چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024

معاون رئیس جمهور درباره جام شیردال که آمریکا از یک قاچاقچی عتیقه به دست آورده و آن را به ایران بازگردانده است، گفت: شیردال، ولو اینکه تقلبی باشد اقدامی حاصل از حسن نیت آمریکا باید تلقی کنیم این جام، در سال 2003 توسط آمریکایی ها ضبط شده و 3 کارشناس آمریکایی، حکم اصل بودن آن را داده اند

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره محدودیت برای کشیدن قلیان توسط خانم ها در بعضی اماکن گفت: با این موضوع مخالفم حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم دو پک هم آنها بزنند چه مشکلی دارد؟
13920703000584_PhotoA

به گزارش انارما ، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با حضور در برنامه پایش در برابر پرسش های متنوعی قرار گرفت که یکی از آنها بحث امضاهای طلایی در سازمان میراث فرهنگی بود مبنی بر اینکه برای ارائه قلیان به مردم در اماکن عمومی اگر مجوز از میراث فرهنگی اخذ شده باشد دیگر هیچ مشکلی برای عرضه قلیان به خانم ها و آقایان وجود نخواهد داشت، نجفی در پاسخ گفت: من این قول را می دهم که تا 2 ماه آینده تمام ضوابط مجوزها را روی سایت سازمان میراث فرهنگی بگذاریم تا علت دریافت یا عدم دریافت مجوزها توسط افراد، مشخص و شفاف شود، دیگر امضاهای طلایی وجود نخواهد داشت.

موافق قلیانم / چقدر امکان نفس کشیدن برای مردم گذاشتیم؟

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: موافق قلیانم در محیط های مشخص با استانداردهای کافی. ببینید چقدر امکان تحرک، تفریح و حتی نفس کشیدن برای مردم باقی گذاشته ایم؟ نمی گویم هر رستورانی، سرو شود.

وی ادامه داد: جلوی قلیان را بگیریم همراه با قلیان چیزهای دیگری هم وارد فضای خانه می شود.

نجفی درباره محدودیت ها برای مصرف قلیان، توسط خانم ها هم گفت: با این مخالفم، حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم دو پک هم آنها بزنند چه مشکلی دارد؟ می دانم خیلی ها با حرفهای من مخالف هستند اما ببینیم مجموع محدودیت ها قابل دفاع هستند؟ اگر نبود بدانیم بعضی محدودیت ها را زیاد به مردم تحمیل می کنیم و در تصمیمات، تردید کنیم.

اگر بناست قلیان باشد بین زن و مرد تفاوت نباشد

وی افزود: علما می گویند هر چیز که منع می کنید انسان حریص می شود، اگر این را ملاک تصمیم گیری بگذاریم شاید به این نتیجه برسیم بعضی تصمیمات قبلی اشتباه بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: اگر بناست، قلیان باشد برای زن و مرد نباید تفاوت باشد.

نجفی با اشاره به واکنش های موافق و مخالفی که از سوی مردم در برنامه درباره اظهار نظرش در خصوص قلیان اعلام شد، پیشنهاد داد تا تلویزیون نظرسنجی درباره قلیان بگذارد.

تخصص مرعشی، قلیان است!

مجری برنامه هم از نجفی پرسید اگر موضوع یکی از برنامه های «مناظره» که جمعه ها از شبکه یک سیما پخش می شود را به «قلیان» اختصاص دهیم شما می آیید؟ که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم پاسخ داد: تخصص من قلیان نیست، تخصص آقای مرعشی (رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت هشتم)، قلیان است ایشان را دعوت کنید!

هتل ها در دنیا از فروش مشروب پول درمی آورند

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره اینکه در دنیا هتل ها فقط از اشغال تخت، درآمد کسب نمی کنند اما در ایران تنها محدود به اشغال تخت است، گفت: ما محدودیت های فرهنگی و شرعی داریم.

وی اضافه کرد: هتل ها در دنیا از فروش مشروب پول درمی آورند. ما باید از شرایط دیگری مثل فروشگاه ها در هتل ها بهره ببریم.

شیردال را 950 هزار دلار می خواستند بفروشند

معاون رئیس جمهور درباره جام شیردال که آمریکا از یک قاچاقچی عتیقه به دست آورده و آن را به ایران بازگردانده است، گفت: شیردال، ولو اینکه تقلبی باشد اقدامی حاصل از حسن نیت آمریکا باید تلقی کنیم این جام، در سال 2003 توسط آمریکایی ها ضبط شده و 3 کارشناس آمریکایی، حکم اصل بودن آن را داده اند.

نجفی ادامه داد: قرار بوده این جام شیردال را 950 هزار دلار بفروشند، در هر صورت، قدمت آن را کارشناسان داخلی در دست بررسی دارند. اما اینکه شیئی بوده و این را از روی آن ساخته باشند درست نیست.

تصویب بدون برنامه ریزی 1167 منطقه گردشگری در سفرهای استانی

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص اوضاع نابسامان مناطق نمونه گردشگری نیز گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، توان مشورت دادن برای سرمایه گذاری را نداشته است 1167 منطقه نمونه گردشگری را در سفرهای استانی رئیس جمهور تصویب کردند که معلوم است بدون محاسبه و برنامه ریزی بوده است.

نجفی افزود: دستور داده ام کمیته ای اینها را بررسی کند و آنهایی که ظرفیت ندارد را خارج کنند. 150 منطقه نمونه با امکانات موجود کفایت می کرد.

تشکیل کمیته های گردشگری با 12 ارگان

وی در خصوص همکاری های مشترک با دستگاه هایی که عملکرد مکمل گردشگری دارند، گفت: می خواهیم با 12 ارگان، کمیته مشترک گردشگری تشکیل دهیم.

آمارهای گردشگری را قبول ندارم/ جای شک و شبهه دارد

معاون رئیس جمهور درباره آمارهای گردشگری و به کار بردن الفاظی چون نفر – سفر هم گفت: اصلاً آمارها را قبول ندارم اشکالات اساسی دارد، در دنیا تعاریف استاندارد برای گردشگری و حساب های اقماری وجود دارد.

نجفی اضافه کرد: از دو گروه خواهش کرده ام که در این زمینه برنامه و روش بدهند تا یک سال آینده، آمار دقیق گردشگر خارجی و داخلی بدهیم. درباره آمار گردشگری خارجی در سال گذشته هم جای شک و شبهه وجود دارد.

دغدغه کمبود سرویس بهداشتی و نبود مدل فرنگی آن در جاده ها

وی مصوبه احداث سرویس های بهداشتی در جاده ها را متعلق به سال 86 اعلام کرد و گفت: در اجرا این مصوبه ناموفق بوده است، بخشی ساخته شده اما پیش بینی نشده که چه کسی آن را تحویل بگیرد و اداره کند.

وی افزود: تعداد سرویس های بهداشتی کم است و سرویس بهداشتی فرنگی وجود ندارد در حالی که بخشی از گردشگران از این نوع، استفاده می کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: این هم یکی از مسائلی است که باید حل شود و اتفاقاً هفته پیش به یکی از معاونان نوشتم که کمیته ای تشکیل و مسئله سرویس بهداشتی حل شود.

برند و شعار گردشگری قرار است تعیین کنیم

نجفی تصریح کرد: باید شعار و برند گردشگری در دنیا داشته باشیم در همین زمینه کمیته ای تشکیل داده ایم که انشاء الله بودجه را بگیریم و تبلیغات گردشگری ایران را در دنیا انجام دهیم.

وی افزود: باید امنیت کشورمان را به خارجی ها معرفی کنیم. دولت باید سرمایه گذاری وسیعتری در این زمینه داشته باشد. در همه دنیا می گویند تعامل بخش خصوصی و دولتی باعث رونق گردشگری می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره بودجه گردشگری نیز گفت: آنچه در بودجه امسال است اصلاً به گردشگری، جدی نگاه نشده است از حالا به بعد این جدیت آغاز می شود.

نجفی ادامه داد: گردشگری بدون صرف بودجه های اولیه رونق نمی گیرد اول، دولت باید امکانات و شرایطی را فراهم کند سپس بخش خصوص را فرا بخواند.

وی تأکید کرد: از اول انقلاب، شعار اقتصاد بدون نفت را مطرح کردیم و گامی برای گردشگری باید برداشته می شد اما بی تفاوت از کنار آن گذشتیم. گردشگری فقط اقتصادی نیست فرهنگی هم هست موجب تعامل و صلح و دوستی می شود متأسفانه از همه اینها غفلت کردیم، کشور همسایه ما ترکیه سال گذشته 29 میلیون گردشگر خارجی داشته است، باید زنجیره فعالیت ها در گردشگری از بدو ورود گردشگر تا لحظه خروج، به خوبی عمل کند هر حلقه ای، بد عمل کند کل جریان را از بین می برد.

1500 نفر از کارکنان ما مازاد هستند/ شرمنده ام

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره مشکل حقوق های عقب افتاده کارکنان این سازمان نیز تصریح کرد: 1500 نفر از 8000 نفر کارکنان ما مازاد هستند و فعلاً پستی برای آنها نداریم 60 درصد کارکنان ما استخدام قراردادی هستند. مسئله حقوق در سازمان میراث فرهنگی، معضلی است و شرمنده کارکنان هستم.

نجفی افزود: ولی من 2 ماه است که وارد سازمان شده ام امیدوارم بتوانم مجوز بگیرم قراردادی ها را رسمی کنیم. در استانها هم مشکل بودجه استانی داریم و درست است که بعضی نیروهای ما حقوق دریافت نکرده اند ظرف یکی دو ماه آینده اینها را حل می کنیم.

اجازه می دهیم بناهای تاریخی را رستوران و هتل کنند

وی درباره مشکل مالکان بناهای تاریخی که برای فروش با مشکل مواجه هستند، گفت: در مناطق مختلف کشور، بناهای تاریخی متعدد داریم می توانند مالکان، ساخت و ساز در آن انجام دهند اما زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری. سازمان میراث فرهنگی بودجه ای برای خرید همه این بناها ندارد. راه حل این است که بودجه عمرانی سازمان را بالا ببریم و ساخت و ساز در چهارچوب میراث فرهنگی را توسعه دهیم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: اجازه می دهیم بنای تاریخی را رستوران و هتل کنند در یزد و کاشان نمونه هایی داریم که از بناهای تاریخی، استفاده تجاری کرده اند. بخش خصوصی هم در این زمینه به صندوق احیا در زیرمجموعه میراث فرهنگی مراجعه کند.

نجفی گفت: برای اینکه بناهای تاریخی حفظ شوند باید زندگی در آنها جریان داشته باشد و باید گروه های طرفدار میراث فرهنگی را فعال کنیم و میراث فرهنگی دارای عقبه اجتماعی شود.

موزه ها باید هیئت امنایی شوند

وی به قانونی در زمینه اداره موزه ها به صورت هیئت امنایی اشاره کرد و گفت: متأسفانه این قانون اجرا نشده است. شدیداً موافق اجرای آن هستم.

معاون رئیس جمهور افزود: باید افراد فرهنگی در هیئت امنا قرار گیرند نه کسانی که دنبال پول درآوردن هستند.

تا چه زمانی باید در صنایع دستی «قلمدان» تولید شود؟

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی را صنایع فرهنگی خواند و گفت: باید کاری کرد که صنایع دستی قدرت رقابت پیدا کند و با نیازهای روز جامعه، پیش رود. تا چه زمانی باید قلمدان تولید شود؟

نجفی اضافه کرد: باید ظرفیت و کیفیت را بالا برد. باید به وضعیت هنرمندان صنایع دستی رسیدگی کنیم تا انتقال هنر به نسل های جدید از بین نرود.

وی با بیان اینکه صنایع دستی، ضعیف ترین حلقه صنعت نیست، گفت: با انتخاب معاون جدید صنایع دستی امیدوارم تحولی ایجاد شود. مسائل بیمه، پرداخت وام های کم بهره و برند صنایع دستی، کارهایی است که باید انجام دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص گله مندی هنرمندان در خصوص ارائه تسهیلات بانکی پاسخ داد: سقف تسهیلات برای صنایع دستی پر شده است اما اخیراً در دولت مصوبه ای داشتیم که تمام تسهیلات بخش صنعت، به گردشگری و صنایع دستی نیز تعلق بگیرد.

معاون رئیس جمهور درباره صنایع دستی چینی در ایران نیز گفت: اشکالی است که وجود دارد ضوابطی برای ورود این کالاها باید اعمال شود. با این کار باعث شده ایم سلیقه مردم هم تغییر کند.

تمام راه ابریشم احیا می شود

نجفی از برنامه ریزی برای احیای تمام راه ابریشم خبر داد و گفت: این اقدام برای نگهداری بهتر کاروانسراها و … در این راه است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران مرمت را زیر نظر میراث فرهنگی انجام می دهند و میراث فرهنگی بناها را اجاره درازمدت 40 و 50 ساله می دهد که فرمول دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که گزینه اول رئیس جمهور برای وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم بود، درباره علاقه اش به میراث و آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش را دوست دارم به خصوص از لطفی که دوستان دارند اما آموزش و پرورش سخت تر بود. به مسائل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم خیلی بیشتر از گذشته علاقمند شده ام. این 2 ماه هم صرف وضعیت فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و انتخاب همکارانم در این سازمان، شده است.

نجفی در این برنامه، پست الکترونیکی شخصی خود را هم اعلام کرد تا مخاطبان بتوانند با وی در ارتباط باشند.

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی