سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ | Tuesday 16 April 2024

رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه گاهی از قول برخی افراد و شخصیت‌ها چنین حرف ها و چنین توقعاتی را می نویسند و مطرح می کنند؛ که انتظارش نمی‌رود چون علی‌القاعده باید به نص قانون اساسی واقف باشند. …

آملی لاریجانی

به گزارش انارما به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز  مسئولان عالی قضایی با اشاره به ضرورت و اهمیت مشارکت همگانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و تاکید بر لزوم عمل به وظایف در چارچوب موازین منطقی و قانونی افزود: هر کسی باید در خصوص انتخابات در چارچوب قانون به وظایف خود عمل کند و باید از پرداختن به مقوله انتخابات در چارچوب قانون استقبال کنیم.

رئیس دستگاه قضا برخی اقدامات رسانه ای درخصوص انتخابات را ناصحیح دانست و تصریح کرد: گاهی رسانه ها به حرف هایی دامن می زنند که صحیح نیست؛ از آن جمله سخنان بی پایه ای است که درباره نظارت مجلس خبرگان بر رهبری و نهادهای زیرمجموعه ایشان مطرح می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه «برخی افراد، آرزوها و توقعات غیرقانونی خود را که ربطی به قانون اساسی ندارد مطرح می کنند» «نظارت مجلس خبرگان بر رهبری» را سخنی نادرست و غیرقانونی اعلام کرد و گفت: در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم.
رئیس قوه قضاییه به مواد ۱۰۷، ۱۰۸،۱۰۹،۱۱۰ و ۱۱۱ قانون اساسی و اصل ۵ آن درباره شرایط، صفات و ویژگی های رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: مطابق قانون اساسی تشخیص دارا بودن شرایط رهبری و یا فقدان این شرایط بر عهده خبرگان رهبری است و طبیعی است که مقوله تشخیص از نظارت جداست و این دو تلازمی با هم ندارد.

رئیس قوه قضاییه با اعلام اینکه «متاسفانه گاهی از قول برخی افراد و شخصیت‌ها چنین حرف ها و چنین توقعاتی را می نویسند و مطرح می کنند؛ که انتظارش نمی‌رود چون علی‌القاعده باید به نص قانون اساسی واقف باشند» افزود: نظارت مجلس خبرگان بر رهبری مانند این است که بگوییم که افراد در مقام تقلید از مراجع، چون باید شرایطی همچون (اعلم بودن یا مجتهد مطلق بودن) یا عدالت را در مرجع تقلید احراز کنند، پس بر وی نظارت  دارند! سخنی که بطلان آن روشن است. چون  وظیفه مقلد تشخیص ویژگی ها و صفات مرجعیت است. خلاصه آنکه آنچه در قانون اساسی آمده است «تشخیص» صفاتی خاص یا فقدان آن در رهبری است و تشخیص، تلازمی با نظارت ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی از رسانه ها خواست از مطرح کردن مباحث خالی از استناد و فضا‌سازی‌های ناسالم در آستانه برگزاری انتخابات پرهیز کنند تا انتخاباتی پرشور با مشارکت قشرهای مختلف مردم  و در فضایی سالم برگزار شود.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران

یاسر دوشنبه 14 دسامبر 2015 - 11:56 ب.ظ

به نظر میاد آقای هاشمی باتوجه به کهولت سن و بیماری ای که گریبانگیرش هست توانایی هدایت این جریانی که بازوی داخلی آمریکا هست نداشته باشه و افرادی پشت پرده تحرکاتی دارن و هاشمی فقط بوقچی این جریان باشه
افرادی هپچون موسوی بجنوردی موسوی اردبیلی و مخصوصا موسوی خویینی ها
البته این جریانات تا زمانی که آقا هست عرض خود میبرن و زحمت ما میدارن

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 7:17 ق.ظ

پس به نظر لاریجانی اصلا نیازی به خبرگان نداریم

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 7:31 ق.ظ

جهت استحضار کاسه های داغتر از آش
به گزارش آفتاب، این در حالی است که مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر سال ١٣٨۵ درباره کار مجلس خبرگان رهبری گفتند: «کار مهم خبرگان در درجه‌ اول، همین انتخاب است و در درجه‌ دوم، نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر، که متوجه باشند و ببینند آیا صلاحیتها در او باقی است؟ آیا علم او، تقوای او، مدیریت او، تدبیر او، خلوص او و صدق او باقی است؛ یا از حد نصاب پایین افتاده است؟ باید نظارت داشته باشند. این کارِ مهم مجلس خبرگان است.

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 8:45 ق.ظ

رهبری معظم یکی از وظایف مجلس خبرگان را انتخاب و سپس نظارت بر رهبری می داند که ببینند آیا هنوز حائز شرایط رهبری هست یا نه ۰ این سخن رهبر است . درستش هم همین است که آقا فرموده اند
پس چرا بیخود عده ای بد اخلاقی میکنند اصلا دنبال چی هستند چرا بیخود دیگران را میکوبند

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 8:49 ق.ظ

امام حسین (ع) خطاب به لشکر عمرسعد گفت:اگر دین ندارید درنیاتان ازادمرد باشید

شماهم هم اگر راست میگوئید نظر رهبری را درباره نظارت خبرگان بنویسید رهبری که مهمتراز رئیس قوه قضائیه است

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 10:23 ق.ظ

آفرین حالا شد درست

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 10:41 ق.ظ

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به اینکه «برخی افراد، آرزوها و توقعات غیرقانونی خود را که ربطی به قانون اساسی ندارد مطرح می‌کنند»، «نظارت مجلس خبرگان بر رهبری» را سخنی نادرست و غیرقانونی اعلام کرد و گفت: در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم.
به گزارش آفتاب، این در حالی است که مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر سال ١٣٨۵ درباره کار مجلس خبرگان رهبری گفتند: «کار مهم خبرگان در درجه‌ اول، همین انتخاب است و در درجه‌ دوم، نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر، که متوجه باشند و ببینند آیا صلاحیتها در او باقی است؟ آیا علم او، تقوای او، مدیریت او، تدبیر او، خلوص او و صدق او باقی است؛ یا از حد نصاب پایین افتاده است؟ باید نظارت داشته باشند. این کارِ مهم مجلس خبرگان است. هیچ دستگاه دیگری در کشور وجود ندارد که بتواند این کارِ مهم را انجام بدهد و قانون به آن، چنین اجازه‌ای را داده باشد و چنین تکلیفی را کرده باشد. بنابراین، انتخابات مجلس خبرگان بسیار حساس است.» (منبع: khamenei.ir)
از سوی دیگر آیت‌الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان نیز در این زمینه معتقد است:«نظارت از جمله وظایف خـبرگان اسـت؛ یعنی اگر فقیهی را به رهبری بـرگزینند ولی‌ بر‌ کار وی نـظارت نـداشته باشند، در واقع ترک وظیفه کـرده‌اند. چـون به تکلیف قانونی خود عمل نکرده‌اند و در نظام ما تکلیف قانونی، تکلیف شرعی هـم مـحسوب می‌شود.» منبع: مجله حکومت اسلامی ، پاییز ۱۳۸۵، شماره ۴۱

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 10:52 ق.ظ

پس معلوم شد نظر رهبری با آقای لاریجانی تفاوت دارد حالا ما کدوم را انتخاب کنیم که راه درست است نمیدانم

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 11:25 ق.ظ

سایت الف همین روز آیت الله مومن: مجلس خبرگان باید بر اعمال رهبری نظارت کنند

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 11:56 ق.ظ

ایجاد مغلطه و روندن تهمت کار شماست؟؟؟؟
پس چرا رهبری فرمودند نظارت کنید انتقاد کنید و..

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 7:09 ب.ظ

سلام میشه لطف کنید و فردا از بیمارستان مصاحبه ای داشته
باشید که بیمارستان از کی نیروهاش رو میگیره

سردبیر سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 8:26 ب.ظ

سلام و عرض ادب / بزودی خبر تکمیلی استخدامی نیروهای بیمارستان به اطلاع مخاطبین خواهیم رساند.

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 10:36 ب.ظ

واقعا ازتون ممنونم

نام و نام خانوادگی سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 11:24 ب.ظ

بببخشید لط در مورد کلینیک هم بپرسین

یاسر چهارشنبه 16 دسامبر 2015 - 6:42 ب.ظ

خدمت شما آش سرد تر از کاسه هم عرض کنم که وقتی آقا نظری دادن قطعا و لزوما درست و متقن هست چون ایشان بحمدالله در سلامت کامل عقلی و جسمی هستن برعکس بعضیا!!
درثانی اینکه آقا فرمودن باید بربنده نظارت بشه اوج تواضع و مشی دموکراتیک ایشون رو میرسونه
ثالثا آقای آملی قانون رو گفتن که با برداشت شما به این روز افتاده نه صحبت آملی غلط باشه
رابعا به یه مرغ پخته ی داخل ماهیتابه هم بگی آقای هاشمی از طرح این موضوع قصدش چی بوده اون مرغ به صدا درمیاد و باصدای رسا میگه میخواسته قبح بعضی حرفا رو بشکنه و زمینه رو ایجاد کنه برای تحرکات بعدی از جمله سیدحسن خمینی و…
خامسا هاشمی رو قبلا هم گفتم که امروز توانایی ذهنی این طراحی ها رو نداره و قطعا از جایی هدایت میشه
حالا چیزی رو که یه کفتر کاکل به سر های های هم میفهمه رو شما بزرگوار نمیخوای بفهمی دیگه نمیشه به زور بهت فهموند که
کمی هوش میخواد و کمی اطلاعات سیاسی

نام و نام خانوادگی شنبه 19 دسامبر 2015 - 12:00 ق.ظ

میخوامت یاسر جون خوب این … ترکوندی

نام و نام خانوادگی شنبه 19 دسامبر 2015 - 12:04 ق.ظ

نطر رهبری با نظر رددس قوه قضاییه تفاوت ندارد تفاوت به خاطر برداشت غلط شماست نطارتی که رهبر عرض کردند نظارت کلی است نه جزیی ونظارتی را که رییس قوه قضاییه گفتند نظارت روی جزییات عملکرد رهبری است وبا توجه به نص صریح قانون اساسی رهبری مقام اول مملکت است وآغا بالا سر ندارد

شهروند شنبه 19 دسامبر 2015 - 1:11 ب.ظ

چرو سرمردم شیره مالی می کنید.این چه مجلسیه په؟مجلس خبرگان کارش برنظارت رهبری وعملکردوعزل ونصب رهبریست.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۳در شهرستان انار

برنامه تحویل سال در شهرستان انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی