سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | Tuesday 20 March 2018

برخی آمار و ارقام حکایت از یک حقیقت تلخ دارد، کسب رتبه ششم فضای کسب و کار در کشور و برقراری بیمه بیکاری ۳ هزار و ۳۸۰ نفر در استان کرمان، به‌راستی رابطه این دو آمار در چیست؟

برخی آمار و ارقام حکایت از یک حقیقت تلخ دارد، کسب رتبه ششم فضای کسب و کار در کشور و برقراری بیمه بیکاری ۳ هزار و ۳۸۰ نفر در استان کرمان، به‌راستی رابطه این دو آمار در چیست؟

به گزارش ” انارما ” ؛ سیدحسین صابری یکی از فرهیختگان اناری و از فعالان سیاسی در استان کرمان گفت: اقتصاد یکی از محورهای اصلی پیشرفت و تحول در کشور و آرامش و آسایش و اعتماد مردم به‌حساب می‌آید از اهمیت آن همین بس که مقام معظم رهبری چندین سال است که آن را مبنای نامگذاری سال  قرار داده و می‌دهند و برجسته‌ترین آن اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در سال قبل بود و در سال جدید نیز نامگذاری اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال تاکیدی بر همین مهم است.

تولید و اشتغال یکی از پایه‌های اساسی و ماندگار اقتصاد در مسیر پیشرفت و تحول است، محور اصلی سخنان و پایه اساسی داوطلبان ریاست جمهوری در این روزها دلیل دیگری بر این اهمیت است و جا دارد که به‌صورت منطقی به آن پرداخته شود و با پرهیز از شعارها و نقل آمار و ارقام متضاد به بیان واقعیت‌ها پرداخت.

مردم ما شعارهای پر زرق و برق داوطلبان را می‌شنوند، آمارهای چندگانه و متناقض را می‌بینند و مطالعه می‌کنند، حربه تخریب ناجوانمردانه و سیاه‌نمایی‌ها را می‌شنوند که برازنده مدیران نیست و باید از آن پرهیز شود.

گفته می‌شود در سال گذشته ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده، اقتصاد رونق پیدا کرده و از رکود عبور کرده و به رشد هفت تا هشت درصدی رسیده است « البته اعداد و نرخ‌های متضاد »، برخی از خبرها حکایت از حقیقت تلخ دیگری دارد، استاندار کرمان اخیرا گفته است: کرمان رتبه ششم فضای کسب و کار در کشور را دارد» و در همان منبع مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی اعلام کرده است: «بیمه بیکاری ۳ هزار و ۳۸۰ نفر در استان کرمان در سال ۹۵ برقرار شد.»

این اعداد و ارقام و گزارش‌ها بیانگر چیست؟ رابطه بیمه بیکاری‌ها و رتبه ششم فضای کسب و کار چه است؟ تحلیل ۳ هزار و ۳۸۰ فقره بیمه بیکاری باز شد و توسعه و پیشرفت اقتصادی چگونه است و بیکاری با اقتصاد و رونق و عبور از رکود چه رابطه‌ای دارد.

۳ هزار و ۳۳۸۰ نفر بیمه بیکاری یعنی چه، یک معنای آن این است که تعدادی از واحدهای تولیدی و اشتغال‌زا به‌هر علت تعطیل و یا مشمول تعدیل شده و این تعداد نیروی شاغل بیکار شده که زیر پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند.

یعنی اگر به‌طور متوسط هر واحد تولیدی و کارگاه پنج نفر شاغل داشته، بیکار شده‌اند، یعنی ۶۷۶ واحد تولیدی تعطیل شده و اگر میانگین اشتغال در هر واحد را ۱۰ نفر بگیریم یعنی ۳۳۸ واحد تولیدی و اشتغال‌زا تعطیل شده‌اند.

این آمار و ارقام و تعطیلی چه مفهومی دارد، رابطه با آن با اقتصاد، رشد و تحول و یا رکود چیست؟ و به‌راستی با این اعداد و ارقام و گزارش‌ها و شعارها و حقایق تلخ و ناگوار چه باید کرد؟

انتهای پیام/

ثبت نام اعتکاف

کانال تلگرام خبرگزاری انار ما

آخرین اخبارآرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

جشن گلریزان و تجلیل از مرشدین شهرستان در زورخانه قائم آل محمد(ص) انار

مراسم جشن گلریزان همراه با تجلیل از مرشدین شهرستان انار در زورخانه قائم آل محمد(ص) مسجد زینبیه انار با حضور جمعی از مردم ،مسئولین و پیشکسوتین ورزش باستانی برگزار شد... ...

یادداشت های خصوصی