شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 25 May 2024

آقای روحانی در دوران تبلیغاتش گفته بود که سفرهای استانی را ادامه خواهد داد، ولی با شیوه‌ای متفاوت، اما در طول این 100روز که از عمر دولت …

آقای روحانی در دوران تبلیغاتش گفته بود که سفرهای استانی را ادامه خواهد داد، ولی با شیوه‌ای متفاوت، اما در طول این 100روز که از عمر دولت …

IMAGE635221944960724344
به گزارش  انارما،شاید آن روز که رئیس جمهور پیشین ایران در سال ۸۴ وعده سفر هیئت دولت به استان‌های مختلف کشور برای شناسایی مشکلات را می داد، کسی فکر نمی کرد که در پایان عمر هشت ساله دولت های نهم و دهم، حدود ۱۰۷ سفر استانی در کارنامه اش ثبت شود.
رئیس دولت پیشین با این کار به تمام کشور سفر کرد و از نزدیک در جریان مشکلات هر استان قرار گرفت؛ همچنین کابینه اش نیز مصوباتی مشخص برای استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها و حتی بخش‌ها و روستاها داشت.
بدون شک بررسی کارکرد سفرهای استانی رئیس جمهور سابق و کابینه اش باید با توجه به مصوبات، میزان اجرایی شدن آنها و همچنین تاثیرات روحی و روانی حضور شخص رئیس جمهور در یک شهرستان و بدون واسطه در بین مردم مورد بررسی قرار گیرد.
اما در روزهای ابتدایی دولت یازدهم زمزمه رفتن به سفر استانی از دولتی شنیده می شود که پیش از انتخابات گاهی تلویحاً و گاهی صراحتاً برای رفتن به سفر استانی، البته با شیوه خودش، تمایل نشان داده بود؛ روحانی در دوران تبلیغاتش هم گفته بود که سفرهای استانی را ادامه خواهد داد، ولی با شیوه ای متفاوت.
این موضوع که رئیس جمهور از نزدیک با مشکلات مردم و استان های کشور آشنا شود اتفاق خوبی است. دولت باید متناسب با ضرورت سفر داشته باشد و نباید با انجام سفرهای متعدد از اهداف اصلی خود دور شود.
از نظر سیاسی-اجتماعی، حضور رئیس جمهور و هیئت وزیران در دورترین و محروم ترین نقاط کشور باعث تعامل و ارتباط متقابل مردم و مسئولان می‌شود؛ همچنین مسئولان بیشتر با روحیات و نیاز مردم آشنا می‌شوند و حضور در مناطق مختلف ایران و جلسات بحث و تصمیم‌گیری باعث کاهش تمرکززدایی اداری و کاهش فرایند انجام کار می‌گردد.
اما در طول این ۱۰۰روز که از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد هنوز هیچ خبری از سفرهای استانی نیست و فعلاً در حد وعده و وعید باقی مانده و این کمی نگران کننده است که چرا رئیس جمهور به وعده های انتخاباتی خود عمل نمی کند.
این در حالی است که رهبری بارها از این اقدام دولت گذشته تعریف کردند و فرمودند: سفرهاى استانى آقاى رئیس جمهور و هیئت دولت، جزوِ کارهاى خیلى خوب است. رفتن در میان مردم و حرف‏ها را بى‏واسطه از زبان آنها شنیدن، خیلى در شکل بخشیدن به انگیزه‏هاى آن کسى که کار متوجه به اوست، تأثیر دارد … در رساندن خدمت به افراد محروم جامعه و عدالت، به اعتقادم این مسئله‏ سفرهاى استانى خیلى مهم است. این کارى که آقایان بر دوش گرفتید و راه افتادید و رفتید و همه‏جاى کشور را زیر پا گذاشتید و با مردم تماس گرفتید و از نزدیک درد دل هاى مردم را – که از زبان مسئولینشان، ائمه‏ جمعه‏شان و افراد شاخصشان گفته مى‏شود – شنیدید، خیلى به‏نظر من خوب است.
 منبع: دقيانوس

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی