دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Monday 30 November 2020

من به سخنان آقای رئیس جمهور احترام می‌گذارم و می‌دانم که همه ما یک هدف مشترک داریم. اما ایران توانایی هسته ای خود را از دست نخواهد داد

نخست وزیر رژیم صهیونیستی توافق احتمالی میان ایران و گروه ۱+۵ را یک توافق بسیار بد خواند و اظهار داشت که یک توافق بد با ایران ممکن است به جنگ ختم شود.
images (3)

به گزارش انارما، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه با «کندی کرولی» خبرنگار سی ان ان در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات جاری ایران و گروه 1+5 درباره برنامه هسته ای ایران گفت:  اول از همه من راه حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهم. اسرائیل هم از یک راه حل دیپلماتیک چیز زیادی به دست می آورد چرا که ما در مسیر جنگ هستیم. بنابراین ما نیاز به یک راه حل خوب داریم و مساله اصلی همین است.
وی افزود: من فکر می‌کنم مشکل معامله و توافق جزئی این است که شما تحریمها را کاهش می‌دهید و با کاهش تحریمها فشارها کم خواهد شد و ایران عملا چیزی را از دست نخواهد داد. با این امتیاز جزئی آنها می‌توانند کل رژیم تحریمها را که طی چندین سال وضع شده طی چند هفته به خطر بیندازند.

بنابراین من فکر نمی‌کنم این یک توافق خوب باشد. این یک توافق بد، فوق العاده بد است. ما نیاز به یک توافق خوب داریم.

وی با اشاره به اظهارات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود اگر ایران نتواند به جامعه بین المللی تضمین دهد که به دنبال ساخت بمب هسته ای نیست ما چیزی را از دست نمی‌دهیم گفت: من به سخنان آقای رئیس جمهور احترام می‌گذارم و می‌دانم که همه ما یک هدف مشترک داریم. اما ایران توانایی هسته ای خود را از دست نخواهد داد. آنها 18 هزار سانتریفیوژ برای غنی سازی در اختیار دارند. آنها حتی یک سانتریفیوژ را از دست نمی‌دهند بنابراین توانایی و ظرفیت هسته ای آنها حفظ میشود.

نتانیاهو افزود: من فکر می‌کنم نه تنها باید فشار را حفظ کنیم بلکه باید آن را افزایش دهیم چرا این تحریمها نهایتا کارساز شده است. اگر به فشارها ادامه دهیم ایران متوقف می‌شود. گزینه ها چندان بد هم نیستند و یک راه سومی هم وجود دارد. تحریمها و افزایش تحریم‌ها. اگر تحریم‌ها تسهیل شود و توافق بدی از آب در آید تنها گزینه، گزینه نظامی خواهد بود.

وی درباره اختلاف نظر اسرائیل با کاخ سفید و تلاش دولت آمریکا برای عدم تصویب تحریمهای جدید در کنگره گفت: این یک مساله بزرگ است و دوستان و بهترین دوستان هم ممکن است اختلاف عقیده داشته باشند. ما روی بیشتر چیزها توافق داریم. چیزهای کمی هستند که اختلاف داریم. در میان نمایندگان جمهوریخواه نیز کسانی هستند که معتقدند تحریمها باید افزایش یابد.

نتانیاهو تاکید کرد: من نخست وزیر اسرائیل هستم و به فکر بقای کشورم هستم و ایران مسلح به سلاح هسته ای مستقیما آینده دولت یهودی را تهدید می‌کند. بیشتر رهبران جهان عرب نیز همین را می‌گویند که من می‌گویم و این چیز محرمانه‌ای نیست.

نتانیاهو در پاسخ به این سوال که اگر توافق اولیه میان ایران و قدرتهای بزرگ به دست آمد گام بعدی اسرائیل چیست گفت: من امیدوارم که ما توافق بسیار بهتری به دست آوریم اما من و آقای اوباما بر سر خیلی چیزها هم نظر هستیم و موافقیم که اسرائیل برای حفظ خودش همواره حق دفاع علیه هر تهدیدی را دارد.

من به آمریکا و دیگر کشورهای گروه 1+5 می‌گویم که توافق جزئی توافق بدی است اگر می‌خواهید توافق جزئی کنید به توافق نهایی نیز فکر کنید.

منبع:فرهنگ

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

تملک و مرمت درمانگاه سعدی توسط شهرداری انار / وقتی شهرداری جور میراث فرهنگی انار را میکشد

رییس شورای اسلامی شهر عنوان کرد: در سال‌های اخیر موضوع تخریب آثار تاریخی شهر به موضوع مهمی تبدیل شده و دوستداران میراث فرهنگی خواستار تملک و بازسازی این آثارشده اند که تاکنون اقدام قابل قبولی در این ر ...

یادداشت های خصوصی