پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | Thursday 18 April 2024

به گزارش انارما ،چهار اطلاعیه مهم از سوی واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان انار در زمینه های استفاده از سموم مجاز و سمپاشی به موقع ،سموم توصیه شده برای سن قرمز و اعلام زمان مبارزه و  سموم توصیه شده علیه آفت هلیوتیس به شرح ذیل است: اطلاعیه نکات ضروری در ارتباط با خرید سموم […]

به گزارش انارما ،چهار اطلاعیه مهم از سوی واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان انار در زمینه های استفاده از سموم مجاز و سمپاشی به موقع ،سموم توصیه شده برای سن قرمز و اعلام زمان مبارزه و  سموم توصیه شده علیه آفت هلیوتیس به شرح ذیل است:

اطلاعیه نکات ضروری در ارتباط با خرید سموم و عدم استفاده از سموم غیر مجاز و عدم سمپاشی بی رویه علیه آفت پسیل

قابل توجه کشاورزان محترم شهرستان انار

در شرایط فعلی که شاهد طغیان آفاتی نظیر پسیل پسته ( شیره خشک ) هستیم توجه به موارد زیر مهم بوده و در کاهش تعداد سمپاشی ها موثر می باشد :

پسیل ۱

۱-تعیین زمان سمپاشی و نوع سم و دز مصرفی سم توسط کارشناسان گیاهپزشکی و یا مهندسین ناظر باغات آموزش دیده بوسیله مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.بنابراین هیچ سم فروشی حق توصیه سم ندارد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف فورا مراتب به مدیریت جهاد کشاورزی گزارش گردد.

۲-سمومی که بنام میتاک( آمیتراز ) و یا اندوسولفان به فروش می رسند تقلبی هستند.

۳-استفاده از ریکا حتما زیر نظر کارشناس و در هوای خنک و با دز توصیه شده بوسیله کارشناس قابل اجرا است.استفاده از ریکا در ماههای گرم سال نیز توصیه نمی شود.

۴-سمومی که بدون فاکتور توسط فروشندگی های مجاز و یا غیر مجاز فروخته می شوند و همچنین سمومی که خارج از فروشگاه های مجاز ( چه بوسیله فروشنده مجاز و چه  عوامل غیر مجاز ) تحویل کشاورزان می شوند به احتمال قوی تقلبی می باشند.در صورت مشاهده افرادی که در این زمینه تخلف می کنند فورا به مدیریت جهاد کشاورزی گزارش بدهید.

۵- هیچ سمی بر روی مراحل تخم و حشره بالغ پسیل پسته ( شیره خشک ) موثر نیست بنابراین در تعیین زمان سمپاشی حتما با کارشناسان مشاوره نمایید.

۶-استفاده از آب شور تاثیر سموم را کم می نماید.

۷- عدم هماهنگی منطقه ای و سمپاشی نکردن بعضی از باغات موجب انتقال آفت از یک باغ به کل منطقه شده و دفعات سمپاشی را افزایش می دهد.بنابراین حضور یک کارشناس در یک موتور پمپ برای هماهنگی سمپاشی ها و نظارت دقیق بر زمان سمپاشی ها و نوع سموم مصرفی می تواند به کشاورزان کمک زیادی بنماید.

۸- استفاده از سموم پرخطر مثل فن والریت ، دسیس و دورسبان باعث افزایش مقاومت آفات شده و تاثیر سموم را کاهش میدهد.

۹- برای سمپاشی از دیگران تقلید نکنید بلکه با نظر کارشناس در صورت نیاز و در زمان لازم اقدام به سمپاشی نمایید.

۱۰- برای جلوگیری از طغیان پسیل پسته( شیره خشک) از مصرف مقدار زیاد کود ازته  خودداری نمایید.

۱۱- طبق نظر موسسه تحقیقات پسته کشور سم دورسبان بخاطر خطر زیاد برای حشرات مفید و دشمنان طبیعی پسیل پسته بر علیه پسیل پسته قابل توصیه نمی باشد.

۱۲- سم استامی پراید از سمومی است که بقایای آن در محصول پسته در سال گذشته باعث برگرداندن چندین محموله پسته از کشورهای خارجی شده است.بنابراین این سم فقط یکبار در اول فصل با نظر کارشناس قابل توصیه است.

از کلیه کشاورزان محترم تقاضا می گردد در صورت مشاهده هر گونه تخلف و یا در صورتی که سوالی در مورد سموم شیمیایی دارند با کارشناسان ناظر مستقر در باغات مشورت نمایند.                   

اطلاعیه اعلام زمان مبارزه و سموم توصیه شده علیه آفت پسیل پسته

 باغداران محترم شهرستان انار

با توجه به مشاهده خسارت پسیل پسته و لزوم مبارزه به موقع و اصولی با این آفت از سموم زیر می توانید جهت مبارزه شیمیایی با پسیل پسته استفاده نمایید:

پسیل ۲

فوزالون (۵/۲ لیتر در هزار لیتر آب)، دارتون(۵/۲ لیتر در هزار لیتر آب)، کنسالت (۷۵۰ سی سی در هزار لیتر آب)،آکتارا (۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب) ،انویدور (۳۰۰  سی سی در هزار لیتر آب) ،بیسکایا (۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب) ،فو جی مایت(۵۰۰ سی سی در هزار لیتر آب) ،کاسکید(۵۰۰ سی سی در هزار لیتر آب مایع) ،کالیپسو(۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب) ،کونفیدور(۴۰۰ سی سی در هزار لیتر آب) ،مونتو (۵۰۰ سی سی در هزار لیتر آب ) ، مایع ظرفشویی و صابون سم پاشی  ۵/۲ در هزار لیتر آب( در شرایط خاص با نظر کارشناسان صلاحیت دار)
از آن جهت که انتخاب سموم شیمیایی بر اساس نحوه اثر آنها متفاوت بوده و بعضی سموم روی مراحل زیستی بخصوص تاثیر دارند، در صورت عدم آشنایی با نحوه تاثیر و یا مراحل زیستی (تخم،سنین مختلف پورگی،حشره بالغ) حتما با کارشناسان گیاهپزشکی مورد اعتماد مشورت نمایید.

توجه:

-استفاده از مایع ظرفشویی (ریکا) و صابون سم پاشی می بایستی حتما با مشاوره کارشناسان گیاهپزشکی صورت گیرد. ضمنا به استناد آزمایشات کاربردی انجام شده به اطلاع می رساند که این مواد فقط خاصیت پوره کشی داشته و درختان کاملا به محلول اغشته گردند
– ارزان بودن یک سم ، دلیل موجهی برای کاربرد آن نمی باشد و از مصرف سموم توصیه نشده، اکیدا خودداری فرمایید.

-دمای مناسب در زمان سمپاشی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد (حداکثر ۲۸ درجه سانتی گراد) بوده و شدت تابش خورشید و بالا بودن دما اثرات نامطلوبی در اثربخشی عملیات سمپاشی خواهد داشت. لذا سمپاشی در هوای خنک روز انجام گیرد.

– از اختلاط خودسرانه سموم با یکدیگر و یا اختلاط با سایر مواد شیمیایی خودداری نمایید.

 

اطلاعیه اعلام زمان مبارزه و سموم توصیه شده علیه آفت سن قرمز

باغداران محترم شهرستان انار

سن ق

با توجه به گزارشات رسیده، خسارت آفت سن قرمزدر باغ های پسته در بعضی مناطق شهرستان  مشاهده شده است. لذا به اطلاع می رساند که لازم است این مورد را در باغ های خود بررسی نموده و پس از اطمینان از حضور جمعیت قابل توجه آفت، نسبت به سمپاشی با یکی از سموم مجاز زیر اقدام نمایید :

–        فنیتروتیون (سومی تیون) ۵/۱ تا ۲ لیتر در هزار لیتر آب

–        افوریا ۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب

سن قر

 

توجه: علف­های هرز میزبان سن (اسپند، زاروق، شور، اسپند سگ و…) سمپاشی شوند و از تیلر کردن آن ها خودداری گردد. در خصوص زمان حذف علف های هرز با کارشناسان ذیربط مشورت نمایید.

سن سبز

 

 اطلاعیه اعلام زمان مبارزه و سموم توصیه شده علیه آفت هلیوتیس

لارو هلیوتیس

باغداران محترم شهرستان انار

با استناد به گزارشات رسیده خسارت آفت هلیوتیس بر روی دانه های پسته در بعضی باغات شهرستان مشاهده گردیده است لذا لازم است پس از اطمینان از جمعیت قابل توجه آفت در باغات و مشورت با کارشناسان گیاهپزشکی، نسبت به مبارزه شیمیایی به روش زیر اقدام نمایید:

  • زولون ۵/۲ ( دو و نیم) لیتر در هزار لیتر آب
  • دارتون ۵/۲(دو و نیم) لیتر در هزار لیتر آب

لازم به ذکر می باشد که مبارزه شیمیایی در باغاتی باید انجام شود که خوشه ها و دانه های پسته به طور کامل تشکیل گردیده است و خسارت آفت بر روی آن ها کاملا مشاهده می شود.

 جهت افزودن روغن حتما با کارشناسان دارای صلاحیت مشورت نمایید .

   *موفقیت در روش توصیه شده در این اطلاعیه نیازمند تهیه سموم با کیفیت از فروشگاههای مجاز توسط کشاورز می باشد.

 

ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی شهرستان انار

واحد حفظ نباتات شهرستان انار

انتهای پیام/

 

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۳در شهرستان انار

برنامه تحویل سال در شهرستان انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی