یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 21 July 2024

زنگنه در ادامه تاکید کرد: صندوق توسعه ملی مجاز نیست به صورت مستقیم به شرکت‌های دولتی وام پرداخت کند اما می‌تواند به پیمانکاران وزارت نفت تسهیلات پرداخت کند که بر همین اساس تاکنون 14 میلیارد دلار از صندوق برداشت شده است

وزیر نفت با تاکید بر اینکه بنزین هزار تومانی تا زمانی که قطعی نشود شایعه است، از مذاکره با شرکت‌های اروپایی خبر داد و گفت: برداشت از وزارت نفت بابت یارانه نقدی موجب متلاشی شدن شرکت‌ ملی نفت و گاز شده است.

Hurricane Katrina Could Cause National Gas Crisis

به گزارش انارما، به نقل از مشرق،‌ بیژن نامدار زنگنه صبح امروز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم، مبنی بر اینکه آیا سناریوی تک نرخی شدن بنزین در دولت مطرح شده و براساس آن قرار است بنزین هزار تومان شود اظهار داشت: بنده اینها را مانند شما شنید‌ه ام می‌توانم بگویم این اخبار شایعه است؛ تا زمانی که قطعی نشده باشد نمی‌توانیم بگوییم بنزین هزار تومان شده است.
وی درباره عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: از نظر ما مشکلی وجود ندارد که نفت خام در بورس انرژی توزیع شود.

وزیر نفت در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه هم اکنون چند میلیون لیتر بنزین در روز وارد کشور می‌شود، گفت: این رقم در روزهای مختلف فرق می‌کند اما به طور متوسط 2 الی 4 میلیون لیتر بنزین به صورت روزانه وارد کشور می‌شود.

زنگنه در ادامه تاکید کرد: صندوق توسعه ملی مجاز نیست به صورت مستقیم به شرکت‌های دولتی وام پرداخت کند اما می‌تواند به پیمانکاران وزارت نفت تسهیلات پرداخت کند که بر همین اساس تاکنون 14 میلیارد دلار از صندوق برداشت شده است.

وی درباره وضعیت تامین سوخت زمستانی اظهار داشت: مشکلی برای سوخت‌رسانی زمستان نداریم اما کمبود شدید گاز در شبکه احساس می‌کنیم که این بخاطر 5 فاز پارس جنوبی در شبکه است.

این عضو کابینه یازدهم درباره تامین یارانه نقدی از محل وزارت نفت گفت: از برنامه ای که در بودجه داریم عقب نیستیم اما می‌توانیم بگوییم حتی بیشتر از برنامه نیز یارانه پرداخت شده است؛ به اندازه‌ای که بخش گاز و پالایش الان «معطل » شده‌اند.

وزیر نفت گفت: طبق بودجه باید 27 هزار میلیارد تومان از منابع وزارت نفت به عنوان یارانه پرداخت می‌شد ولی این مقدار هم کشش بودجه ما را نمی‌داد به همین خاطر منجر به متلاشی شدن شرکت ملی نفت و گاز شد.

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه آیا انعقاد قرارداد وزارت نفت با شرکت های اروپایی و آمریکایی صحت دارد، گفت: قرارداد نبستیم اما مذاکراتی را با این شرکت‌ها انجام دادیم البته مذاکره با شرکت ‌های اروپایی را فعلا می‌توان بگویم اما شرکت‌های امریکایی را نمی توانم اظهارنظر داشته باشم.

زنگنه از واریز 8 میلیارد دلار پول واقعی به صندوق توسعه ملی تاپایان سال جاری خبر داد و تصریح کرد: با واریز این منابع وام به سرمایه گذاران و متقاضیان واقعی اختصاص خواهد یافت البته این رقم باعث افزایش دوبرابری ظرفیت وام‌دهی خواهد شد.

انتهای پیام

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی