دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | Monday 22 April 2024

کلاس آموزشی با موضوع آشنایی و مقابله با بیماری تب برفکی در دام و رعایت اصول بهداشتی در دامداری‌ها، با همکاری شبکه دامپزشکی شهرستان در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اناربرگزار شد…

کلاس آموزشی با موضوع آشنایی و مقابله با بیماری تب برفکی در دام و رعایت اصول بهداشتی در دامداری‌ها، با همکاری شبکه دامپزشکی شهرستان در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اناربرگزار شد.

به گزارش انارما ، جعفر کافی سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان، با توجه به شیوع و بروز بیماری تب برفکی در سال گذشته و ایجاد خسارت به دامداران شهرستان انار گفت: در این کلاس آموزشی که با حضور دامداران، چوبداران و … و با حضور آقای دکتر کامران شفائی کارشناس شبکه دامپزشکی شهرستان انار در محل مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار گردید.

در ابتدای کلاس آموزشی دکتر شفائی به رعایت تمامی مسایل بهداشتی مربوط به اصول واکسیناسیون و پیشگیری از این بیماری، شرایط و ضوابط قرنطینه ای بهداشتی دام در حمل و نقل، بهداشت جایگاه و محل نگهداری دام و وسایل و تجهیزات دامداری ها، اجتناب از ورود دام های مشکوک به بیماری و دام های قاچاق به دامداری و از همه مهمتر گزارش سریع و به موقع کانون های احتمالی بیماری تب برفکی به شبکه دامپزشکی شهرستان را مدنظر دانست.

در ادامه دکتر شفائی با ارائه توضیحاتی در مورد بیماری تب برفکی (یا محلی) خاطرنشان کردخود دامداران « طبقه » که یکی از بیماریهای ویروسی عفونی و بسیار مسری در حیوانات زوج سم شامل: گاو، گوسفند و بز می باشد، با علائمی چون تب، بی اشتهائی، کاهش تولید شیر و ترشحات فراوان بزاق از دهان شروع شده و سپس تاولها و زخم هایی در دهان، بیم سم ها و روی پستان ظاهر می گردد و گاهی اوقات این بیماری با عواقب شدیدی مثل عفونت ثانویه دهان، لنگش و افتادن سم و تلفات بالا در دامهای جوان همراه است .

در پایان کلاس هم توسط دامداران گرامی سئوالاتی در خصوص این بیماری مطرح شد که آقای دکتر شفائی از سئوالات مطرح شده استقبال کرده و بطور واضح و شفاف پاسخگو بودند.

واکسیناسیون تب برفکی گاوی و گوسفندی از خرداد ماه سالجاری در شهرستان انار آغاز گردیده است.

  سرپرست  شبکه دامپزشکی شهرستان انار

انتهای پیام/

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

جشن بزرگ دختران روزه اولی در انار

به گزارش ” انارما ” ؛ عصر دیروز ۱۹فروردین ماه جشن شکرانه دختران روزه اولی همراه با برنامه های شاد و متنوع در مهدیه امامزاده محمدصالح(ع) انار با حضور جمعی از مسئولین و معلمان برگزار شد. این ...

یادداشت های خصوصی