سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024

وی،‌ نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی پسته را از دیگر مشکلات فراروی کشاورزان پسته کار شهرستان انار نام برد و تصریح کرد: سه واحد بسته‌بندی پسته به صورت غیر‌فعال در انار وجود دارد

به گزارش انارما،مهندس گرجی اظهار داشت: کشاورزان شهرستان انار بیشتر به صورت تک محصولی به کاشت، داشت و برداشت محصول پسته می‌پردازند و در این شهرستان‌ 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت پسته است.

sa

وی میزان برداشت پسته سال جاری را در شهرستان انار 20 هزار تن اعلام کرد و افزود: این میزان در سال گذشته حدود 10 هزار تن بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار، ارقام محصول پسته این شهرستان را اکبری، کله قوچی، احمدآقایی و فندقی معرفی کرد و ابراز داشت: به طور متوسط هر کیلوگرم پسته در سال جاری 20 هزار تومان به فروش رسیده است.

پرداخت 8 میلیارد تومان تسهیلات به ‌پسته‌کاران‌ انار

گرجی، وجود واسطه‌های بخش کشاورزی را در خرید و فروش پسته یکی از معضلات این بخش دانست و گفت: به منظور رفع این مشکل باید راهکاری اندیشیده شود.

وی،‌ نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی پسته را از دیگر مشکلات فراروی کشاورزان پسته کار شهرستان انار نام برد و تصریح کرد: سه واحد بسته‌بندی پسته به صورت غیر‌فعال در انار وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار، دلیل غیر‌فعال بودن صنایع بسته‌بندی پسته را در این شهرستان نوسانات دما، خشکسالی و متضرر شدن پسته‌کاران و در نتیجه نبود نقدینگی برای بسته‌بندی محصول عنوان کرد.

گرجی همچنین از پرداخت 8 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان پسته کار اناری به منظور اجرای طرح‌های انتقال آب، آبیاری‌های نوین و … خبر داد و گفت: 300 هکتار از اراضی زیر کشت پسته این شهرستان با سیستم‌های آبیاری نوین آبرسانی می‌شوند.

سختی آب و خرده مالکی‌ مانع اجرای سیستم‌‌ آبیاری نوین است

وی سختی آب، خرده مالکی باغ‌های پسته و وجود اراضی تصرفی را در انار مهمترین موانع اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در باغ‌های این شهرستان عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار، این شهرستان را با ذخایر آبی اندک معرفی و بیان کرد: اجرای طرح‌های آبیاری زیر‌سطحی با استفاده از نصب لوله‌های پی‌وی‌‌سی و لوله‌های سیمانی در باغ‌های پسته یکی از راهکارهای مقابله با کم‌آبی است.

این مسئول اذعان داشت: نصب لوله‌های پی‌وی‌سی حدود 60 درصد و لوله‌های سیمانی در باغ‌های پسته حدود 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی ایجاد می‌کند.

گرجی با اشاره به اجرای طرح حذف آبیاری باغ‌های پسته در برخی ماه‌های سال‌ گفت: در سال 88 و 87 با کمک موسسه تحقیقات پسته این طرح در شهرستان انار در برخی ماه‌های فصل پاییز و زمستان به مرحله اجرا درآمد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار متذکر شد: با اجرای این طرح مشخص شد حذف آبیاری در برخی ماه‌های فصل پاییز و زمستان خللی در میزان و کیفیت برداشت پسته ندارد.

گرجی تصریح کرد: حذف هر یک ماه آبیاری و خاموش بودن موتورپمپ‌های کشاورزی موجب صرفه‌جویی در حدود 17 میلیون متر مکعب آب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در نظر‌سنجی انجام شده نیز از خاموشی موتور‌پمپ‌ها در برخی ماه‌های سال 75 درصد از کشاورزان شهرستان انار ابراز رضایتمندی کرده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار با اشاره به کم‌آبی و طرح‌های پرهزینه انتقال آب گفت: طرح خاموشی موتور‌پمپ‌های کشاورزی در برخی ماه‌های سال راهکاری مناسب به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب است.

گرجی تأکید کرد: همچنین جهاد کشاورزی انار سال گذشته حدود 1،5 میلیارد تومان به 64 موتور‌پمپ کشاورزی این شهرستان اعتبار بلاعوض پرداخت کرده است.

وی استفاده از دستگاه‌های آب شیرین‌کن را در باغ‌های کشاورزی و موتورپمپ‌ها یکی از راه‌های مهم به منظور اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار نام برد.

سمپاشی بی‌رویه‌ معضل باغ‌های پسته انار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار از سم‌پاشی بی‌رویه به عنوان یکی از معضلات باغ‌های پسته شهرستان انار نام برد و یادآور شد: افزایش بیماری، آلودگی محیط زیست و تحمیل هزینه‌های اضافی از جمله عوارض سمپاشی بی‌رویه باغ‌های پسته است.

گرجی ایجاد مدیریت واحد در اراضی خرده مالکی پسته، ارتقای اطلاعات فنی کشاورزی باغداران و الزام به مشاوره با کارشناسان بخش کشاورزی را هنگام سمپاشی راهی برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی در باغ‌های پسته عنوان کرد.‌

وی استفاده از روش‌های غیرشیمیایی کنترل آفات را یکی دیگر از راه‌های مصرف نکردن سموم شیمیایی برشمرد و روش کنترل غیرشیمیایی آفت‌هایی نظیر پروانه چوبخوار، سن قرمز، سن سبز، زنجره و پسیل پسته را تله‌گذاری و استفاده از عصاره گیاهی به جای استفاده از سموم شیمیایی پیشنهاد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار با بیان اینکه در برخی مواقع ثابت شده سم‌های استفاده شده در باغ‌های پسته کیفیت لازم را ندارند، گفت: به منظور ساماندهی این مهم نیز پیشنهاد می‌شود شرکت‌های خدماتی کشاورزی قبل از خرید سموم را به صورت موردی نمونه‌برداری و مورد آزمایش قرار دهند.

گرجی تصریح کرد: 10 هکتار باغ پسته نیز با نظر کارشناسان ناظر کشاورزی در سال گذشته بدون استفاده از سموم شیمیایی به منظور مهار آفت پسیل پسته به عنوان مهمترین آفت پسته مدیریت شد.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی