دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | Monday 22 April 2024

به گزارش انارما به نقل از”رودبار ما“، این روزها فرش قرمز گوجه فرنگی رودبار عرصه هنرنمایی دلالان است و کامیون‌های متعدد سودجویان یکی پس از دیگری محصولات کشاورزان رودباری را با قیمتی کمتر از قیمت معمول که برای کاشت محصول هزینه شده خریداری می‌کنند‌. کشاورزان رودباری معتقدند امسال از لحاظ کمیت و کیفیت گوجه فرنگی […]

به گزارش انارما به نقل از”رودبار ما“، این روزها فرش قرمز گوجه فرنگی رودبار عرصه هنرنمایی دلالان است و کامیون‌های متعدد سودجویان یکی پس از دیگری محصولات کشاورزان رودباری را با قیمتی کمتر از قیمت معمول که برای کاشت محصول هزینه شده خریداری می‌کنند‌.

کشاورزان رودباری معتقدند امسال از لحاظ کمیت و کیفیت گوجه فرنگی مشکلی ندارند، اما برای کشت و تولید گوجه فرنگی سرمایه زیادی که بخش عمده آن وام بانکی است، هزینه کرده‌اند، اما اکنون که فصل برداشت و فروش محصول فرا رسیده‌، محصول ما با قیمتی معادل ۲۰۰۰ هزار ریال تا ۲۵۰۰ هزار ریال خریداری می‌شود و در بازار با قیمتی به مراتب بالاتر به فروش می‌رسد، در حالی‌که قیمت تمام شده، این محصول از کاشت تا برداشت ۵۰۰ تومان است، بر همین اساس کشاورزانی که محصول خود را به فروش می‎رسانند، ۵۰ درصد ضرر می‎کنند.

IMG_5964

این درحالیست که باوجود رضایت کشاورزان از میزان و کیفیت محصول تولیدی‌شان، قیمت خرید کم توسط کارخانه‌های موجود در شهرستان‌های جنوبی، کمبود کامیون، بالابودن قیمت حمل گوجه به شهرهای دیگر و سودجویی دلال‌ها و واسطه‌ها، مشکلات زیادی را برای آنان فراهم آورده است و با مشکلات عدیده‌ای برای فروش محصول روبرو هستند و به نوعی مجبور هستند محصولات خود را به هر قیمتی که دلال‌ها و واسطه‌ها می‌خواهند به آنها بفروشند.

کشاورزان رودباری با توجه به اینکه هر ساله عاجزانه از مسئولان در خواست کمک می‌کنند اما تا به حال اقدام قابل توجهی برای جلوگیری ازخسارت محصولات کشاورزی صورت نگرفته است.

photo_2016-05-04_14-03-07

نبود صنایع تبدیلی در رودبارجنوب ونبود کارخانه‌های رب گوجه فرنگی و قیمت پایین خرید محصولات توسط کارخانه‌ها‌ موجب شده است در نهایت کشاورزان علیرغم مشکلات موجود در فروش محصول خود به دلالان باز هم این راه را برای خود انتخاب‌ کنند و در این بازار آشفته، دلال‌ها خرسند و تنها حسرت برای کشاورزان باقی می‌ماند.

ما مانده ایم که این کشت بی رویه ای که در سالهای گذشته بعنوان سپری دفاعی در برابر سوالات مردم و اصحاب رسانه از مسئولین امر بود  هم اکنون با برداشتن این مانع دنبال چه بهانه ای می گردند. احتمالا دوران پسابرجام هم نمی تواند جایگزین سوء مدیریت ها در عرصه بازار محصولات کشاورزی شود.

سنجری  یکی از کشاورزان رودباری در گفتگو با خبرنگار رودبار ما گفت: مشکلات موجود در کشاورزی زندگی مردم را تحت الشعاع قرار داده است و عدم حمایت دولت از این قشر، بالا بودن قیمت کودهای شیمیایی، سم و ابزار کشاورزی و قیمت پایین محصولات باعث ناامیدی کشاورزان شده است.

این کشاورز رودباری حداقل چیزی را که از مسئولان خواست این بود که اقتصاد مقاومتی را در کشور عملی شود تا از تولید کنندگان داخلی حمایت شود و محصولات آنها به نرخ واقعی به فروش برسد.

photo_2016-05-04_14-03-13

باتوجه به اینکه شهرستان رودبار یکی از بزرگترین تامین کنندگان تره بار استان کرمان است هنوز میدان تره بار ندارد و کشاورزان این منطقه برای فروش گوجه خود باید روزها در صف انتظار کارخانه رب گوجه فرنگی کهنوج وجیرفت بمانند تا گوجه خود را به فروش برسانند  که این خود مشکلاتی را درپی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران

م - ا پنج‌شنبه 5 می 2016 - 7:44 ق.ظ

دولت تدبیر و امید بیش از رسیدگی به برجام کار دیگری نمی تواند انجام دهد ، برجامی که فعلآ دولت را اخته کرده و به حال خود رها کرده است چراکه دولت نه راه پس دارد و نه راه پیش ، دولتمردان آمریکا و کشورهای غربی به هیچکدام از تعهدات خود عمل نکرده اند و تا کنون هرچه کرده ایران کرده است ( اکسید کردن اورانیوم های ۲۰ درصد و یا خارج کردن بخشی از مواد رادیواکتیو از کشور ) آمریکا تنها کاری کرده دو میلیارد دلار از سرمایه های بلوکه شده ایران را به بهانه فلان دزدیده است که حتی مسؤلین دولت نیز صدا درآمده اند. بهتر است بگوییم دولت بی تدبیر

همشهری پنج‌شنبه 5 می 2016 - 9:32 ق.ظ

من بچه بودم این مشکل وجودداشت وهنوزهم ادامه دارد.دلیلش راهم نمی دانم.پسته امسال هم خریدخوبی نداشت.راستی مدیرمحترم سایت ،ازسفررئیس جمهورمحبوب به کرمان خبری نیست.گویابه کرمان می آید.لطفادراین خصوص مطلبی بگذارید.امیداست مشکل همشهریان جنوب استانمون وهمه جای استان به یمن ورودایشان مرتفع گردد.هرآنچه که خزانه خالی وخریدنفت وسنگهای معادن و…….هم به کمترین قیمت ممکن رسیده است

نام و نام خانوادگي جمعه 6 می 2016 - 11:15 ق.ظ

اصلاً مگه پفک ۲۵۰تومنی هم داریم؟؟
۱۰۰گرم پفک ۵۰۰تومن…

نام و نام خانوادگي جمعه 6 می 2016 - 11:19 ق.ظ

اصلاً مگه پفک ۲۰۰تومنی هم داریم؟
درضمن این مشکل هرساله این مناطق است و مربوط به این دولت و ان دولت نیست.
یادمه چندین سال پیش بنده خداها پحصولشون می ریختند جلوی گاو و گوسفنداشون!
متاسفانه نه خود مردم برای حل مشکلشون استین بالا می زنند و نه دولت و حکومت پا پیش میگذاره تو اون مناطق..
یکی از راهکارهاش دسترسی به شبکه ریلی کشور است..

نام و نام خانوادگي شنبه 7 می 2016 - 12:03 ق.ظ

فکرکنم اینم مربوط میشه به برجام و پسابرجام!!

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

جشن بزرگ دختران روزه اولی در انار

به گزارش ” انارما ” ؛ عصر دیروز ۱۹فروردین ماه جشن شکرانه دختران روزه اولی همراه با برنامه های شاد و متنوع در مهدیه امامزاده محمدصالح(ع) انار با حضور جمعی از مسئولین و معلمان برگزار شد. این ...

یادداشت های خصوصی