رفتن به بالا

سایت فرهنگی،ورزشی،اجتماعی و سیاسی شهرستان انار

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶
  • الثلاثاء ۲ شوال ۱۴۳۸
  • 2017 Tuesday 27 June

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی نوشت: «نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ در سناریوی خوش بینانه، به حدود ۱۶ درصد و در سناریوی بدبینانه به حدود ۲۶ درصد می رسد.» به گزارش ” انارما” ؛ سید مصطفی موسوی نژاد: یکی از مهمترین قول‌هایی که دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ به مردم […]

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی نوشت: «نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ در سناریوی خوش بینانه، به حدود ۱۶ درصد و در سناریوی بدبینانه به حدود ۲۶ درصد می رسد.»

به گزارش ” انارما” ؛ سید مصطفی موسوی نژاد: یکی از مهمترین قول‌هایی که دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ به مردم داد، ایجاد رونق شدید اقتصادی، تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز و رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان بعنوان اولین اولویت‌ها بود. از این رو بررسی روند نرخ بیکاری در دولت تدبیر و امید می‌تواند در راستای بررسی این قول روحانی در کارزارهای انتخاباتی قابل توجه باشد.

 

نرخ بیکاری در سال ۹۲ هنگامیکه حسن روحانی دولت را تحویل گرفت ۱۰.۴ بود.

این نرخ در سال ۹۳ به ۱۰.۶% و در سال ۹۴ به ۱۱% رسید. با به نتیجه رسیدن برجام انتظار می‌رفت که نرخ بیکاری کشور با توجه به قول‌هایی که دولت داده بود کاهش یابد اما در اوج ناباوری نرخ بیکاری رسمی کشور در سال ۹۵ به ۱۲.۴ رسید.

 

در این میان بررسی نرخ بیکاری جوانان می‌تواند با توجه به قولی که حسن روحانی در سال ۹۲ در مورد اولویت داشتن رفع بیکاری جوانان داده بود، می‌تواند در نوع خود جالب باشد. نمودار ذیل رشد شدید بیکاری جوانان در دولت روحانی را نشان می‌دهد.

 

 

این نمودار بخوبی بیکار و بیکارتر شدن جوانان در دولت روحانی را نشان می‌دهد. این درحالی بود که روحانی در برنامه‌های تبلیغاتی انتخاباتی خود مدعی شده بود می تواند فقط با ورود ۱۰ میلیون گردشگر به کشور ۴ میلیون شغل ایجاد کند. در همین راستا خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) که متعلق به دولت است به نقل از معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور مدعی شد نزدیک ۲۰ میلیون گردشگر وارد کشور شده‌اند. لذا با استدلالی که اقای روحانی مطرح کردند باید ایشان ۸ میلیون شغل برای کشور تولید می‌کردند که اگر چنین می‌شد این وضع بیکاری کشور نبود.

از همه اینها که بگذریم، روحانی دوباره در انتخابات سال ۹۶ در ابتدای امر وعده تولید سالانه ۱ میلیون شغل را پوپولیستی نامید. اما چندی بعد خود وعده ایجادسالانه  ۹۵۰ هزار شغل را داد که با تحقق این وعده می‌توان به بهبود نرخ بیکاری امید بست.

 

اما آنچه همه این وعده‌ها را به سراب تبدیل کرده، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بود. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی نوشت: «نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ در سناریوی خوش بینانه، به حدود ۱۶ درصد و در سناریوی بدبینانه به حدود ۲۶ درصد می رسد.»

 

بدین ترتیب باید وعده ایجاد ۹۵۰هزار شغل روحانی را مانند وعده‌های ایجاد اشتغال سال ۹۲ وی، وعده‌هایی بر باد رفته دانست.

 

 

عضویت در کانال تلگرام سایت خبری انارما
0

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

حجت الاسلام حمید قدیری؛

نظر رهبر معظم انقلاب درباره شعار علیه مسئولان نظام

بدنبال سردادن شعارهای عده‌ای علیه برخی مسئولین کشور در حاشیه راهپیمایی روز قدس سال ۹۶ حجت الاسلام حمید قدیری نظر صریح رهبر انقلاب درباره شعار دادن علیه مسئولین را برای این پایگاه اطلاع رسانی ارسال کرد به گزارش " انارما" بدنبال سردادن شعارهای عده‌ای علیه برخی مسئولین کشور در حاشیه راهپیمایی روز قدس سال ۹۶ حجت الاسلام حمید قدیری نظر صریح رهبر انقلاب درباره شعار دادن علیه مسئولین را برای این پایگاه اطلاع رسانی ارسال کرد. متن ارسالی بدین شرح می باشد: امروز و در راهپیمایی تهران عده ای با مواجه شدن با جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم، شعار بنی صدر روحانی پیوندتان مبارک سردادند. در این باره نکاتی با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب قابل ذکر است. ?ایشان در جمع مردم آذربایجان در بهمن ماه ۹۱ فرمودند : «این‌که عده‌ای برخی را ضد ولایت و ضد بصیرت بنامند و شعار بدهند، نظیر آن‌چه اخیراً در قم روی داد، اقدامی غلط است و بنده کاملاً مخالف این کارها هستم که قبلاً هم نظیر آن در مرقد مطهر حضرت امام [رضوان‌الله‌علیه] اتفاق افتاد و به مسئولان تذکر دادم جلوی این کارها را بگیرند. رهبر انقلاب افزودند: کسانی که راه‌می‌افتند و شعار می‌دهند، اگر واقعاً حزب‌اللهی و مؤمن هستند، بدانند که این کارها به ضرر کشور و خلاف شرع است و اگر هم اعتنایی به این حرف‌ها ندارند که حسابشان جداست». ⭕️ و اما نکات قابل ذکر :  این اقدامات قطعا در مسیر مخالفت قطعی امر رهبر معظم انقلاب است که فرمودند کاملا با آن مخافم و امت انقلابی و حزب الله بصورت قطعی از اینچنین اقدامات اعلام برائت کرده و این اقدامات غلط، نادرست و خلاف شرع را محکوم میکند! این افراد قطعا نه متعلق به جریان حزب الله و انقلابی هستند و نه دل در گرو امنیت ملی و وحدت کلمه که توصیه امام راحل و رهبر معظم انقلاب میباشد، دارند. اینکه چه افرادی و با چه انگیزه ای دست به این اقدام زده اند جای سؤال است. بعید نباید دانست که عده ای نفوذی با تحریک عواطف و احساسات عده ای اندک، این اقدام را رقم زده اند!  امت حزب الله و انقلابی و همیشه در صحنه علی رغم انتقاداتی که به دولت محترم دارد، حمایت خود را در چارچوب قانون و تبعیت از رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای، از دولت اعلام میدارد و از دستگاههای امنیتی و قضائی تقاضا دارد در صورت شناسایی عوامل و آغاز کنندگان این اقدام، با آنها برخورد کنند تا از تکرار این دست اقدامات جلوگیری شود.   ✅ در پایان، از تمام مردم فهیم و احزاب و گروهها، تقاضا داریم با محکوم کردن این اقدام زشت، از نسبت دادن این حرکت ناپسند به گروه یا جناح خاص خودداری کرده و وحدت کلمه را اولویت اصلی فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود قرار دهند! حمید قدیری انتهای پیام/