شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 25 May 2024

استفاده بیش از حد از این رسانه‌های جدید می‌تواند به بروز رفتارهای ضد اجتماعی، خودپرستی و مجموعه دیگری از نارسایی‌ها و پیامدهای منفی در میان کاربران منجر شود

4210677416318513013119232172421211594987

  • یک مقاله امریکایی با عنوان «فیس‌بوک هم زیادش خوب نیست؛ خودپرستی و نارسایی روانی» آورده است: تحقیقاتی که در سال‌های اخیر بر شمار آن‌ها افزوده شده با بررسی تاثیر استفاده از شبکه‌های گروهی‌ـ‌اجتماعی روی رفتار اجتماعی و روحیات انسان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده بیش از حد از این رسانه‌های جدید می‌تواند به بروز رفتارهای ضد اجتماعی، خودپرستی و مجموعه دیگری از نارسایی‌ها و پیامدهای منفی در میان کاربران منجر شود.

این مقاله می‌افزاید: به نوشته سایت آمریکایی «مشبل» (Mashable)، بر اساس تحقیقات جدیدی که توسط لری روزن، پروفسور روان‌شناسی در دانشگاه دولتی کالیفرنیا، انجام شده است، استفاده بیش از حد از فیس‌بوک می‌تواند به بروز یک چنین نارسایی‌های روانی در میان نوجوانان منجر شود.

پروفسور روزن نتایج تحقیقات خود را در گردهمایی اخیر انجمن روان‌شناسی آمریکا ارائه داده است. این تحقیقات براساس نظرسنجی و آمارگیری از بین هزار نوجوان خانواده‌های شهرنشین و بررسی رفتار سیصد نوجوان به هنگام مطالعه و انجام تکالیف درسی صورت گرفته است.

این مقاله ادامه می‌دهد: چند مورد از پیامدهای استفاده از فیس‌بوک برای نوجوانان که در این تحقیقات به آن اشاره شده عبارت‌اند از:

بروز و تقویت حس خودپرستی در میان نوجوانانی که به طور مرتب از فیس‌بوک استفاده می‌کنند.

بروز نارسایی‌های روانی دیگر از جمله رفتارهای ضد اجتماعی، هیجان شدید و پرخاش‌گری در میان نوجوانانی که بسیار زیاد از فیس‌بوک استفاده می‌کنند.

در مورد نوجوانانی که بیش از حد  از فیس‌بوک و سایر شبکه‌ها و نرم‌افزارهای کامپیوتری مثل بازی‌های ویدئویی استفاده می‌کنند، عوارضی نظیر غیبت از مدرسه، درد در ناحیه شکم، مشکل خواب، افسردگی و اضطراب بروز می‌کند.

آن گروه از نوجوانانی که حتی در زمان انجام تکالیف خود تمام مدت صفحه فیس‌بوک خود را باز نگاه داشته و به آن مراجعه می‌کنند به مراتب در مدرسه و محیط آموزش نتایج نامطلوب‌تری می‌گیرند.

 یکی از نکات جالب در تحقیقات پروفسور روزن نکته‌ای است که به آن «حس همبستگی مجازی» نام داده است.

از دیگر موارد مضرات فیس بوک میتوان به اختلالات تغذیه ای،و از همه مهمتر از دست دادن زمان و وقت استراحت اشاره کرد.

 

دیدگاه کاربران

RSR چهارشنبه 4 دسامبر 2013 - 10:58 ق.ظ

اینو راست گفتی

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی