جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ | Friday 31 May 2024

گروه تروریستی که در سراوان عصر جمعه این حادثه را رقم زد ماه قبل نیز در کمین مرزبانان گرفتار شد و با به جای گذاشتن سلاح و مهماتش به خاک پاکستان فرار کرد

 

 

به گزارش انارما،انتقاد رئیس پلیس کشور از اظهارنظرهای متفاوت در رابطه با حادثه سراوان، دختران میرحسین موسوی شکایتی را به پلیس نکرده اند، وضعیت سه مرزبان پیدا شده، آمادگی برای کمک کاری به پاکستان و پول یک هفته قاچاق سوخت هزینه انسداد مرز سراوان مهمترین سخنان رئیس پلیس کشور در جمع خبرنگاران است.

 

 

 

سردار اسماعیل احمدی مقدم روز یکشنبه در حاشیه همایش فرماندهان مرزبانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز دشمن در شرایط کنونی تمام تلاشش را می کند تا با استفاده از همه ابزارها از جمله تحریک تروریست ها اقدام به حادثه آفرینی در کشور کند.

وی در مورد اینکه صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در رابطه با تشدید کنترل مرزها هشدار داده بود گفت: ضمن تشکر از اظهار نظر دکتر صالحی باید بگویم اطلاعات ما محدود به سخنان ایشان نیست. اوایل امسال اتفاقاتی را در شمال غرب کشور داشتیم که آخرین آن مربوط به حادثه بانه بود. در شر ق کشور نیز تروریستها و اشرار قصد ناامنی داشتند که با تلاش مرزبانان این حوادث خنثی شده بود.

رئیس پلیس کشور ادامه داد: گروه تروریستی که در سراوان عصر جمعه این حادثه را رقم زد ماه قبل نیز در کمین مرزبانان گرفتار شد و با به جای گذاشتن سلاح و مهماتش به خاک پاکستان فرار کرد. حادثه عصر جمعه نیز در نقطه ای از مرز رخ داد ضمن اینکه تروریست ها از لحظه ای غفلت استفاده نکردند.

احمدی مقدم با انتقاد از برخی اظهار نظرها در خصوص این حادثه تاکید کرد: دستورالعمل جامع اطلاع رسانی در کشور وجود دارد اما در رابطه با این حادثه همه به جز فرد مذکور متولی در هر مقام و حوزه ای اقدام به گفتگو و اطلاع رسانی کردند البته بسیاری از اظهارات گفته شده بیراه نبود اما باید در این رابطه دقت بیشتری می شد.

وی با بیان اینکه در لحظات اولیه این حادثه اعلام شد 17 نفر از مرزبانان جان خودشان را از دست داده اند افزود: اما سه سرباز ما هیچ وسیله ارتباطی نداشتند و به دلیل تاریکی از گروه جدا شده بودند که صبح این افراد پیدا شدند.

رئیس پلیس کشور ادامه داد: دقیق ترین گزارش اطلاعاتی بود که سردار ذوالفقاری فرمانده مرزبانی پس از حضور در صحنه اعلام کردد. 12 سرباز در این حادثه به همراه دو افسر درجه دار شهید شدند ضمن اینکه پنج نفر از نیروها در درگیری مجروح و یک نیروی دیگر نیز به دلیل پرت شدن از ماشین مصدوم است.

احمدی مقدم در خصوص جزئیات حادثه گفت: نیروها در حال استقرار برای کمین بودند که تروریست ها در نقطه ای که به این نیروها مسلط بودند مخفی شده بودند. وقتی درگیری رخ می دهد بلافاصله دو گروه دیگر به کمک می آیند که تروریست ها با استفاده از تاریکی شب به داخل پاکستان فرار می کنند.

رئیس پلیس کشور با بیان این که دولت پاکستان همواره این حوادث را محکوم می کند افزود: پاکستان در این منطقه مرزی حضور کمرنگی دارد و تقویت نیروهای مرزی در منطقه مطالبه جدی ما است. هر کشوری حق دارد در صورتی که کشور همسایه مرزها را جدی نمی گیرد می تواند به خاک آن کشور برای دستگیری تروریست ها وارد شود. این موضوع نیز به تصمیم شورای عالی امنیت ملی بر می گردد اما همیشه پاکستانی ها قول داده اند که در این رابطه اقدامات را انجام دهند، به عنوان نمونه برادر ریگی در کویته پاکستان دستگیر و تحویل نیروهای خودی شد.

