سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ | Tuesday 26 September 2023

شیعیان و پیروان اباعبدالله الحسین علیه السلام! هنوز صدای اماممان طنین انداز است که : هل من ناصر ینصرنی و هل من معین یعیننی…. او را با پرهیز از سه چیز یاری و کمک کنیم تا عالمیان شیفته حسین علیه السلام و حسینیان شود. قلب عرش افکار و اعمال انسانها و مصدر اینهاست اگر آن […]

شیعیان و پیروان اباعبدالله الحسین علیه السلام! هنوز صدای اماممان طنین انداز است که : هل من ناصر ینصرنی و هل من معین یعیننی…. او را با پرهیز از سه چیز یاری و کمک کنیم تا عالمیان شیفته حسین علیه السلام و حسینیان شود. قلب عرش افکار و اعمال انسانها و مصدر اینهاست اگر آن را غِشٍّ وَ غِلّ وَ دَغَل پاک و پیراسته کردیم شیعه راستین حسینیم… تمام گرفتاری ما از قلبهایی است که قلب سلیم نشده و تا قلب سلیم نباشد بهشتی نمی شویم …. اگر همه حجت مسلمانی ما حسین علیه السلام است ” که هست” باید به فرمان او در پیراستگی قلب از هرگونه ناخالصی و کینه و ناسالمی عمل کنیم…

 

********************************
قالَ الاْمامُ الْحُسَیْن(ع): إنَّ شیعَتَنا مَنْ سَلِمَتْ قُلُوبُهُمْ مِنْ کُلِّ غِشٍّ وَ غِلّ وَ دَغَل (تفسیرالإمام العسکری(ع)، ص 309، ح154)

 

شیعیان و پیروان ما آن کسانی هستند که دلهایشان (و به تبع آن افکار و اعمالشان ) از هر گونه ناخالصی (و فریب و نیرنگ و سوء استفاده از اعتماد مردم) و کینه ( و دشمنی یا خیانت ) و ناسالمی ( و تقلب و تزویر ) پاک و پیراسته باشد.

 

**********************************************************
غِش(به کسر غین): فریب و نیرنگ , نیرنگ در معامله و ناخالصی (در مقابل نُصح که خالص بودن است)؛ غش یعنی خلاف آنچه را که هست نمایش دادن . در نامه 26 نهج البلاغه آمده است:
« فَانَّ اَعظمُ الخیانة خیانة الامة و اَفظَعُ الغِشُّ غِشُّ الائمة ؛ بزرگترین خیانتها خیانت به امت و جامعه است و ناپسندترین و رسواترین خلاف واقع نمایی ها ,خلاف واقع نمایی به پیشوایان است ».

 

غِل(به کسر غین): یعنی عداوت و کینه (قاموس، مفردات). در قرآن به این کلمه اشاره شده است که از دل بهشتیان کینه را خارج می کنند.معنی دیگرش خیانت است .
قال فى النهایه: «ثلاث لا یغل » هو من الاغلال الخیانة فى کل شى، و یروى یغل بفتح الیاء من الغل و هو الحقد، اى لا یدخله حقد یزیله عن الحق و روى یغل بالتخفیف من الوغول الدخول فى الشر و المعنى ان هذه الخلال الثلاث تستصلح بها القلوب فمن تمسک بها طهر قلبه من الخیانة و الدغل و الشر.
و قال فى الوافى« :لا یغل » من الاغلال او الغلال اى لا یخون و یحتمل ان یکون من الغل بمعنى الحقد و الشحنا اى لا یدخله حقد یزیله عن الحق.

دغل : ناسالم ؛ گویند: امشب هوا دغل است ؛ یعنی کثیر التغییر و ناسالم . (یادداشت مرحوم دهخدا). || سیم ناسره و زر قلب . (برهان ). سیم و زر ناسره . (غیاث ). پول تقلبی . قلب .دغلبازی یعنی عدم صداقت و دروغگویی؛ الدغل: دخل مفسد فی الامور. وعن الحسن: ” أتخذوا دین الله دغلا ” أی أدغلوا فی التفسیر، یعنی الحدود، أو حرفوا.
والقلب السلیم : ای متعرَ من الدغل ، فهذا فی الباطن ” یعنی ، پاک بودن ظاهر وباطن از عیوب، بویژه قلب از دغل – نادرستی – عاری باشد.


آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

بازدید معاون رئیس جمهور از طرح مسکن ملی در انار

سیدمحمد حسینی معاون رئیس جمهور در امور مجلس به همراه معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان از پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن ‌ و اراضی الحاق شده به محدوده شهر انار بازدید کردند. ...

یادداشت های خصوصی