یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | Sunday 26 May 2024

اولين دوره اين نمايشگاه در سال 89 برگزار شد و رويكرد استاني برگزار كنندگان اين نمايشگاه قرار بود پاي چهارمين دوره آن را به تبريز باز كند اما اين اتفاق نيفتاد

 

 

چهارمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که پیش از این قرار بود در تبریز برگزار شود، سرانجام فردا در تهران افتتاح خواهد شد.

امروز نمایشگاه دفاع مقدس تهران افتتاح شد
چهارمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که پیش از این قرار بود در تبریز برگزار شود، سرانجام فردا در تهران افتتاح خواهد شد.

به گزارش انارما، چهارمين نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس كه پيش از اين قرار بود در تبريز برگزار شود، سرانجام امروز در تهران افتتاح شد.

اصفهان، مشهد و شيراز سه شهري بودند كه سه دوره قبلي نمايشگاه كتاب دفاع مقدس به ميزباني آنها برگزار شده بود. اولين دوره اين نمايشگاه در سال 89 برگزار شد و رويكرد استاني برگزار كنندگان اين نمايشگاه قرار بود پاي چهارمين دوره آن را به تبريز باز كند اما اين اتفاق نيفتاد.

در سه دوره گذشته بسياري از ناشران از عدم وجود زيرساخت‌هاي مناسب در استانها براي برگزاري نمايشگاهي ملي گلايه كرده بودند و شايد همين امر موجب شد تا چهارمين دوره در مصلي تهران برگزار شود تا انسجام كافي بين دستگاه‌هاي دست اندركار برگزاري نمايشگاه بوجود بيايد.

تاخير يك ماهه در شروع كار نمايشگاه هم يكي ديگر از اتفاقات بود. هفته آخر مهرماه اولين زماني بود كه براي آغاز بكار نمايشگاه اعلام شد اما چندي بعد، اين زمان به هفته دوم آبانماه تغيير پيدا كرد. ششم آبانماه نهايتاً بعنوان روز افتتاحيه اعلام شد تا از روز هفتم آبان و ساعت 10 صبح نمايشگاه براي بازديد عموم مردم آماده باشد.

رشد بيش از 50 درصدي حضور ناشران در اين نمايشگاه از دوره اول تا دوره چهارم مي‌تواند يكي از نقاط قوت اين دوره باشد. در دوره اول 80 ناشر، در دوره دوم، 103 ناشر و در دوره سوم 120 ناشر در نمايشگاه كتاب دفاع مقدس شركت كرده بودند كه اين رقم در چهارمين دوره اين نمايشگاه از اين عدد فراتر رفته است. همچين امسال قرار است بيش از 5000 عنوان كتاب در نمايشگاه عرضه شود.

به اين موارد اضافه كنيد تخفيف 20 درصدي ناشران را كه ظاهراً قرار است با تخفيف 20 درصدي وزارت ارشاد همراه شود. طبق اخبار، وزارت اشراد 60 ميليون تومان بن خريد كتاب براي نمايشگاه امسال كنار گذاشته است.

حسین صفری عضو شورای برنامه‌ریزی و نماینده مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران شرح اين بن‌ها را اينچنين اعلام كرده است: برای مدرک دیپلم 200 هزار ریال، فوق لیسانس طلاب و بسیجیان فعال 400 هزار ریال، جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا 500 هزار ریال و برای مؤسسات و نهادها با ارائه معرفی‌نامه 5 میلیون ریال.

همه اين‌ها كه گفته شد مي‌تواند چهارمين نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس را بعنوان گزينه‌اي مناسب براي بازديد در هفته دوم آبان قرار دهد. فعالان و متخصصان حوزه دفاع مقدس مي‌توانند در اين نمايشگاه به كتب مورد نياز خود دست پيدا كنند و عموم كتاب‌خوان‌ها نيز مي‌توانند با دست پر از اين نمايشگاه بزرگ بيرون بيايند.

البته ضعف تبليغات و عدم در نظر گرفتن برخي استانداردهاي لازم براي برگزاري يك نمايشگاه كتاب در سطح ملي موضوعي بوده است كه اين نمايشگاه در سه دوره قبلي از آن رنج برده است؛ هنوز و در فاصله يك روز مانده به افتتاح اين نمايشگاه، آنچه بعنوان نقشه نمايشگاه در سايت رسمي نمايشگاه به نشاني.defaafair.i قرار داده شده است، مربوط به نمايشگاه كتاب ارديبهشت ماه است نه اين نمايشگاه كتاب دفاع مقدس!

بايد ديد آيا امسال اين مسائل رفع خواهد شد يا خير.

چند روز پیش سردار ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه حضرت محمدرسول‌الله (ص) تهران بزرگ در نشست خبری چهارمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که در موسسه اوج برگزار شد، اظهار داشت: امروز نزدیک به 34 سال از آغاز حمله ناجوانمردانه عراق به ایران اسلامی و بیش از 24 سال از پایان دفاع مقدس و پذیرش قطعنامه می‌گذرد و ما با دو نسل روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: نسلی که در دفاع مقدس حضور داشته و ایفای نقش کردند و جهاد و ایثار کرده و بخشی شهید، جانباز و بخش دیگری آزاده و رزمنده هستند و نسل حاضر که آن دوران را ندیده‌اند.

جانشین فرمانده سپاه حضرت محمدرسول‌الله (ص) افزود: نسل حاضر از ما سوال می‌کنند که در آن دوران چه گذشته و گاهاً به ما می‌گویند که خاطره بگوییم و مشتاق به دانستن هستند، تشنگان امروز به دنبال یافتن حقایق دفاع مقدس‌ هستند و در فراتر از مرزها نیز مطالباتی وجود داد که باید به آن پاسخ داده شود.

سردار ذوالقدر با بیان اینکه در عرصه کتاب امروز دنیا فرهنگ و تمدن کشورها را با میزان مطالعه آنها مورد سنجش قرار می‌دهد، گفت: ما صحنه جدیدی در دفاع مقدس یعنی در عرصه کتاب باز کردیم، چرا که کتاب برای همه اقشار و اعصار قابل استفاده است. امسال سپاه محمدرسول‌الله (ص) میزبان چهارمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس است و تلاش ما بر این است که این ماندگاری را سالانه ایجاد کنیم و در تمام سال ارتباط خود را با گروه‌های سنی مختلف برقرار کنیم.

وی با اشاره به زمان برگزاری نمایشگاه گفت: چهارمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از 6 تا 13 آبان‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) به میزبانی تمام ناشران کتاب دفاع مقدس برگزار خواهد شد. همچنین در نمایشگاه محیطی برای کودکان، نقد کتاب، خبرنگاران و سالن همایش تعبیه شده و از شخصیت‌های برجسته نظام، وزرای دولت و شخصیت‌های فرهنگی، هنری و هنرمندان برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است.

جانشین فرمانده سپاه حضرت محمدرسول‌الله (ص) در ادامه گفت: سپاه حضرت محمدرسول‌الله (ص) تهران بزرگ موسسه‌ای به نام 27 بعثت دارد که این موسسه از بهمن‌ماه سال گذشته آغاز به کار کرده و امسال برای نخستین بار با 18 جلد کتاب خاص دفاع مقدس از فرماندهان در این نمایشگاه شرکت کرده و از این کتابها رونمایی خواهد شد. همچنین در این نمایشگاه 27 جلد کتاب با نام 27‌ در 27 (27 فرمانده از سپاه 27 محمدرسول‌الله تهران بزرگ) از سرداران شهید عرضه خواهد شد.

سردار ذوالقدر افزود: همچنین موسسه 27 بعثت 3 جلد از این کتابها به زبان انگلیسی، عربی و فارسی ترجمه و به کشورهای مختلف ارسال کرده است و استقبال صورت گرفته از این کتاب‌ها بیش از فروش داخلی بوده است. لذا تلاش این موسسه ترجمه کتابهای منتشره خود است. ضمن اینکه موسسه 27 بعثت به کار مستندسازی و تهیه فیلم نیز می‌پردازد

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی