چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024

ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط امریكا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستكبرین را در داخل قطع كرد و برخلاف برخی كشورها، این كار را نیمه تمام نگذاشت كه چوب آن را بخورد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یكشنبه) در آستانه روز ملی مبارزه با استكبار در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان، با بیان تحلیلی مهم از ریشه های دشمنی استكبار با ملت ایران ضمن اعلام حمایت جدی و محكم از مسئولان پرتلاش مذاكرات جاری تأكید كردند: سوابق عملكرد امریكا نشان می دهد موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب گرانه دشمن كسی را دچار خطا نكند. اگر از مذاكرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مكرر است كه برای حل مشكلات باید نگاه به درون داشته باشیم.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز ۱۳ آبان، گفتند: تبعید امام (ره) در سال ۱۳۴۳ به دلیل سخنرانی ایشان بر ضد كاپیتولاسیون كه به مأموران و نظامیان امریكایی در ایران، مصونیت قضایی می بخشید، كشتار بیرحمانه دانش آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیكتاتورِ مورد حمایت امریكا در سال ۱۳۵۷ و حركت متقابل و شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت امریكا در سال ۱۳۵۸، هر سه، به نحوی به دولت امریكا مربوط است، و به همین علت روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استكبار نامگذاری شده است.
ایشان سخنان خود را با تبیین واژه قرآنی استكبار ادامه دادند اما پیش از آن یك نكته را متذكر شدند و افزودند: جوانان مؤمن و شجاع دانشجو كه در سال ۱۳۵۸، سفارت امریكا را تسخیر كردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را كه در واقع لانه جاسوسی بود، كشف كردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت امریكا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه های امریكا در كشورهای اروپایی كه شركای امریكا هستند، لانه جاسوسی نامگذاری می شود كه این موضوع نشان می دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلوتر بودند.
حضرت آیت الله خامنه ای بعد از بیان این نكته، درخصوص معنای استكبار گفتند: استكبار به انسانها و دولتهایی اطلاق می شود كه دخالت در امور ملتهای دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می دانند و به هیچكس هم پاسخگو نیستند.
ایشان افزودند: نقطه مقابل استكبار، ملتها و انسانهایی هستند كه زیر بار زورگویی، مداخله جویی و تحمیل قدرت استكباری نمی روند و با آن مبارزه می كنند كه ملت ایران از اینگونه ملتهاست.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه دولت امریكا دولتی استكباری است كه برای خود حق مداخله در امور همه ملتها را قائل است، افزودند: ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط امریكا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستكبرین را در داخل قطع كرد و برخلاف برخی كشورها، این كار را نیمه تمام نگذاشت كه چوب آن را بخورد.
ایشان با تأكید بر اینكه مماشات با مستكبر، هیچ فایده ای برای كشورها و ملتها ندارد، گفتند: رویكرد استكباری امریكا موجب شده است كه ملتها نسبت به آن، یك حس بی اعتمادی و بیزاری داشته باشند ضمن اینكه تجربه نشان داده است كه هر ملت و دولتی كه به امریكا اعتماد كند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان امریكا باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص به چند نمونه تاریخی از جمله اعتماد دكتر مصدق به امریكاییها و پاسخ امریكا با كودتای ۲۸ مرداد و همچنین بی وفایی امریكاییها به محمدرضا پهلوی بعد از فرار او از ایران، اشاره و تأكید كردند: امروز، در میان ملتها، منفورترین قدرتها، امریكا است.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: اگر امروز یك نظرسنجی عادلانه و سالم در دنیا، انجام شود، دیدگاه مردم دنیا، به هیچ دولتی به اندازه دولت امریكا، منفی نخواهد بود.
ایشان در جمع بندی این بخش از سخنان خود تأكید كردند: بنابراین موضوع ستیزه با استكبار و روز ملی مبارزه با استكبار جهانی، یك مسئله اساسی و برخاسته از تحلیلی درست است.
رهبر انقلاب اسلامی، همه جوانان را به تحلیل صحیح و دقت در موضوع مبارزه با استكبار توصیه كردند و افزودند: جوانان اول انقلاب نیازی به تحلیل در مورد مبارزه با امریكا نداشتند زیرا ظلم و ستم امریكا و حمایت آن از رژیم بی رحم طاغوت را دیده بودند اما جوان امروز باید با تحقیق و تحلیل درست دریابد كه چرا ملت ایران با استكبار و رویكردهای امریكا مخالف است و دلیل بیزاری ملت ایران از امریكا چیست؟
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نكته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با امریكا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاكره كنندگان با پنج به علاوه یك، تأكید كردند: اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند كه با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و «هیچ كس نباید آنها را تضعیف كند، مورد توهین قرار دهد یا سازشكار بداند».
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینكه مذاكرات با شش كشوری كه امریكا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته ای است ولاغیر افزودند: بأذن الله از این مذاكرات ضرری هم نمی كنیم بلكه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد كه مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای ۸۲ و ۸۳، ظرفیت فكری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.
رهبر انقلاب در تشریح بیشتر نتایج آن تجربه ملی افزودند: یك دهه قبل در مذاكرات با اروپایی ها، با نوعی عقب نشینی، تعلیقی را كه در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از كارها، همه فهمیدیم كه حتی با این گونه كارها، مطلقاً امیدی به همكاری طرفهای غربی وجود نخواهد داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: اگر این كار را نمی كردیم ممكن بود برخی مدعی شوند كه اگر یك بار عقب نشینی می كردید مشكلات حل و پرونده هسته ای عادی می شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درك كردند كه طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا كار و پیشرفت را مجدداً شروع كردیم.
ایشان تفاوت وضع هسته ای امروز ایران با یك دهه قبل را تفاوت از زمین تا آسمان خواندند و ضمن اعلام حمایت جدی و محكم از مسئولان مسائل جاری با امریكا افزودند: به مذاكرات جاری خوش بین نیستم چرا كه معلوم نیست نتایجی را كه ملت انتظار دارد به همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد به شرط اینكه ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می افتد.
رهبر انقلاب با انتقاد شدید از برخی عناصر «تبلیغات چیِ ساده لوح یا مغرض» افزودند: بعضی با خط گیری از رسانه های بیگانه در تلاشند با گمراه كردن افكار عمومی، اینگونه القا كنند كه اگر در مسئله هسته ای تسلیم شویم، همه مشكلات اقتصادی و غیر اقتصادی حل می شود.
ایشان در اثبات بطلان این ترفند تبلیغاتی، به توطئه ها و طرحهای ضد ایرانی امریكا قبل از مطرح شدن بحث هسته ای ایران استناد كردند و از همه ملت بویژه جوانان دانشجو و دانش آموز خواستند كه در این زمینه تفكر و تأمل كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با طرح چند سؤال افزودند: آیا اول انقلاب كه امریكا تحریم های ایران را برقرار كرد و آن را ادامه داد مسئله هسته ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام ۲۹۰ سرنشین آن، بهانه ای به نام مسئله هسته ای وجود داشت؟ آیا در سالهای اول انقلاب كه امریكایی ها طرح كودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا كردند موضوع هسته ای مطرح بود؟ آیا حمایتهای تسلیحاتی و سیاسی امریكا از گروههای ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب به علت فعالیتهای هسته ای ایران بود؟
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پاسخهای منفی این سئوالات تأكید كردند: بنابراین مسئله هسته ای، بهانه ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسئله با عقب نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشكی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی پس از استناد به این واقعیات تأكید كردند: دشمنی امریكایی ها با جمهوری اسلامی به این علت است كه ملت ایران با رد خواستهای آنها، معتقد است امریكا علیه ایران هیچ غلطی نمی تواند بكند.
ایشان افزودند: امریكا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همانگونه كه اخیراً یكی از سیاستمداران و عناصر فكری امریكا به صراحت اعلام كرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناك است چرا كه دارای نفوذ و اقتدار است و به قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاكم شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تأكید كردند: مسئله هسته ای بهانه است و امریكاییها زمانی از خصومت دست بر می دارند كه ملت ایران، به ملتی منزوی، بی اعتبار، و بی احترام تبدیل شود.
رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان، نگاه به درون و تكیه بر قدرت داخلی را راه حل واقعی مسائل و مشكلات موجود دانستند و خاطرنشان كردند: اگر ملتی به قدرت و تواناییهای خود متكی بود از اخم یا تحریم دشمن متلاطم نمی شود و ما باید دنبال تحقق این هدف باشیم.
ایشان افزودند: همه حرف ما با مسئولان گذشته و امروز این است كه برای پیشرفت و گشایش كارها، به ظرفیتهای متنوع و گسترده انسانی، طبیعی و جغرافیایی ایران تكیه كنید.
رهبر انقلاب در همین زمینه تحرك دیپلماسی را هم بسیار لازم خواندند و افزودند: تكیه بر تواناییهای درونی به معنای نفی دیپلماسی نیست اما باید توجه داشت تحرك دیپلماسی تنها بخشی از كار است و محور اصلی، اتكا به توانایی داخلی است كه می تواند پای میز مذاكره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.
رهبر انقلاب اسلامی توجه ملت و مسئولان را به این نكته مهم جلب كردند كه ایران در مواجهه با دشمنان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون، هیچگاه دچار استیصال نشده و از این پس هم نخواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین دلیل این سخن، افزودند: ما در دهه اول انقلاب، بسیاری از ابزارهای مادی از جمله پول، سلاح، تجربه، سازماندهی و نیروی مسلح كارآمد نداشتیم در حالیكه جبهه مقابل انقلاب اسلامی، یعنی رژیم بعث صدام و قدرتهای غربی و شرقی حامی او، در اوج قدرت و توانایی بودند، ولی نتوانستند ملت ایران را به زانو درآورند.
ایشان گفتند: اكنون شرایط ملت ایران و جبهه مقابل او، با آن سالها كاملاً متفاوت است زیرا جمهوری اسلامی ایران، دارای علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین المللی و میلیونها جوان بااستعداد و آماده به كار است در حالیكه جبهه مقابل او یعنی امریكاییها و شركای آنها، دارای مشكلات عدیده سیاسی و اقتصادی و اختلاف های فراوان هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، اختلاف های سیاسی در امریكا و تعطیلی شانزده روزه دولت امریكا، مشكلات بزرگ اقتصادی و كسری درآمد هزاران میلیارد دلاری، و اختلاف های عمیق اروپا و امریكا در مسائل گوناگون از جمله حمله نظامی به سوریه را نمونه هایی از وضعیت كنونی جبهه مقابل ملت ایران برشمردند و تأكید كردند: امروز، ملت ایران، آگاه، مقتدر و دارای پیشرفت است و قابل مقایسه با بیست یا سی سال پیش نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته آنها فشار خواهند آورد اما باید با تكیه بر توانایی های داخلی خود این فشارها را تحمل، و از آنها عبور كنیم.
ایشان بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاكرات، خاطرنشان كردند: این اقدام، یك تجربه و احتمالاً یك كار مفید است. اگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود كه برای حل مشكلات، كشور باید روی پای خود بایستد.
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال گفتند: توصیه قبلی خود را یك بار دیگر تكرار می كنم؛ نباید به دشمنی كه لبخند می زند، اعتماد كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاكره این است كه مراقب باشید، لبخند فریب گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نكند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظرها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آنها از یك طرف لبخند می زنند و اظهار تمایل به مذاكره می كنند اما از طرف دیگر بلافاصله می گویند، همه گزینه ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می خواهند بكنند معلوم نیست.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان یكی از سیاستمداران امریكایی كه خواستار بمباران اتمی ایران شده بود، خاطرنشان كردند: اگر امریكاییها راست می گویند كه در مذاكرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه گو بزنند و دهان آنها را خرد كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولتی كه دارای این توهم است كه نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته ای، مسئولیت دارد، غلط می كند، كه كشور دیگری را تهدید هسته ای كند.
ایشان افزودند: امروز، امریكاییها به دلیل تسلط سرمایه داران قدرتمند و كمپانیهای صهیونیستی بر دولت و كنگره، بیشترین رودربایستی را با محافل و رژیم منحط صهیونیستی دارند و بیچاره ها مجبورند ملاحظه آنها را بكنند اما ما كه مجبور نیستیم ملاحظه آنها را داشته باشیم.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما از روز اول گفتیم، اكنون هم می گوییم و در آینده نیز خواهیم گفت كه ما رژیم صهیونیستی را یك رژیم نامشروع و حرام زاده می دانیم.
ایشان با اشاره به هوشیاری ملت و مسئولان خاطرنشان كردند: ما از هر اقدام مسئولان كه در جهت مصلحت كشور باشد، حمایت می كنیم اما این توصیه را هم به مردم و مسئولان و بویژه جوانان، داریم كه چشم های خود را كاملاً باز كنید زیرا تنها راه رسیدن به اهداف ملت، حفظ آگاهی و هوشیاری است.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: امیدواریم با لطف و عنایت الهی، جوانان با روحیه شاداب خود، كشور را تحویل بگیرند و با ابتكارهای خود، آن را به قله ها برسانند.

منبع:خامنه اي دات اي ار

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی