دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ | Monday 26 February 2024

به گزارش انارما، مراسم عزاداری شب طوق همزمان با شب هفتم محرم‌الحرام در شهرستان انار با برافراشتن شدّه یا همان بیرق و علم برگزار می‌شود و عزاداران حسینی یاد حضرت ابوالفضل عباس (ع) علمدار کربلا را گرامی می‌دارند. برگزاری آیین شب طوق در شهرستان انار مردم شهرستان انار هم مانند سایر نقاط استان کرمان همزمان […]

به گزارش انارما، مراسم عزاداری شب طوق همزمان با شب هفتم محرم‌الحرام در شهرستان انار با برافراشتن شدّه یا همان بیرق و علم برگزار می‌شود و عزاداران حسینی یاد حضرت ابوالفضل عباس (ع) علمدار کربلا را گرامی می‌دارند.

برگزاری آیین شب طوق در شهرستان انار

مردم شهرستان انار هم مانند سایر نقاط استان کرمان همزمان با ایام محرم‌الحرام در سوگ اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش هستند، برگزاری آیین‌های عزاداری و سوگواری از جمله سینه‌زنی و زنجیرزنی در شهرستان انار رونق دارد.

همچنین بعضی از مردم شهرستان انار با پخت غذاهای نذری از عزاداران حسینی پذیرایی می‌کنند و به طور معمول سفره‌های غذا در بسیاری از مجال روضه‌خوانی برپا است و عزاداران مهمان سفره امام حسین (ع) هستند.

مردم شهرستان انار هم دارای آیین سنتی عزاداری هستند که از آن جمله می‌توان به برگزاری مراسم شب طوق یا شب هفتم محرم اشاره کرد که با آداب و سنن ویژه‌ای همراه است.

تعدادی از مردم شهرستان انار در شب هفتم محرم که از این شب با عنوان شب طوق یاد می‌کنند با برافراشتن شدّه یا همان بیرق و علم‌های گوناگون در جلوی دسته‌های سینه‌زنی و زنجیر‌زنی با حضور پرشور شیفتگان حضرت امام حسین (ع) حرکت می‌کنند.

تزیین بیرق‌ها توسط زنان عزادار

ذبح گاو، شتر و گوسفند به عنوان نذورات در جلوی شدّه‌ها انجام می‌گیرد و عزاداران با پخش نذورات و همچنین پاشیدن نقل بر روی علم‌ها یاد مقاومت و ایثار سالار شهیدان را گرامی‌ می‌دارند.

زنان شهرستان انار در شب هفتم محرم‌الحرام پارچه‌هایی رنگارنگ، زرین و گران‌بها که جزو نذورات مردم است را بر سر چوب می‌کنند که این بیرق را با نام شدّه می‌خوانند.

وزن هر کدام از شدّه‌ها بین 20 تا 70 کیلوگرم است و این بیرق‌ها را به یاد علمدار کربلا در خیابان‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و همچنین امامزاده محمدصالح شهرستان انار همراه با هیئت‌ها به حرکت در می‌آوردند.

هر یک از هیئت‌های عزاداری که در آیین شب هفتم ماه محرم در شهرستان انار حضور دارند، سه تا 10 شدّه را با خود حمل می‌کنند.

—————————-

گزارش از محمد میرزائی

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

بازدید مدیرکل تبلیغات اسلامی استان از مسجد تاریخی خواجه شریف انار

به گزارش پایگاه خبری “انارما”، حجت الاسلام والمسلمین شهابی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمان در بدو ورود به شهرستان انار باحضور درحرم امامزاده محمد صالح به مقام این آستان مقدس و شهیدان سر ...

یادداشت های خصوصی