احمدی مقدم در پاسخ به سوالی که از او پرسیده شده بود پس از شهادت 12 سرباز در این حادثه هجمه زیادی به خدمت سربازی در کشور وارد شده است گفت: سربازی یک واقعیت و خدمت مقدسی است و باید خدمت را افتخار دانست. ممکن است فردی در کلانتری، راهنمایی و رانندگی یا مرز خدمت کند، ما به نسبت نیاز سربازان را در واحدها توزیع می کنیم، نمی توان گفت این اتفاق فقط در مرز می افتد و ممکن است حتی این اتفاق در شهر نیز بیافتد. هر جا که مقدر باشد خداوند جان انسان را می گیرد.

رئیس پلیس کشور درباره ارتباط این گروهک های تروریستی با سرویسهای جاسوسی بیگانه گفت: بررسی این بخش باید توسط وزارت اطلاعات انجام شود اما دشمن امروز در حال تلاش است تا به جای گروهک منهدم شده ریگی گروه تروریستی دیگری را جایگزین کند. پول یک هفته قاچاق سوخت را بدهند مرزها مسدود می شوند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه اگر به موقع بودجه طرح انسداد مرز پرداخت می شد شاهد این حادثه نبودیم، گفت: تا 6 سال قبل این حوادث در بم، میناب، دیهوک و داخل کشو رخ می داد که با طرح انسداد مرز اقدامات خوبی انجام شد البته نباید دولت گذشته و کنونی را محکوم کنیم اما باید بگویم سرمایه گذاری در مرز منافع زیادی اقتصادی را علاوه بر مسایل امنیتی به دنبال دارد. اگر هزینه طرح انسداد مرز را پرداخت کنیم در همان سال جلوی خسارات وارده به کشور را می گیریم.

احمدی مقدم افزود: در سال گذشته روزانه 4 میلیون لیتر سوخت در سراوان قاچاق می شد که هزینه آن 10 میلیارد تومان در روز بود در حالی که هزینه کل انسداد مرز در این منطقه 50 میلیارد تومان می شود. این در حالی است که دولت در گذشته به ویژه وزیر نفت قول هایی را در این باره داد اما موانعی در مسیر قانونی وجود داشت که وزیر نتوانست به قولش عمل کند. پول کل انسداد مرز منطقه سراوان هزینه یک هفته هدررفت سوخت از طریق قاچاق است. به دولت قبل هم گفتیم شما به راحتی اجازه می دهید سوخت از ک شور خارج شود و باز دوباره با ارز گازوئیل از خارج وارد می کنید.

وی با بیان اینکه امروز حتی در شرایط سخت مرزبانان در این منطقه مستقر هستند تاکید کرد: در شرایط سخت نیروهای مرزبانی با استفاده از اسب، قاطر و بالگرد در منطقه مستقر شده و گرمای بیش از 50 درجه را تحمل می کنند این در حالی است که هزینه های آلودگی که متجاوزان مرزی به کشور وارد می کنند بیشتر از سرمایه گذاری برای انسداد مرز است. امیدواریم دولت تدبیر و امید در این حوزه در چند ماه باقی مانده و سال 93 سرمایه گذاری در حوزه مرز را افزایش دهد.

احمدی مقدم در پاسخ به سوالی در خصوص اتفاقات رخ داده برای دختران میرحسین موسوی گفت: این مساله در حوزه وزارت اطلاعات است و این نیرو می تواند به عنوان ضابط خاص موضوع را با قوه قضائیه رسیدگی کند تا کنون شکایتی در این رابطه به نیروی انتظامی نشده است و فکر می کنم که مسیر طبیعی این مورد نیز رسیدگی توسط خود وزارت اطلاعات است.

وی در خصوص اینکه چرا نیروهای مرزبانی سرباز هستند افزود: دو سوم نیروهای واحدهای مستقر سرباز هستند در حالیکه دو سوم نیروهای احتیاط و یگان تکاوری را درجه داران تشکیل می دهند. این یگان در کمترین زمان و فقط با گذشت نیم ساعت از شروع درگیری به محل حادثه رسیدند. (مهر)

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی