جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ | Friday 19 April 2024

با نگاهی به ارقام ۲۶، ۳۵، ۸۷، ۱۸۰، ۲۳۴ و ۳۰۰ میلیونی که از سوی مدیرانی که فیش آنها منتشر شده است می توان دریافت به ازای هر یک مدیر با چنین حقوق و مزایایی حداقل ۱۰۰ کارگر می توانند حقوق دریافت کرده و تعداد زیادی از افراد بیکار به اشتغال مشغول شوند.

چند ماهی است در شبکه های مجازی فیش های حقوقی برخی مدیران عامل بانک ها و برخی موسسات دولتی در حال چرخش است که تعداد زیادی جوان بیکار در کشور  و در جستجوی کار، روز خود را شب می کنند.

پرداخت دستمزدهای غیر متعارف به برخی مدیران بیمه و بانکی سبب شده است حساسیت مردم نسبت به این موضوع بالا رفته، به طوری که هر روز در خروجی رسانه‌ها و همچنین شبکه های اجتماعی فیش یکی از مدیران قرار داده می شود که نشان از دریافت دستمزدهای نجومی دارد.

توپ بازهم در زمین دولت قبل است!

از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید رویه ای در دستور کار اکثر مدیران دولتی و دولتمردان قرار گرفت که برای عدم پاسخگویی به افکار عمومی و رسانه ها حتی کوچکترین مشکلات کشور هم به گردن دولت قبل انداخته می شد.

واکنش های متفاوت به این حیف و میل بیت المال از سوی مسئولین دولتی نشان از آن دارد که چندان موضوع مبارزه با فساد اداری و مالی در دستور کار دولت یازدهم قرار نداشته و حتی در فرار رو به جلوی وزیر اقتصاد دولت دهم مقصر پرداخت چند صدمیلیونی به اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل بیمه مرکزی و بانک رفاه کارگران که از نزدیکان برادر رئیس دولت یازدهم هستند، معرفی می شود.

طیب‌نیا در مراسم معارفه رئیس جدید بیمه مرکزی، نابسامانی‌های پرداخت حقوق نجومی را میراث دولت گذشته قلمداد کرد.

فرار مالیاتی تخلف آشکار مدیران دولتی

با نگاهی به فیش های منتشرشده در فضای مجازی نمی توان تناسبی میان آنچه مدیر دریافت می کند و آنچه از وی به عنوان مالیات کسر می شود، وجود ندارد. یعنی این نوع پرداخت حقوق علاوه بر اینکه خود نوعی تخلف محسوب می شود، یک نوع فرار مالیاتی نیز می باشد.

قانون کار چه می گوید؟

بر اساس قانون حداقل پرداختی در سال ۱۳۹۵ ماهانه ۸۱۲ هزار تومان و حداکثر هفت برابر آن، یعنی معادل ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
بانک‌ها و بیمه‌های دولتی چون مشمول مدیریت خدمات کشوری هستند، مزایای غیرمستمرشان هم به طور مشخص اعلام شده است که نباید از ۵۰ درصد حقوق ثابت بیشتر باشد. بر اساس قانون هیچ پرداختی با احتساب حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر نباید از ۱۰میلیون تومان بیشتر باشد و در غیر این صورت تخلف صورت گرفته است.

حقوق چند جوان بیکار در جیب آقای مدیر می رود؟

با نگاهی به ارقام ۲۶، ۳۵، ۸۷، ۱۸۰، ۲۳۴ و ۳۰۰ میلیونی که از سوی مدیرانی که فیش آنها منتشر شده است می توان دریافت به ازای هر یک مدیر با چنین حقوق و مزایایی حداقل ۱۰۰ کارگر می توانند حقوق دریافت کرده و تعداد زیادی از افراد بیکار به اشتغال مشغول شوند.
این مساله از جایی حاد می شود که دولتمردان چند سالی است که زیر بار حق مسکن ۲۰ هزار تومانی کارگران نرفته و این حق قانونی کارگران را تورم زا می دانند.

دستورات معاون اول به نتیجه می رسد؟

معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور رسیدگی موضوع را به شرح زیر صادر کرد: «جناب آقای ربیعی، با سلام، لطفاً دقیقاً بررسی شود آیا این ارقام صحیح است. اگر صحیح است به چه عنوان پرداخت شده است. نتیجه را گزارش دهید.» جهانگیری همچنین از وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز خواسته است موضوع را بررسی و گزارش آن را ارائه دهد.

البته محمدباقر نوبخت در نامه‌ای از سوی جهانگیری، مکلف به ساماندهی نظام پرداخت حقوق مدیران دولتی از طریق گنجاندن تمهیداتی در ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۹۵ کشور شد؛ اما با وجود این اقدامات، به نظر می‌رسد دولت تدبیر و امید نیز نمی‌توانسته از پرداخت دستمزدهای نجومی در دولت و نهادهای وابسته آن هم پس از آنکه قریب به سه سال از روز کار آمدنش می‌گذرد، اظهار بی‌اطلاعی کند.

در این بین در پی افشا شدن دستمزد ۲۳۴ میلیون تومانی اسفند ماه یکی از مدیران زیرمجموعه وزارت کار علی لاریجانی رئیس مجلس دهم شورای اسلامی به ریاست دیوان محاسبات مأموریت داده تا مقوله دستمزدهای نجومی را مورد بررسی قرار دهد.

اما احمد توکلی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور آورده است: کشف اسامی مدیران آزمند و زیردستان همسنخشان و مبالغی که ظالمانه از کیسه مردم به‌حرام می‌خورند، وقت زیادی نمی‌خواهد، همت شما را می‌طلبد و کنار گذاشتن رودربایستی شرط توفیق است. دعا و حمایت مردم نیز پشتیبانی خداوند را برایتان جلب می‌کند.

منبع : جهان نیوز

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۳در شهرستان انار

برنامه تحویل سال در شهرستان انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی