پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | Thursday 18 April 2024

پورابراهیمی از مشخص شدن اولویت های حذف یارانه ۲۴ میلیون پردرآمد خبر داد و گفت: دولت مجوزهای لازم برای شناسایی وضعیت درآمدی، هزینه و دارایی افراد را در اختیار دارد…

 

به گزارش انارما ، محمدرضا پورابراهیمی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: براساس قانون، یارانه باید به افرادی تعلق گیرد که با میزان درآمد آنها تناسب دارد اما این موضوع در دولت گذشته و کنونی رعایت نشد.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵، دولت مکلف شد نسبت به حذف یارانه ۳دهک بالای درآمدی اقدام کند و منابع آن باید صرف اشتغالزایی در کشور شود.

پورابراهیمی اظهار داشت: ۳ دهک بالای درآمدی حدود ۲۴ میلیون نفر از خانوار ایرانی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: منابع آزاد شده از محل حذف یارانه این افراد، صرف اشتغال با اولویت افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ در باره معیار حذف یارانه ۲۴ میلیون خانوار پردرآمد ایرانی نیز گفت: بخش عمده حذف یارانه این افراد با تمرکز بر درآمد آنان است که در گروههای ذیل قرار دارند:

گروه اول:
کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالیانه آنها حداقل ۳۵ میلیون تومان است.

گروه دوم :
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، قضات ، اعضای هیات علمی دانشگاهها و موسسات آموزشی و پژوهشی و دولتی و غیر دولتی، پزشکان و دندانپزشکان .

گروه سوم:
کلیه کارکنان دولت و قوای سه گانه ، شهرداری ها و کلیه موسسات عمومی و موسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری، کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالیانه آنها از ۳۵ میلیون تومان بیشتر است.

گروه چهارم:
کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و بازرسان شرکت های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی، کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و روسا و معاونین مناطق و شعب بانک ها و بیمه ها و موسسات مالی و اعتباری، کلیه کارکنان و اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیشتر از ۳۵ میلیون تومان است.

گروه پنجم:
کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز از دریافت یارانه منع شدند.

گروه ششم:
کلیه کسانی که در ۳ دهک بالای درآمدی هستند و در گروههای یاد شده ذکر نشدند.

پورابراهیمی گفت: شفافیت اطلاعاتی در اقتصاد کشور، امری کاملا ضروری است و ما نمی توانیم کشوری باشیم که اطلاعات اقتصادی خانوارها وجود نداشته باشد. وی افزود: در تمام کشورهای توسعه یافته ریز اطلاعات اقتصادی افراد و خانوارها وجود دارد و یکی از شرایط پیشرفت اقتصادی وجود این اطلاعات است.

سخنگوی کمیسون تلفیق گفت: دولت مجوزهای لازم برای شناسایی وضعیت درآمدی، هزینه و دارایی را در اختیار دارد، مدل های مختلفی که می تواند افراد و خانوارها را طبقه بندی کند.

پورابراهیمی اظهار داشت: اطلاعات نظام بانکی در اختیار دولت هاست اما هیچوقت این اطلاعات افشا نمی شود و در اختیار کسی هم قرار نمی گیرد. این اطلاعات برای برنامه ریزی اقتصادی لازم است و «سرک کشیدن» محسوب نمی شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس دوشنبه 4 آوریل 2016 - 10:45 ب.ظ

یارانه به همه اقشارملت بایدبرسد.پولدارهم به عنوان مثال بنزین ۱۰۰۰تومانی مصرف میکنه.کم درآمدهم همینطور.ازهمه اقشارملت بطورمساوی کسروبایدبه همه نیزبه اندازه مساوی تقسیم شود.تازه بعضی ازروستائیان وعشایرعزیزمون خیلی ازچیزها را(بنزین و….)رااستفاده نمی کنندولی درعوض یارانه آن رامی گیرند.درست ترین ومعقول ترین راه ندادن یارانه اینست که داوطلبانه هرکس خواست انصراف دهد.که این سیاست رادکترروحانی اعمال کرد.درپایان ای کاش سیاست یارانه دادن عملیاتی واجرایی نشده بود.

م - ا دوشنبه 4 آوریل 2016 - 11:55 ب.ظ

خیلی طرح خوبی است ، افراد پردرآمد درمانده پول یارانه نیستند اما افراد بی بضاعت با همین پول یه گوشه از زندگی خود را تآمین میکنند و واقعآ محتاج این یارانه هستند ، کاش از اول به افراد کم درآمد یارانه داده بودند تا امروز با این مشکل مواجه نشوند البته نمایندگان مجلس و دولت باید کار خود را انجام دهند و به حرف بعضی از سرمایه داران طمع دار توجه ای نکنند ، آخه بعضی ها فکر نمیکنند که همین الآن نیز بنزین ارزان تر از قیمت جهانی استفاده میکنند و یا بسیاری از امکانت دولت در اختیار افراد پردرآمد است و فقط حرص پول دارند

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۳در شهرستان انار

برنامه تحویل سال در شهرستان انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی