رفتن به بالا

سایت فرهنگی،ورزشی،اجتماعی و سیاسی شهرستان انار

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶
  • الخميس ۲۸ شعبان ۱۴۳۸
  • 2017 Thursday 25 May
گفت و گوی اختصاصی انارما با شاعر خوشنام اناری؛

قدمعلی طوسی شاعری که روزی زندانبان شهر بود

دوران تحصیلی راهنمایی و دبیرستان را در یزد و انار سپری کرده ام، در سال ۱۳۶۰ در رسته پلیس جنایی جذب شهربانی جمهوری اسلامی ایران شدم که بعد از فارغ التحصیلی به خرمشهر اعزام، تا اینکه سال ۶۳ مجروح و به سیرجان منتقل شدم و سپس به ریاست زندان سیرجان منصوب گردیدم. انارما گفت و گویی […]

دوران تحصیلی راهنمایی و دبیرستان را در یزد و انار سپری کرده ام، در سال ۱۳۶۰ در رسته پلیس جنایی جذب شهربانی جمهوری اسلامی ایران شدم که بعد از فارغ التحصیلی به خرمشهر اعزام، تا اینکه سال ۶۳ مجروح و به سیرجان منتقل شدم و سپس به ریاست زندان سیرجان منصوب گردیدم.
انارما گفت و گویی خواندنی با قدمعلی طوسی یکی از شاعرین خوش نام اناری به شرح ذیل  انجام داده است.
شعر را به خواسته احساساتم می سرودم
بعد از اینکه یک سال از دوران ریاستم در زندان گذشت، از سال ۶۴ تا ۸۴ رئیس زندان شهر بابک و بعد از آن در مدت زمانی محدود در قسمت پلیس مهاجرت و در گذرنامه مشغول به کار بوده ام و بدلیل جراحی چشم قادر به ادامه این پست نبوده و هم اکنون بازنشست شده ام.
رشته تحصیلی من در آن زمان ادبیات نبود ولی شعر را به خواسته احساساتم می سرودم و در زمان زندانبانی، هیچ احساس خشونتی و خشونتی نسبت به زندانیان نداشتم.
شعر خواندن من در دوران نوجوانی شکل گرفت، زمانی که در جنگ خرمشهر بودم و شعری را با این مضموم سرودم:
خوشا روزی که ما در جنگ بودیم
همه بی کینه و یک رنگ بودیم
درون سینه ها ، دل پاک بود
در و دیوار سنگر ، خاک بود
کسی به فکر دنیایش نمی بود
طناب خصم در پایش نمی بود
مطیع رهبر دلسوز بودیم
به جنگ دشمنان پیروز بودیم
برادروار میگویم برادر
به دشمن دل مبند گرز دلاور
سینه افغانیان بی سرانجام
که میسوزد باهم پخته و خام
عراق را بین چه سان آباد کردند
به هرجایش که رسیدند بی داد کردند
به زیر چکمه های غرب و یاران
بریزد خون مردم مثل باران
مکن با رهبر فرزانه پس کج
به منزل کی رسد ره توشه کج
به قول شاعری افسرده چون من
که بود از زرق دنیا امن و ایمن
چراغی را که ایزد بر فروزد
هرآنکس پُف کند ریشش بسوزد
کلام آخر طوسی چنین است
که رهبر حافظ قرآن و دین است
اولین بار که انگیزه شاعری پیدا کردم در دوران نوجوانی در شهر خرمشهر بودم شهری که معنای شهر خون بود، این شعر را سرودم.
انجمن شعر انار  بین شاعران اناری تفاوتی قائل نشود
شاعران با استعدادی در شهرستان انار داریم و مسئولین، شعرا را به صحنه بیاورند و از آنها استفاده ابزاری نکنند و به پای دردودل آنها بنشینند و همچنین انجمن شعر انار نیز بین شاعران اناری تفاوتی قائل نشوند. سخت ترین ضربه به یک شاعر این است که روابط جای ضوابط را بگیرد که این خود باعث می شود روحیه یک شاعر تضعیف و متأثر شود.
زمانی که رشته تجربی را انتخاب نمودم برادرم بورسیه نیروی دریایی بود و در خارج از کشور خدمت میکرد. در آن زمان همه دوستانم گرایش به رشته تجربی داشتند و  پدرم از من خواست که به رشته تجربی بروم و در آن رشته موفق شوم .
با وجود کسالتم دوچرخه سواری را ترک نمی کنم
زمانی که تصادف کردم و یک پای خودم را از دست دادم بیشتر به فکر سلامتی ام افتادم و بیشتر با دوچرخه سواری مانوس شدم وقتی من با دوچرخه در شهر رفت و آمد می کنم از دیگران این خواسته را دارم که برای سلامتی خود ارزش قائل شوند و حتی دقایقی را به ورزش کردن بگذرانند، وقتی این نکته را می فهمند که شاید دیر به آن رسیده باشند. من با توجه به کسالتی که در پایم وجود دارد دوچرخه سواری را ترک نکرده ام و حتی یک بار با آقای حسین سلیمانی و آقای قاسم هادوی و دوچرخه سواران آن زمان که هم اکنون نیز دوچرخه سواری می کنند، از انار تا استادیوم شهید نصیری یزد با هم رکاب زدیم.
مقام هایی که در شاعری کسب کرده ام، در شعرمحلی رتبه سوم مسابقات شعر محلی استان و همچنین مقام دوم استانی شعر شهدا را در کارنامه خود دارم.
جوانان به حجاب خود اهمیت دهند
و حرف آخر به جوانان این است به حجاب خود اهمیت دهند و کمتر درگیر فضای مجازی شوند و بیشتر در جامعه حضور داشته باشند.
انارما: لطفا جملاتی را که با شنیدن کلمات ذیل به ذهنتان می آید بیان بفرمایید:
مادر: مقدس ترین شخص روی زمین
پدر: زحمتکش خانواده
معلم: هر آنچه دارم از اندوخته معلم است
زندان: بازدارنده جرائم و در هر اجتماعی باید باشد
شاعر: تابع احساسات و شعرش از دلش برمیخیزد

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام سایت خبری انارما
0

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

قیام قائم، میعاد و وعده الهی است

آیا امکان دارد در نشانه های حتمی ظهور، تغییر، بداء و عدم وقوع نشانه وجود داشته باشد؟ تغییر یا عدم وقوع پنج نشانه حتمی در نشانه های آخرالزمان پنج نشانه معرفی شده اند که حتمی هستند و امکان تغییر یا عدم وقوع در آن ها وجود ندارد این پنج نشانه را امام صادق (علیه السلام) معرفی کرده اند: پیش از قیام قائم پنج نشانه حتمی است: یمانی، سفیانی، صحیه آسمانی، شهادت نفس زکیه و خسف بیداء. نکته: اما تنها اشکال به حتمی بودن و تحقق بداء در نشانه های حتمی ظهور، مستند به روایتی از امام جواد (علیه السلام) در کتاب الغیبۀ نعمانی می‌باشد که متن روایت چنین است: نزد امام جواد علیه‌ السلام بودیم. از سفیانی و روایاتی که بر آن اساس قیام او حتمی خواهد بود، سخن به میان آمد. به حضرت عرض کردم: آیا خداوند در حتمی ­ها هم بدا روا می­دارد؟ فرمود: آری. عرض کردیم: می­ترسیم در ظهور قائم نیز بدا روا دارد! فرمود: قیام قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از میعاد و وعده­ های الهی است و خداوند خلف وعده نمی­ کند. در آخر ممکن است در نشانه هایی که حتمی نیستند تغییر و یا عدم وقوع وجود داشته باشد و یا حتی در نشانه های حتمی... اما اصل ظهور و در نتیجه فرج مردم امری حتمی است که خداوند متعال در آن جواب فطرت و خواسته درونی بشر را داده و وعده به تحقق آن داده است و خداوند هرگز خلف وعده نمی‌کند. نوشته شده توسط ۳۷۹____ادامه دارد