دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Monday 30 November 2020

وی وجود واسطه های بخش کشاورزی را در خرید و فروش پسته یکی از معضلات این بخش دانست و گفت: به منظور رفع این مشکل باید راهکاری اندیشیده شود

 به گزارش انارما،محمد گرجی ، مدير جهادكشاورزي شهرستان انار گفت :  کشاورزان شهرستان انار بیشتر بصورت تک محصولی به کاشت، داشت و برداشت محصول پسته می پردازند و در اين شهرستان  25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت پسته است.

وی میزان برداشت پسته سال جاری را در شهرستان انار 20 هزار تن اعلام کرد و افزود: این میزان در سال گذشته حدود 10 هزار تن بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی انار، ارقام محصول پسته این شهرستان را اکبری، کله قوچی، احمدآقایی و فندقی معرفی و بیان کرد: بطور متوسط هر کیلوگرم پسته در سال جاری 20 هزار تومان به فروش رسیده است.

وی وجود واسطه های بخش کشاورزی را در خرید و فروش پسته یکی از معضلات این بخش دانست و گفت: به منظور رفع این مشکل باید راهکاری اندیشیده شود.

گرجی، نبود صنایع فراوری و بسته بندی پسته را از دیگر مشکلات فراروی کشاورزان پسته کار شهرستان انار نام برد و اظهار کرد: سه واحد بسته بندی پسته بصورت غیر فعال در انار وجود دارد.

وی دلیل غیر فعال بودن صنایع بسته بندی پسته را در این شهرستان نوسانات دما، خشکسالی و متضرر شدن پسته کاران و در نتیجه نبود نقدینگی برای بسته بندی محصول عنوان کرد.

وی همچنین از پرداخت هشت میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان پسته کار اناری به منظور اجرای طرح های انتقال آب، آبیاری های نوین و غیره خبر داد و گفت: 300 هکتار از اراضی زیر کشت پسته این شهرستان با سیستم های آبیاری نوین آبرسانی می شوند.

وی سختی آب، خرده مالی باغات پسته و وجود اراضی تصرفی را در انار مهمترین موانع اجرای سیستم های آبیاری نوین در باغات این شهرستان عنوان کرد.

گرجی، انار را شهرستانی با ذخایر آبی اندک معرفی و بیان کرد: اجرای طرح های آبیاری زیر سطحی با استفاده از نصب لوله های پی. وی. سی و لوله های سیمانی در باغات پسته یکی از راهکارهای مقابله با کم آبی است.

وی اظهار کرد: نصب لوله های پی. وی. سی حدود 60 درصد و لوله های سیمانی در باغات پسته حدود 30 درصد در مصرف آب صرفه جویی ایجاد می کند.

وی با اشاره به اجرای طرح حذف آبیاری باغات پسته در برخی ماه های سال، گفت: در سال 88 و 87 با کمک موسسه تحقیقات پسته این طرح در شهرستان انار در برخی ماه های فصل پاییز و زمستان به مرحله اجرا درآمد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان انار، ادامه داد: با اجرای این طرح مشخص شد حذف آبیاری در برخی ماه های فصل پاییز و زمستان خللی در میزان و کیفیت برداشت پسته ندارد.

وی تصریح کرد: حذف هر یک ماه آبیاری و خاموش بودن موتورپمپ های کشاورزی موجب صرفه جویی در حدود 17 میلیون متر مکعب آب می شود.

وی تاکید کرد: در نظر سنجی انجام شده نیز از خاموشی موتور پمپ ها در برخی ماه های سال 75 درصد از کشاورزان شهرستان انار ابراز رضایتمندی کرده اند.

گرجی، با اشاره به کم آبی و طرح های پرهزینه انتقال آب یادآور شد: طرح خاموشی موتور پمپ های کشاورزی در برخی ماه های سال راهکاری مناسب به منظور صرفه جویی در مصرف آب است.

وی گفت: همچنین جهاد کشاورزی انار سال گذشته حدود 1،5 میلیارد تومان به 64 موتور پمپ کشاورزی این شهرستان اعتبار بلاعوض پرداخت کرده است.

وی استفاده از دستگاه های آب شیرین کن را در باغات کشاورزی و موتورپمپ ها یکی از راه های مهم به منظور اجرای طرح های آبیاری تحت فشار نام برد.

گرجی از سم پاشی بی رویه بعنوان یکی از معضلات باغ های پسته شهرستان انار نام برد و گفت: افزایش بیماری، آلودگی محیط زیست و تحمیل هزینه های اضافی از جمله عوارض سم پاشی بی رویه باغات پسته است.

وی ایجاد مدیریت واحد در اراضی خرده مالکی پسته، ارتقای اطلاعات فنی کشاورزی باغداران و الزام به مشاوره با کارشناسان بخش کشاورزی را هنگام سم پاشی راهی برای جلوگیری از مصرف بی رویه سموم کشاورزی در باغات پسته عنوان کرد.

وی استفاده از روش های غیرشیمیایی کنترل آفات را یکی دیگر از راه های مصرف نکردن سموم شیمیایی برشمرد و روش کنترل غیرشیمیایی آفت هایی نظیر پروانه چوبخوار، سن قرمز، سن سبز، زنجره و پسیل پسته را تله گذاری و استفاده از عصاره گیاهی به جای استفاده از سموم شیمیایی پیشنهاد کرد.

گرجی با بیان اینکه در برخی مواقع ثابت شده سم های استفاده شده در باغات پسته کیفیت لازم را ندارند، گفت: به منظور ساماندهی این مهم نیز پیشنهاد می شود شرکت های خدماتی کشاورزی قبل از خرید سموم به صورت موردی نمونه برداری و مورد آزمایش قرار دهند.

وی تصریح کرد: 10 هکتار باغ پسته نیز با نظر کارشناسان ناظر کشاورزی در سال گذشته بدون استفاده از سموم شیمیایی به منظور مهار آفت پسیل پسته بعنوان مهمترین آفت پسته مدیریت شد.

منبع:فارس

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

تملک و مرمت درمانگاه سعدی توسط شهرداری انار / وقتی شهرداری جور میراث فرهنگی انار را میکشد

رییس شورای اسلامی شهر عنوان کرد: در سال‌های اخیر موضوع تخریب آثار تاریخی شهر به موضوع مهمی تبدیل شده و دوستداران میراث فرهنگی خواستار تملک و بازسازی این آثارشده اند که تاکنون اقدام قابل قبولی در این ر ...

یادداشت های خصوصی