یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 21 July 2024

وی در ادامه با اشاره به رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری درباره استحکام داخلی، گفت: رهبر معظم انقلاب طی رهنمودهای اخیر چندباره‌شان، چندین بار روی موضوع استحکام داخلی و درون‌زا تأکید بایسته‌ داشتند

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئله ولایت فقیه سرمایه این کشور است، گفت: شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» شناسنامه انقلاب اسلامی است.

image15102-280x212

به گزارش انارما، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در سخنانی در خطبه‌های نمازجمعه، شهادت امام باقر (ع) و آیت‌الله اشرفی اصفهانی پنجمین شهید محراب را تسلیت گفت و ضمن تبریک عید قربان، همگان را به حضور در مراسم روز عرفه در سراسر کشور توصیه کرد.

وی در ادامه با اشاره به رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری درباره استحکام داخلی، گفت: رهبر معظم انقلاب طی رهنمودهای اخیر چندباره‌شان، چندین بار روی موضوع استحکام داخلی و درون‌زا تأکید بایسته‌ داشتند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: واقعیت این است که استحکام داخلی قوی‌ترین و ارزشمندترین سلاح در برابر دشمنان است، با استحکام داخلی می‌توان با توطئه‌ها مقابله و آنها را خنثی کرد.

وی به ۵ مؤلفه اصلی استحکام داخلی اشاره و تصریح کرد: اولین مؤلفه، خداباوری است، ملت بزرگ ایران ۳۵ سال است با عنصر خداباوری، استحکام داخلی‌شان را حفظ کردند، شما با خدا باشید، خدا شما را تنها نمی‌گذارد.

خاتمی ادامه داد: دومین مؤلفه، ظرفیت مردمی ما به خصوص ظرفیت جوانان ماست؛ جوانان عزیز ما در طول ۳۵ سال گذشته نشان دادند که شعار «ما می‌توانیم»، شعار نیست بلکه عمل است، در اوج تحریم‌ها، جوانان ما به فناوری‌هایی دست یافتند که دشمنان را خیره کرد، فناوری هسته‌ای، هوافضا و فناوری و پیشرفت‌های چشمگیر در عرصه پزشکی.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: سرمایه ما جوانان مستعد ما هستند که می‌توانند آنچه را که دنیا تصور نمی‌کند، وارد عرصه عمل کنند.

وی سومین مؤلفه را تحکیم محور وحدت دانست و گفت: محور وحدت این ملت ولی فقیه است، کیست منکر این واقعیت شود که در عرصه پیروزی انقلاب اسلامی، همه گروه‌ها آمدند، کمونیست‌ها آمدند، لیبرال‌ها آمدند، توده‌ای‌ها آمدند، هر کسی به خیال خودش در گوشه‌ای از کشور مبارزه کرد اما زمانی این انقلاب به پیروزی رسید که یک ولی فقیه یعنی امام راحل عظیم‌الشأن به صحنه آمد و به تعبیر خود طاغوتی‌ها در مذاکرات محرمانه‌شان، مثل برف آب شدند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه تأکید کرد: مسئله ولایت فقیه سرمایه این کشور بوده، هست و خواهد بود و اصل نهادینه شده است، مردم ما به این قانون اساسی رأی دادند و جای بحث و تردیدی هم ندارد. شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» شناسنامه انقلاب اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش گفت: شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» به معنای مرگ بر کسانی که در عرصه تئوریک با ولایت فقیه مخالفند، نیست، مرحوم آیت‌الله العظمی شیخ جواد تبریزی در کتابشان نوشتند اگر نظام دینی تشکیل شد، همه باید حمایت کنند، این شعار یعنی مرگ بر براندازان، یعنی مرگ بر افرادی که برای سقوط نظام اسلامی تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: این شعار در ۱۰ سال دوره رهبری امام(ره) در محضر ایشان داده می‌شد و بعد از ایشان هم در محضر مقام معظم رهبری و به فضل خدا، این بیعت ادامه پیدا خواهد کرد و این شعار از دهان مردم ما نخواهد افتاد.

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنانش چهارمین مؤلفه را انصاف و شفافیت عنوان کرد و متذکر شد: انصاف سبب می‌شود دلها به یکدیگر نزدیک‌تر شوند، انصاف یعنی به کار نگرفتن حب و بغض‌های شخصی در قضاوت‌ها.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر هیئت دیپلماتیک ایران به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: این هیئت در طول مدت اقامتشان در نیویورک، تلاش و تحرک وسیع دیپلماتیکی داشتند، رئیس جمهور در سخنرانی خود در سازمان ملل، مستند سخن گفت و سیمای شفاف جمهوری اسلامی ایران را به دنیا نشان داد، در برابر رژیم صهیونیستی موضع‌گیری کرد و این موارد ارزش‌هایی نیست که کسی آنها را نادیده بگیرد و تکریم نکند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز فرمودند برخی از آنچه که در سفر به نیویورک پیش آمد به جا نبود، به این جمله می‌گویند انصاف، یعنی خوبی‌ها را ببینید، نقاط ضعف را هم بگویید، مسئولی که شفاف به مردم بگوید مواردی که رهبری فرمودند به جا نبود، چیست، نه تنها از چشم مردم نمی‌افتد بلکه محبوب هم می‌شود، این مردم به آن مسئول صادق احسنت می‌گویند.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه نباید ترسی از شفافیت داشته باشیم، تأکید کرد: مردم ما ملت خوبی هستند و ما هم به مسئولانمان اعتماد داریم، از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز، بعد از ارائه حکم تنفیذ به رئیس‌جمهور توسط ولی فقیه، ما نیت مسئولانمان را خیر می‌دانیم چون آنان به دنبال خدمتگزاری هستند، به خصوص وزرای خارجه ما که سیاست کلان خارجی‌شان را از مقام معظم رهبری می‌گرفتند ولیکن اینکه برخی مسائل به جا نبود، اگر به صورت شفاف بیان شود مصداق انصاف است.

آیت‌الله‌ خاتمی مؤلفه پنجم برای استحکام درونی را ادبیات نقدپذیری عنوان کرد و گفت: ادبیات تحمل، موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود، این دولت با شعار آزادی سر کار آمده است و از نقد گفتند و کار خوبی هم کردند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه این دولت کار خود را با شعار آزادی آغاز کرد، گفت: با فضای باز نقد، جرقه‌ها پیدا شده و کار نو انجام می‌شود. البته منتقدان باید منصف باشند و مسئولان محترم نیز آغوش را باید باز کنند و به رسانه‌های مربوط به خودشان بگویند خفقان رسانه‌ای به وجود نیاورند و اگر کسانی انتقادی کردند، به آنها افراطی نگویند.

وی افزود: این افراطی گفتن به معنای ایجاد خفقان رسانه‌ای است و القای اینکه معتدل کسانی هستند که دائم به‌به می‌گویند.

خطیب امروز نماز‌جمعه تهران ادامه داد: دولت محترم که آغوش خود را برای پذیرش نقد‌های منصفانه باز کرده است به گونه‌ای رسانه‌های علاقمند خود را ساماندهی کند که نقد به درستی انجام شود و شخصیت منتقد نباید هتک شود.

آیت‌الله خاتمی گفت: متأسفانه بعضی قلم‌ها زهرآگین است ممکن است کسی نسبت به خطبه‌ای نقد واردی داشته باشد، خبب بنویسند و ما هم با آغوش باز می‌پذیریم اما نیش‌زدن در شأن یک مسلمان نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جابه‌جایی قدرت به طور طبیعی یک هدیه الهی است، گفت: دولت به صورت دموکراتیک و با رأی مردم جابه‌جا می‌شود و هر دولتی با ابتکارات جدید و تاکتیک‌های جدید همراه است و سیاستی که ما از مقام معظم رهبری گرفته‌ایم این است که از همه دولت‌هایی در چهارچوب نظام هستند، حمایت می‌کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در عرصه داخلی از هر تلاشی که اینها برای کم کردن بار سخت زندگی، تورم و کم کردن بیکاری می‌کنند حمایت می‌کنیم. در عرصه خارجی هم سیاستی که ما از مقام معظم رهبری داریم حمایت است.

آیت‌الله خاتمی گفت: بنابراین آن جمله «بجا نبود» هرگز به معنای بی‌اعتمادی به مسئولان محترم نیست ما آمریکا را دولت دروغگو، دولت ریاکا و دولت عهد‌شکن می‌دانیم.

وی افزود: از طرف دیگر آمریکایی‌ها در این روزها لبخند نشان می‌دهند و استقبال می‌کنند و به دروغ می‌گویند تحریم‌ها ایران را به مذاکره واداشته است که اینها همه دروغ است و نشانه دروغ بودن آن این است که رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نتانیاهو می‌گوید که همه گزینه ها از جمله حمله نظامی را روی میز دارد و ما هم می‌گوییم که ملت ایران ۸ سال دفاع مقدس را روی میز دارند که تو دهنی محکمی به تجاوز‌گران محسوب می‌شود.

خطیب امروز نمازجمعه تهران تصریح کرد: رئیس‌جمهور دروغگوی آمریکا می‌گوید ما در پی تغییر نظام نیستیم، شما ۳۵ سال در پی تغییر نظام بودید اما نتوانستید.

آیت‌الله خاتمی گفت: در فتنه ۸۸ با تمام وجود از فتنه‌گران حمایت کردید و در عرصه رسانه‌ای تمام توان خود را در اختیار فتنه‌گران قرار دادید.

وی افزود: مبنای نفرت مردم ما از آمریکا همین‌هاست و اگر بخواهیم دروغ‌گویی‌ها و نفاق آمریکا را لیست کنیم، به مثنوی ۷۰ من کاغذ می‌رسیم. راز زنده بودن شعار مرگ بر آمریکا در بین مردم همین است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: این شعار در ۱۰ سال زمان امام(ره) داده شد و امام در آخرین پیامی که برای حجاج دادند ۴۶ بار از آمریکا به نفرت یاد کردند و مبنا هم روشن است.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: آمریکا شیطان بزرگ است و امام هم همین را فرمود. در این ۳۵ سال آیا آمریکا شیطان کوچک‌تری شده است و یا ۳۵ سال شیطنتش بیشتر شده است؟ اگر آمریکا تا دیروز در عرصه‌ توطئه علیه ایران «مار» بود هم اکنون به یک «افعی» تبدیل شده است. هر توطئه‌ای که علیه ایران اسلامی شکل می‌گیرد، یک پای ثابت آن آمریکا است.

وی افزود: بنابر این منطق داریم و با منطق می‌گوییم مرگ بر آمریکا و آمریکایی‌ها بداند و آنهایی که آرزوی رخت‌بربستن این شعار را از بین مردم می‌دهند هم بدانند این شعار رمز مقاومت ملت ایران است و تا شیطنت‌های آمریکا است این شعار با شکوه در بین ملت ایران باقی خواهند ماند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه تصریح کرد: دیپلمات‌های ما کار خود را انجام دهند وزارت خارجه ما کار خود را کند هر کس کار خود را کند و اتفاقاً این شعارها مشت مسئولان ما را پرتر می‌کند و می‌توانند با قدرت بیشتری با امریکا مقابله کنند و برخورد داشته باشند و این حتی به نفع سیاست‌خارجی کشورما هم است.

وی افزود: اگر روزی براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری که پرونده آمریکا دست ایشان بوده است و خواهد بود و در این عرصه نیز حرف آخر را ایشان خواهد زد، کار به مذاکره و رابطه کشید، نفرت ما از آمریکا از بین نخواهد رفت.

 علی رغم تلاش‌های برخی از جریان‌های سیاسی در داخل کشور برای حذف شعار «مرگ بر آمریکا»، بار دیگر این شعار در نماز جمعه امروز تهران با قاطعیت سر داده شد.

بنابراین گزارش پیش از آغاز خطبه‌های نماز جمعه، نمازگزاران تهرانی در اعتراض به مواضع آمریکا علیه ملت ایران شعار «مرگ بر آمریکا» را سر دادند و در حمایت از سخنان امام جمعه نیز بار دیگر شعار «مرگ بر امریکا» سر داده شد.

منبع:خانه خشتي

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی