جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ | Friday 31 May 2024

شیعیان و پیروان اباعبدالله الحسین علیه السلام! هنوز صدای اماممان طنین انداز است که : هل من ناصر ینصرنی و هل من معین یعیننی…. او را با پرهیز از سه چیز یاری و کمک کنیم تا عالمیان شیفته حسین علیه السلام و حسینیان شود. قلب عرش افکار و اعمال انسانها و مصدر اینهاست اگر آن […]

شیعیان و پیروان اباعبدالله الحسین علیه السلام! هنوز صدای اماممان طنین انداز است که : هل من ناصر ینصرنی و هل من معین یعیننی…. او را با پرهیز از سه چیز یاری و کمک کنیم تا عالمیان شیفته حسین علیه السلام و حسینیان شود. قلب عرش افکار و اعمال انسانها و مصدر اینهاست اگر آن را غِشٍّ وَ غِلّ وَ دَغَل پاک و پیراسته کردیم شیعه راستین حسینیم… تمام گرفتاری ما از قلبهایی است که قلب سلیم نشده و تا قلب سلیم نباشد بهشتی نمی شویم …. اگر همه حجت مسلمانی ما حسین علیه السلام است ” که هست” باید به فرمان او در پیراستگی قلب از هرگونه ناخالصی و کینه و ناسالمی عمل کنیم…

 

********************************
قالَ الاْمامُ الْحُسَیْن(ع): إنَّ شیعَتَنا مَنْ سَلِمَتْ قُلُوبُهُمْ مِنْ کُلِّ غِشٍّ وَ غِلّ وَ دَغَل (تفسیرالإمام العسکری(ع)، ص 309، ح154)

 

شیعیان و پیروان ما آن کسانی هستند که دلهایشان (و به تبع آن افکار و اعمالشان ) از هر گونه ناخالصی (و فریب و نیرنگ و سوء استفاده از اعتماد مردم) و کینه ( و دشمنی یا خیانت ) و ناسالمی ( و تقلب و تزویر ) پاک و پیراسته باشد.

 

**********************************************************
غِش(به کسر غین): فریب و نیرنگ , نیرنگ در معامله و ناخالصی (در مقابل نُصح که خالص بودن است)؛ غش یعنی خلاف آنچه را که هست نمایش دادن . در نامه 26 نهج البلاغه آمده است:
« فَانَّ اَعظمُ الخیانة خیانة الامة و اَفظَعُ الغِشُّ غِشُّ الائمة ؛ بزرگترین خیانتها خیانت به امت و جامعه است و ناپسندترین و رسواترین خلاف واقع نمایی ها ,خلاف واقع نمایی به پیشوایان است ».

 

غِل(به کسر غین): یعنی عداوت و کینه (قاموس، مفردات). در قرآن به این کلمه اشاره شده است که از دل بهشتیان کینه را خارج می کنند.معنی دیگرش خیانت است .
قال فى النهایه: «ثلاث لا یغل » هو من الاغلال الخیانة فى کل شى، و یروى یغل بفتح الیاء من الغل و هو الحقد، اى لا یدخله حقد یزیله عن الحق و روى یغل بالتخفیف من الوغول الدخول فى الشر و المعنى ان هذه الخلال الثلاث تستصلح بها القلوب فمن تمسک بها طهر قلبه من الخیانة و الدغل و الشر.
و قال فى الوافى« :لا یغل » من الاغلال او الغلال اى لا یخون و یحتمل ان یکون من الغل بمعنى الحقد و الشحنا اى لا یدخله حقد یزیله عن الحق.

دغل : ناسالم ؛ گویند: امشب هوا دغل است ؛ یعنی کثیر التغییر و ناسالم . (یادداشت مرحوم دهخدا). || سیم ناسره و زر قلب . (برهان ). سیم و زر ناسره . (غیاث ). پول تقلبی . قلب .دغلبازی یعنی عدم صداقت و دروغگویی؛ الدغل: دخل مفسد فی الامور. وعن الحسن: ” أتخذوا دین الله دغلا ” أی أدغلوا فی التفسیر، یعنی الحدود، أو حرفوا.
والقلب السلیم : ای متعرَ من الدغل ، فهذا فی الباطن ” یعنی ، پاک بودن ظاهر وباطن از عیوب، بویژه قلب از دغل – نادرستی – عاری باشد.


آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی