یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 21 July 2024

نكته‌اي كه مسئولان بايد به آن توجه داشته باشند شناسايي و مطالعه دقيق‌تر گسل‌هاي موجود در كرمان و دوري از ساخت‌وسازها در جوار اين گسل هاست و از سوي ديگر فرهنگ مقاوم‌سازي در ساخت‌وسازها در كرمان بايد نهادينه شود

به گزارش انارما،ستون‌هاي كرمان به عنوان يكي از پهناورترين استان‌هاي جنوب شرقي كشور با بيش از ۱۱ درصد از وسعت ايران روي 17 گسل فعال استوار شده است. گسل‌هايي كه هر كدام آن به شاخه‌هاي بسيار زياد ديگري تقسيم مي‌شود، همين امر سبب شده تا اين استان همچنان با خطر بالقوه زمين لرزه مواجه باشد. بزرگ‌ترين خطري كه كرمان را تهديد مي‌كند جدي نگرفتن اين موضوع از سوي شهروندان و مسئولان است كه نتيجه آن رخ داد فاجعه بزرگي مانند زلزله بم خواهد بود.

1568504_703

زمين لرزه‌اي كه هزاران شهروند در آن جان خودشان را از دست دادند به‌گونه‌اي كه كرمان يكسوم از تلفات جاني 100 سال اخير كشور را به خود اختصاص داد. با بروز زلزله بم مسئولان كرمان بيشتر متوجه مستحكم و مقاوم نبودن خانه‌هاي مسكوني و تجاري اين منطقه شدند و هنوز هم شاهد بي‌توجهي ناظران در امر ساخت‌وساز هستيم كه نمونه آن واحدهاي مسكوني مهر است. چندي پيش نيز اسماعيل نجار، استاندار كرمان در مانور فرضي زلزله در اين استان از 17 گسل فعال در استان خبر داد و گفت:‌ تاكنون در كرمان شاهد 23 رخداد طبيعي بوديم كه مهم‌ترين آن زلزله بم بوده است.

ترس از رعايت نكات ايمني به‌دليل هزينه‌تراشي

نكته‌اي كه مسئولان بايد به آن توجه داشته باشند شناسايي و مطالعه دقيق‌تر گسل‌هاي موجود در كرمان و دوري از ساخت‌وسازها در جوار اين گسل هاست و از سوي ديگر فرهنگ مقاوم‌سازي در ساخت‌وسازها در كرمان بايد نهادينه شود و شهروندان و پيمانكاران رعايت نكات ايمني را هزينه اضافي در ساخت‌وساز ندانند. در صورتي كه مقاوم‌سازي و استحكام بناهاي مسكوني، تجاري و اداري از مهم‌ترين عوامل كاهش سوانح هنگام بروز زمين لرزه است.

مسئولان و شهروندان بايد از زمين لرزه بم و فاجعه‌اي كه به‌دنبال آن رخ داد درس عبرت و در ساخت‌وسازها رعايت نكات ايمني و مقاوم‌سازي را جدي بگيرند. استقرار مراكز جمعيتي در كنار گسل‌هاي جوان زماني اتفاق مي‌افتد كه مسئولان هيچ اخطار و هشداري به شهروندان در هنگام ساخت‌وساز ندهند يا اينكه گسل‌هاي موجود در كرمان به خوبي شناسايي نشده باشند. گسل‌ها در واقع شكستگي پوسته زمين هستند كه به‌دليل جابه‌جايي به وجود آمده‌اند كه در بسياري نقاط وجود دارند اما گسل‌هاي زلزله خيز گسل‌هايي هستند كه فعال هستند و حركت مي‌كنند با اين حال همه گسل‌ها خطرناك نيستند كه به‌گسل‌هاي مرده معروفند. طبق گفته مسئولان كرماني در نقشه گسل‌هاي كرمان، گسل‌ها در نيمه جنوبي استان تمركز بسيار بيشتري دارند.

نظارت و كنترل در امر ساخت‌وساز

نماينده رفسنجان و انار در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه نظارت و كنترل از سوي نهادهاي متولي در امر ساخت‌وساز موضوعي است كه بايد نسبت به‌گذشته مورد توجه قرار گيرد، گفت: رخدادهايي مانند زلزله، توفان و سيل امري طبيعي است و ما بايد در برابر اين اتفاقات آمادگي كامل داشته باشيم. «حسين آذين» ادامه داد: يكي از مواردي كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد رعايت نكات ايمني و مقاوم‌سازي در امر ساخت‌وساز است كه نهادهاي متولي بايد كنترل و نظارت دقيق‌تر و جدي‌تري در اين زمينه داشته باشند و مجوزهاي لازم در گرو رعايت تمامي اين موارد باشد. وي افزود: پيمانكاران و شهرونداني كه قصد ساخت واحد مسكوني را دارند بايد از مصالح با كيفيت و خوبي استفاده كنند، شايد مقداري هزينه ساخت‌وساز افزايش پيدا كند اما هزينه براي پيشگيري خيلي كمتر از خسارت‌هاي وارده هنگام حادثه است. نماينده رفسنجان و انار در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه تخريب ساختمان‌ها هنگام زلزله نشان از نبود نظارت و كنترل كافي بر اين موضوع است،‌ اضافه كرد:‌ اگر نظارت خوبي در از صفر تا صد ساخت‌وساز صورت گيرد ديگر شاهد تلفات جاني هنگام بروز زلزله نخواهيم بود. آذين با بيان اينكه شهرستان انار داراي دو خط گسل و اين شهرستان در منطقه زلزله خيز است، تصريح كرد:‌ بايد تمامي نكات رعايت شود تا شاهد زلزله فاجعه‌آميزي مانند بم نباشيم.

مصالح نامرغوب در ساخت‌وساز؛ خيانت به مردم

آذين افزود: از آنجايي كه استفاده از مصالح نامرغوب در ساخت‌وساز خيانت به مردم است‌ لذا ساخت ساختمان بي‌كيفيت و ارزان‌قيمت نبايد مدنظر باشد و بايد مقداري هم آينده نگر باشيم. نماينده رفسنجان و انار در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: يكي از مواردي كه سبب ضعف در نظارت و كنترل مسئولان هنگام ساخت‌وسازها در استان شده، وسعت بسيار زياد كرمان است، همين امر سبب شده تا ناظران و نهادهاي متولي نتوانند به خوبي امر نظارت را انجام دهند. آذين گفت: يكي از راهكارها اين است كه كرمان به دو استان تقسيم شود؛ همين امر سبب تقسيم شدن وظايف و انجام كارها به صورت كيفي مي‌شود.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی