پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | Thursday 18 April 2024

در آستانه هفته کارگر هستیم، کسانی که حتی صدایی هم ندارند که دردهایشان را فریاد بزنند و ناچارند با سیلی صورت سرخ کنند…

به گزارش انارما به نقل از مشهدسر، در هفته کارگر هستیم، هفته‌ای که قرار است نماد ستایش از کارگران باشد. کسانی که به حلال‌خورترین قشر کشور معروف‌اند.

عرق جبین چهره یک کارگر در گرم‌ترین روزهای سال آنقدر با ارزش است که در خصوص اهمیتش کتاب‌ها نوشته شده.

بر خلاف برخی هنرپیشه‌ها که این روزها در خصوص مضرات و دشواری‌های کارشان مستند و فیلم می‌سازند، کارگران همیشه نادیده گرفته شده‌اند.

طبعشان بلند است و سرشان به آسمان اما دستشان خالی. حتی صدایی هم ندارند که دردهایشان را فریاد بزنند و ناچارند با سیلی صورت سرخ کنند.

درحالی مسئولان ارشد کشور دستمزد ۸۱۲ هزار تومان در ماه را برای کارگران در سال ۹۵ درنظر گرفته‌اند که گویا از گرانی بازار مطلع نیستند. اگرچه در قانون میزان عیدی کارگران به اندازه دو ماه دستمزد آنها در نظر گرفته شده است ولی به اکثر کارگران این مبالغ پرداخت نمی‌شود.

ایمان حسینی یکی از کارگران شهرستان بابلسر در این باره اظهار کرد: ما چشم امیدی به گرفتن عیدی در پایان سال نداریم چون گاهی پیش می‌آید که چند ماه حقوق نمی‌گیریم. اگر بتوانم طلب‌های خود را از شرکت وصول کنیم باید کلاهمان را به هوا بیندازیم.

وی افزود: در ایام عید که هزینه‌های همه خانواده‌ها بالا می‌رود، نه تنها بسیاری از کارگران عیدی دریافت نکرده‌اند بلکه به دلیل تعطیلی این ایام، حقوق فروردین را کمتر از سقف حقوق دریافت می‌کنند.

این کارگر با اشاره به اجاره‌نشینی خود تصریح کرد: کارگران اجاره‌نشین بیش از نیمی از حقوق خود را بابت اجاره منزل و پرداخت قبوض می‌پرازند و عملا باید با مبلغی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان خورد و خوراک یک ماه منزل خود را تامین کنند.

حسینی، نبود امنیت شغلی را از دیگر مشکلات پیش‌روی جامعه کارگری عنوان و تصریح کرد: جامعه کارگری به صورت سنتی در سال‌های گذشته هموراه با مشکل نبود امنیت شغلی روبرو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه کارگران قراردادی و پیمانکاری همواره با خطر اخراج و از دست دادن بخشی از مطالبات مزدی خود مواجه بوده و هستند.
حسینی در پایان گفت: بهتر است که جامعه کارگری این بار از فرصت هفته کارگر برای منعکس کردن مشکلات صنفی کارگران استفاده کند.

 

انتهای پیام/

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۳در شهرستان انار

برنامه تحویل سال در شهرستان انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی