‌شود، گفت: استفاده از دانش، ابزار و تجهیزات متناسب با ماموریت‌های جدید موجب افزایش قدرت پیش‌بینی ناجا می‌شود.
وی با بیان اینکه ایجاد امنیت وظیفه اولیه هر حکومتی است، گفت: امنیت پایه اولیه تمامی اقدامات است و پس از آن عدالت و آبادانی موجب پیشرفت هر کشوری می‌شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه نیروی انتظامی در بعد ایجاد امنیت به عنوان بازوی اصلی دستگاه قضا، وظیفه اصلی را بر عهده دارد، به سخنان رییس‌جمهور در میان دانش‌آموختگان دانشگاه علوم انتظامی امین اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی یک رکن مهم در توسعه است؛ به گونه‌ای که اگر امنیت در برخی مناطق ایجاد نشود، امکان سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه نیروی انتظامی بازوی مهمی به خصوص در اجرای گام سوم امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: چرا که در بعد لسانی و عملی مردم نقش مهمی بر عهده دارند، اما برخورد وظیفه انحصاری حکومت است و بازوی اصلی حکومت نیز نیروی انتظامی است.
وی با اشاره به دیدگاههای افراطی و تفریطی به مقوله امر به معروف و نهی از منکر در کشور، گفت: در بعد افراطی عده‌ای معتقدند که نیروی انتظامی باید حرف اول و آخر را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر بزند و در دیدگاه تفریطی نیز گروهی معتقدند که باید مردم را آزاد گذاشت تا رفتارشان تنظیم شود که باید بگویم دیدگاه دوم در هیچ جای دنیا مشتری ندارد.

احمدی‌مقدم با اشاره به اهتمام دولت جدید در اجرای قانون عفاف و حجاب، گفت: ۲۶ دستگاه در این قانون وظیفه دارند، اما در هشت سال گذشته کمترین تحرک از اغلب دستگاهها دیده شد و برخی نیز مقابله می‌کنند و فلسفه می‌نویسند که این قانون قابل اجرا نیست و این در حالی است که طرحی را نیز ارائه نمی‌کنند که امیدواریم با اراده دولت یازدهم، نیروی انتظامی حرف آخر در این زمینه را بزند که البته نگاه دومی نیز وجود دارد که معتقدند ناجا حرف آخر را هم نزند که این مسئله شدنی نیست.

وی با بیان اینکه ناجا وظیفه دارد با جلوه‌های علنی هنجارشکنی و فساد برخورد کند، گفت: ناجا به وظیفه خود عمل کرده و برابر قانون با هنجارشکنان برخورد می‌کند، اما امید است این سطح برخورد به حداقل تنزل یابد.
فرمانده ناجا با بیان اینکه دستهای پیدا و پنهانی برای سم پاشی و ناامن کردن فضای امنیت کشور وجود دارد، گفت: بیش از ۱۰۰ کانال ماهواره‌ای فارسی‌زبان مشغول سم پاشی هستند و تلاش دارند صحنه ایران را هم به مانند سوریه، افغانستان و بغداد کنند. اما خوشبختانه علی‌رغم همه تلاش‌ها، نتوانسته‌اند که به اهداف خود برسند.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه ۹۰ درصد از مواد مخدر دنیا در کشور همجوار ایران (افغانستان) تولید می‌شود، گفت: این در حالی است که قاچاقچیان تلاش دارند این مواد مخدر را یا از ایران عبور دهند و یا در کشور ما رسوب دهند که با تلاش دستگاه‌های امنیتی، دولت و قوه قضاییه این مهم رخ نداده است.

وی همچنین با بیان اینکه در سال جاری شاهد آن هستیم که پایین‌ترین نرخ جرایم جنایی از اول انقلاب تاکنون رخ داده است، گفت: به نظر می‌رسد با توجه به آهنگ وقوع قتل، تا پایان سال شاهد رخداد ۱۷۰۰ قتل باشیم که بیش از نیمی از این قتل‌ها نیز بدون انگیزه قبلی بوده است و این در حالی است که ۹۰ درصد آنها نیز کشف می‌شود و در جرایم دیگر همچون آدم‌ربایی، گروگان‌گیری، سرقت مسلحانه و … شاهد پایین‌ترین سطح هستیم.

فرمانده ناجا با اشاره به نقش موثر ولی‌ فقیه در پیشرفت کشور و عبور از موانع سخت، گفت: ۳۵ سال دشمن تلاش می‌کرد تا کشور پیشرفت نکند، اما امروزه شاهد آن هستیم که کشور پیشرفت‌های زیادی را کسب کرده‌ است که این مهم علاوه بر نشان دادن مدیریت قوی کشور، نقش ولایت فقیه را نیز نشان می‌دهد

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی