دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ | Monday 26 February 2024

انتشار خاطرات جنجالی هاشمی رفسنجانی درباره موافقت امام خمینی(ره) مبنی بر حذف شعار مرگ بر آمریکا، در نهایت با عقب‌نشینی بی‌سابقه وی پایان یافت. به گزارش  انارما، سایت رجانیوز نوشت: انتشار خاطرات جنجالی هاشمی رفسنجانی درباره موافقت امام خمینی (ره) مبنی بر حذف شعار مرگ بر امریکا، در نهایت با عقب نشینی بی سابقه وی […]

انتشار خاطرات جنجالی هاشمی رفسنجانی درباره موافقت امام خمینی(ره) مبنی بر حذف شعار مرگ بر آمریکا، در نهایت با عقب‌نشینی بی‌سابقه وی پایان یافت.

خبرگزاری فارس: آیا از این پس سایت هاشمی قابل اعتماد است؟

به گزارش  انارما، سایت رجانیوز نوشت: انتشار خاطرات جنجالی هاشمی رفسنجانی درباره موافقت امام خمینی (ره) مبنی بر حذف شعار مرگ بر امریکا، در نهایت با عقب نشینی بی سابقه وی پایان یافت.

روز گذشته روزنامه جمهوری اسلامی با انتشار خبری در این باره از نارضایتی هاشمی از این مساله خبر داد و نوشت که وی در واکنش به این موضوع به انتقاد از سایت خود پرداخته و گفته است: «این خاطره مربوط به سال ها قبل است و مسئول سایت بدون هماهنگی اقدام به انتشار آن در این زمان نمود که اقدامی نادرست بود. به دفتر تأکید کرده ام افراد بدون هماهنگی و اطلاع قبلی از انتشار مطالب منتسب به من خودداری نمایند.»

این مساله در حالی رخ داده است که این واکنش، نخستین واکنش رسمی هاشمی رفسنجانی طی سالهای اخیر درباره سایت منسوب به خودش می باشد و تا قبل از این ماجرا، وی هیچ موضع سلبی یا ایجابی خاصی در این باره اتخاذ نکرده بود.

اما نکته حایز اهمیت آنجاست که تامل در رفتار شناسی سیاسی هاشمی رفسنجانی نشان می دهد وی همواره سعی دارد تا با به کارگیری غیر مستقیم افراد و رسانه های «به ظاهر مستقل»، خط سیاسی و خبری مورد نظر خود را در افکار عمومی پیگیری کند، این کار ویژه طی سالهای گذشته در عرصه رسانه، به عهده وب سایت هاشمی رفسنجانی بوده است که معمولا با انتشار هدف دار خاطرات وی، در خط مقدم این بازی قرار داشته است اما به نظر می رسد این بار اشتباه بزرگ این سایت آنقدر برای رییس مجمع تشخیص هزینه داشت که وی حاضر شد با انتقاد از عملکرد سایت خود در این باره، ضمن اعتبار زدایی از آن در عرصه رسانه، به اعاده حیثیت از خود بپردازد.

به بیان دیگر، انتقاد صریح هاشمی از سایت منتسب به خود از آن جهت اهمیت دارد که از امروز به بعد این رسانه مانند گذشته نمی تواند در نقش سخنگوی غیر رسمی رییس مجمع تشخیص عمل کند و اعتبار آن توسط فردی به چالش کشیده شده که تا دیروز هویت آن را شکل می داده است.

از سوی دیگر، اشتباه بزرگ این سایت و رفتار ناشیانه موسسه حفظ و نشر آثار امام در تایید تلویحی خاطره جنجالی هاشمی، زمین بازی را به ضرر طراحان آن تغییر داد بگونه ای که رسانه ملی که تا دیروز به عنوان اصلی ترین رسانه در عرصه دیپلماسی به کمک دولت جدید آمده بود و از تلاش های صورت گرفته برای رابطه با امریکا تا حد زیادی دفاع می کرد، شب گذشته مجبور شد با بازخوانی نظرات صریح و آشکار امام خمینی در باب «چرایی مرگ بر امریکا» پاسخی به خاطرات جنجالی و مخدوش روزهای اخیر بدهد، اتفاقی که البته فقط جنبه بازخوانی تاریخ نداشت و بدون تردید در عرصه فضای عمومی کشور و حتی دیپلماسی دولت جدید نیز موثر خواهد بود.

حال باید منتظر بود و دید در شرایط فعلی که شخص هاشمی رفسنجانی نیز بر اشتباه بودن اقدام سایت منتسب به خود موضع گیری کرده و شواهد تاریخی متعدد دیگر نیز نشان می دهد بیان این مدل خاطرات غیر مستند تا چه حد ظلم به امام و انقلاب بوده است، موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی که سالهاست اسیر سیاست ورزی های جناحی و بغض آلود علیه امام شده است، در روند مدیریت کلان خود تغییر خواهد داد تا با دفاع از حریم «خط امام» به وظیفه اصلی خود عمل کند یا خیر؟

منبع:فارس

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

بازدید مدیرکل تبلیغات اسلامی استان از مسجد تاریخی خواجه شریف انار

به گزارش پایگاه خبری “انارما”، حجت الاسلام والمسلمین شهابی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمان در بدو ورود به شهرستان انار باحضور درحرم امامزاده محمد صالح به مقام این آستان مقدس و شهیدان سر ...

یادداشت های خصوصی