چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 12 June 2024

در آخرین تحولات در این عرصه، صوفیان مصر که مسئولیت اداره مقابر و ضریح‌های در اکثر نقاط مصر به‌ویژه مسجد راس‌الحسین(ع) را دارند در این باره اظهار نظر کردند

سلفی‌های مصر برای اختلاف‌افکنی بین مسلمانان به بهانه عاشورا دست به تحریک صوفیان زده‌اند و در حالی که شیعیان اعلام کردند قصد برگزاری مراسم عاشورا در مسجد راس‌الحسین قاهره را ندارند، صوفیان اعلام کردند جلوی شیعیان را می‌گیرند.
13910510000370_PhotoA
به گزارش انارما، برگزاری مراسم عاشورای حسینی توسط شیعیان در مصر همچنان یکی از اخبار مطروحه در این کشور است.
در آخرین تحولات در این عرصه، صوفیان مصر که مسئولیت اداره مقابر و ضریح‌های در اکثر نقاط مصر به‌ویژه مسجد راس‌الحسین(ع) را دارند در این باره اظهار نظر کردند.
البته صوفیان مصر که به محبت شدید به اهل‌بیت(ع) شناخته می‌شوند و جشن‌های وسیعی در مراسم موسوم به میلاد حضرت زینب(س) و میلاد امام حسین(ع) در مصر دارند، در این باره اظهارنظرهای متفاوتی داشته‌اند.
* صوفیان مصر: اجازه شکستن قانون از سوی شیعیان و حملات سلفی‌ها در روز عاشورا را می‌گیریم
رهبران صوفی مصر که پس از پیروزی انقلاب افسران جوان مصر در دهه 50 قرن بیست و ریاست عبدالناصر تحت تربیت جریان‌های قدرت و ثروت مصر قرار گرفته‌اند در روزهای اخیر در سخنانی اعلام کرده‌اند به شیعیان اجازه برگزاری مراسم عاشورا در مقابر و ضریح‌های بزرگان دینی چون مالک اشتر، مقام سیده نفیسه، مقام سیده زینب و مسجد راس الحسین(ع) را نمی‌دهند.
به نوشته پایگاه المصری الیوم، «مشیخه طریقت‌های صوفی مصر» از طرق تحت نظارت خود خواسته است که اجازه حضور مریدان خود به مسجد راس الحسین(ع) در قاهره را ندهند.
صوفیان اعلام کرده‌اند کمیته‌های مردمی نیز تاسیس کرده‌اند که از یک طرف اجازه هرگونه شکستن سنت‌ها و قانون از سوی شیعیان را ندهند و از سوی دیگر جلوی حملات سلفی‌ها را بگیرند.
محمد ابوالفیض، شیخ طریقه الفیضیه و از اعضای شورای عالی طریقت‌های صوفی با بیان اینکه صوفیان مراسم عاشورا برگزار نمی‌کنند، گفت: صوفیان سریع زیارت می‌کنند و می‌روند! اما شیعیان رفتارهای عجیبی دارند!
مصطفی زاید هماهنگ‌کننده طریقت‌های صوفی گفت: طریقت‌های صوفی در روز عاشورا امنیت مساجد و مقابر را تامین کرده و اجازه خروج شیعیان از اعتدال را نمی‌دهند و حضور آنها در مساجد می‌تواند محدود به قرائت قرآن و ادعیه باشد.
وی از وزارت اوقاف و کشور مصر خواستار کمک به صوفیان برای جلوگیری از مراسم عاشورای شیعیان شد و افزود: حضور ما در مقابر و در کنار ضریح‌ها مراقبت از تهاجم سلفی‌ها با توجه به تهدیدات سابق مبنی بر منفجر کردن این اماکن و تامین امنیت صوفیان مصر و مقابله با هر فتنه‌انگیزی چون حوادث نیمه شعبان است.
* سخنگوی اتحادیه جهانی صوفیان: مراسم عاشورا تنها به شیعیان و یا حتی محدود به اهل‌سنت نیست
در کنار این صوفیان دیگری بودند که اعلام کردند باید شیعیان حق انجام شعائر خود را داشته باشند؛ که از جمله این طریقت‌ها، عبدالحلیم العزمی سخنگوی اتحادیه جهانی صوفیان بود که با بیان اینکه مراسم عاشورا در همه جهان برگزار می‌شود، گفت: این مراسم‌ها تنها به شیعیان و یا حتی محدود به اهل‌سنت نیست بلکه همه جهانیان این مراسم را [با سنت‌های خود] برگزار می‌کنند.
وی با رد تهدیدات سلفی‌ها، افزود: این تهدیدات در اسلام نیست، اسلام دین دوست داشتن و سمحه است نه دین خشونت و شیعیان یک گروه مسلمان هستند که نباید کسی آنها را تکفیر کند.
* ادامه تلاش سلفی‌ها و وهابیون مصری برای اختلاف‌انگیزی به بهانه عاشورا
اما در مقابل سلفی‌ها همچنان به تهدیدات خود ادامه می‌دهند و در نامه‌ای خطاب به شیخ الازهر از او خواسته‌اند که جلوی هرگونه مراسم عاشورا در مصر را بگیرد.
سلفی‌ها در حالی که شیعیان چند روز پیش برای جلوگیری از فتنه مذهبی اعلام کردند امسال مراسم عاشورا در مسجد راس‌الحسین برگزار نمی‌کنند، تلاش می‌کنند بهانه‌هایی برای حمله به برخی خانه‌های شیعیان که امکان برگزاری عزاداری‌های محدود دارد، کسب کنند.
* سکوت الازهر و مخالفت دولت مصر با مراسم عاشورا
بنابر این گزارش در این بین الازهر تقریبا سکوت کامل کرده و تنها برخی منابع در این دانشگاه بزرگ اسلامی درباره دعوت شیعیان مصر از احمد الطیب شیخ الازهر برای حضور در مراسم عاشورا و سخنرانی در این باره اعلام کردند که هیچ دعوت رسمی از سوی شیعیان دریافت نکرده‌اند.
این منابع اعلام کردند الازهر همانگونه که در محکوم کردن قتل شیخ حسن شحاته نشان داد بین فرق اسلامی و طوائف مصر تفاوتی قائل نیست.
در این بین دولت مصر از زبان وزیر اوقاف مصر اعلام کرده که جلوی مراسم عاشورای شیعیان در مساجد را خواهد گرفت.
دکتر محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر گفته است: این وزارتخانه با هرگونه مراسم عاشورا در مساجد که اداره آنها در اختیار این وزارتخانه است مخالفت کرده است.
به گزارش فارس تمام این اخبار و سخنان برای اختلاف‌اندازی مجدد بین شیعیان و اهل‌سنت و حتی شیعیان و صوفیان در حالی صورت می‌گیرد که رهبران شیعه مصر اول هفته جاری در بیانیه‌ای با رد آماده شدن شیعیان برای برگزاری مراسم عاشورا در مسجد راس‌الحسین(ع) قاهره، اعلام کردند: سخنانی مبنی بر اینکه شیعیان به دنبال حضور 100 هزار نفری برای احیای عاشورای حسینی هستند، دروغ است و  ما جلوی هرگونه توطئه برای فتنه‌انگیزی مذهبی را می‌گیریم و نسبت به آن هشدار می‌دهیم.
شیعیان در این بیانیه با اشاره به توطئه صهیونیست‌ها برای اختلاف‌انگیزی بین مردم مصر، خطاب به احمد الطیب شیخ الازهر، از وی خواستند: سخنانی درباره روز عاشورا ارائه کنید و بگویید آیا روز عاشورا روز غم و اندوه به مناسبت شهادت سبط رسول اکرم(ص) است یا روز شادی و سرور؟
منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی