چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024

به هر حال، مردم فعلا نمی‌خواهند ریسک خرید خودرو را بپذیرند و با وجود همه علائم و نشانه‌هایی که بر گران ماندن خودرو تاکید دارند، هنوز هم در انتظار ارزانی نشسته‌اند

به گزارش  انارما ، این البته در حالی است که قیمت برخی خودروها طی هفته جاری رشد کرده، آن هم رشدی میلیونی.

IMG10393982

به گفته فعالان بازار، خودروهایی مانند تندر-90، پژو 206، تیبا و حتی پراید، با وجود رکود حاکم بر خرید و فروش، افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند و هنوز هم قیمت شان پایین نیامده است. رکود حاکم بر بازار نمی‌تواند با حل نشدن معمای قیمت خودرو بی ارتباط باشد، چه آنکه کارشناسان معتقدند دلیل اصلی قهر مردم با بازار خودرو، قیمت‌های بالا است. به گفته آنها، مردم منتظر بودند تا شورای رقابت و وزارت «صنعت، معدن و تجارت» تکلیف قیمتگذاری خودرو را مشخص و کمی از قیمت‌ها بکاهند، اما این اتفاق هنوز رخ نداده و مردم نیز ترجیح داده‌اند، باز هم صبر کنند.

این البته در شرایطی است که وزیر صنعت پیش تر تاکید کرده قیمت خودرو کاهش پیدا نخواهد کرد و اوضاع اقتصادی کشور و وضع نابسامان خودروسازان نیز بر این گفته وزیر مهر تایید می‌زند.

به هر حال، مردم فعلا نمی‌خواهند ریسک خرید خودرو را بپذیرند و با وجود همه علائم و نشانه‌هایی که بر گران ماندن خودرو تاکید دارند، هنوز هم در انتظار ارزانی نشسته‌اند.

جهش قیمت‌ها
اما به بازار برویم و ببینیم افت و خیز قیمت‌ها طی هفته جاری به چه شکل بوده است.
آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تندر90 ايران خودرو با توجه به رشد قیمت دو میلیون تومانی اش، 36 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. تندر پارس خودرو هم که جهشی دو میلیونی داشته، هم‌اکنون 37 میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر، تندر-90 مدل E1 هم 34 ميليون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از پیشروی دو میلیون تومانی این خودرو حکایت می‌کند.

از بازار مگان نيز خبر مي‌رسد اين خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 89 ميليون تومان دارد و این یعنی مگان یک میلیون تومان رشد قیمت در هفته جاری داشته است.

فعالان بازار در مورد تيبا نيز مي‌گويند که اين خودرو با تغيير قيمت دو میلیون تومانی روبه‌رو و در حال حاضر 22 ميليون تومان قيمت دارد. از بازار ماکسيما؛ اما خبر مي‌رسد اين محصول بدون تغییر قیمتی، هم‌اکنون 115 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. سوزوکي گرندويتارا نيز هم‌اکنون ۱30 ميليون تومان قيمت دارد که نشان دهنده ثبات قیمت آن است.

اما از بازار پژو 206 نیز خبر مي‌رسد که این محصول با توجه به رشد قیمت یک 5/1 میلیون تومانی‌اش، 37 ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود. در بين ديگر پژويي‌هاي ايران خودرو مدل تيپ5 اين محصول هم در حال حاضر 38 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود که به معنای جهش 5/1 میلیون تومانی آن در هفته جاری است.

همچنین مدل صندوقدار و اتومات 206 يعني V9 هم با قيمتي برابر با ۵0 ميليون تومان به فروش مي‌رسد که نشان از ثبات قیمت آن دارد.

V8 نيز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولي ۲۰۶، از قيمتي برابر با 38 ميليون و 500 هزار تومان برخوردار است و V20 نيز به عنوان ساده‌ترين مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر 36 ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رود. این خودرو نیز نزدیک به دو میلیون تومان گران شده است. در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قيمتي برابر با 27 ميليون و 800 هزار تومان به فروش مي‌رسد و سمند مدل LX نیز 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. 405 حدود 600 هزار تومان و سمند نیز نیم میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند.

همچنين پژو پارس نيز با توجه به جهش یک میلیون تومانی‌‌اش، 35 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رسد و رانا نیز که نیم میلیون تومان افزایش قیمت داشته، 32 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. در بين مدل‌هاي پرايد، مدل 111 در حال حاضر 18 ميليون و 800 هزار تومان به فروش مي‌رسد و این موضوع از رشد قیمت 800 هزار تومانی اش حکایت می‌کند.

پرايد 131 نيز که یک میلیون تومان گران شده، 17 ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود و مدل 132 نیز با توجه به رشد قیمت یک میلیون تومانی‌اش، 17 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد.

اما در بین خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هيوندايي آزرا 198 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و سوناتا نيز قيمتي برابر با 135 ميليون تومان دارد که تغییری نداشته‌اند. هيوندايي IX55 نيز هم‌اکنون 211 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود و ديگر مدل هيوندايي به نام IX35 نيز در حال حاضر 145 ميليون تومان به فروش مي‌رسد.

هيوندايي i30 نيز که افت قيمتی دو میلیونی داشته، هم‌اکنون 101 ميليون تومان به فروش مي‌رود. در بين محصولات کيا نيز مدل اسپورتيج با توجه به افت قيمت یک ميليوني‌اش، 147 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. تويوتا ياريس‌هاچ بک هم که يک ميليون تومان ارزان شده، 85 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. کيا سراتو هم بدون تغییر قیمت، 105 میلیون تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر اپتیما نیز هم‌اکنون 135 میلیون تومان به فروش می‌رود.دنیای اقتصاد./

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی