سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024

وی افزود: همچنین وجود بیش از ۷۰ درصد عوامل ایجاد کننده بیماریهای نوپدید و بازپدید از جمله بیماریهایی چون آنفلوانزای فوق حاد طیور ، سارس، تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو و غیره که منشاء دامی دارند بر جایگاه دامپزشکان در این مقوله افزوده است

کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اصول پدافندغیرعامل آشنا شدند.

به گزارش انارما، دکتر بیژن دهقانی مدیرکل دامپزشکی استان کرمان آشنایی تمام افراد با اصول پدافند غیرعامل را یکی از ضروریات جامعه امروز دانست و بیان داشت: تمام اقدامات مسئولین امر پدافندغیرعامل وقتی نتیجه بخش خواهد بود که افراد جامعه آموزش های لازم در این زمینه را دیده باشند.

وی افزود: نهادینه کردن اصول پدافند غیرعامل بدون تبیین اهمیت این موضوع برای گروههای هدف امکان پذیر نمی باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان  با بیان این نکته که آموزش اولین گام در راستای ترویج و فرهنگسازی می باشد اظهار داشت: در مقوله پدافندغیرعامل نیز می بایست به سمت فرهنگسازی و ایجاد روحیه لازم جهت مقابله با تمام تهدیدات باشیم.

دکتر دهقانی با یادآوری این نکته که بیش از ۵۰ درصد از عوامل بیماریزا در انسان به نحوی از دام یا فراوردهای دامی به انسان منتقل می شوند که از آنها به عنوان بیماریهای مشترک بین انسان و دام نام می برند عنوان کرد: با عنایت به اهمیت عوامل ایجاد کننده بیماریهای  مشترک بین انسان و دام در تهدیدات بیولوژیک، نقش دامپزشکان در عرصه پدافندغیرعامل بسیار مهم می باشد.

وی افزود: همچنین وجود بیش از ۷۰ درصد عوامل ایجاد کننده بیماریهای نوپدید و بازپدید از جمله بیماریهایی چون آنفلوانزای فوق حاد طیور ، سارس، تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو و غیره که منشاء دامی دارند بر  جایگاه دامپزشکان در این مقوله افزوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به نقش دامپزشکی در تامین امنیت غذایی با منشاء دامی گفت: نقش دامپزشکی در تامین امنیت غذایی که از طریق تامین زیرساختهای بهداشتی لازم جهت توسعه صنعت دامپروری و سلامت دام محیاء می گردد از دیگر دلایل اهمیت دامپزشکی در بحث پدافندغیرعامل می باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) در زمینه گزارش گیری و هشدار سریع بیماریهای دام، طیو و آبزیان از اقدامات و برنامه های این اداره کل در جهت ایجاد زیرساختهای لازم در بحث پدافند غیرعامل می باشد.

وی راه اندازی سیستم های هشدار سریع جهت مقابله با بحرانها های احتمالی را از زیرساختهای اصلی پدافندغیرعامل دانست و افزود: پایش دقیق جمعیت دامی جهت شناسایی کانونهای آلوده به بیماریهای مختلف و انجام اقدامات لازم در کمترین زمان ممکن از اهداف بکارگیری نرم افزار اطلاعات جغرافیایی (GIS)  در این اداره کل می باشد.

دکتر دهقانی ارتقاء سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) دام از بستر تحت ویندوز به بستر امن تحت وب را از  جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا دانست و ابراز کرد: آموزش مستمر همکاران در زمینه شناسایی و پایش بیماریها  و برگزاری دوره های اختصاصی با محوریت پدافندغیرعامل و مدیریت بحران از جمله اقدامات این اداره کل در جهت نهادینه سازی اصول پدافند غیرعامل می باشد.

وی ادامه داد: به منظور تبیین اهمیت اصول پدافندغیرعامل ۳۰ نفر از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان طی یک دوره آموزشی دو روزه با اهمیت این مقوله آشنا شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در پایان گفت: برگزاری سمینار آموزشی،نصب پلاکارد گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، چاپ بروشور با موضوع نقش دامپزشکی در مدیریت بحران، درج مقاله با همین عنوان در پورتال این اداره کل و تقدیر از فعالین پدافند غیرعامل این دستگاه  از جمله اقدامات پیش بینی شده جهت هفته نکوداشت پدافندغیرعامل می باشد.

منبع:بوتيا

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی