سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | Tuesday 20 March 2018

سالمندان گرامی به خاطر داشته باشید :

نکات کلیدی طلایی در دوران سالمندی

سالمندان گرامی به خاطر داشته باشید :

۱- سالم پیر شدن ، چیز دیگری است.

۲- تغذیه مناسب و پیروی از یک الگوی تغذیه ای صحیح در پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی ، فشارخون بالا ، چربی خون بالا و دیابت نقش مهمی دارد.

۳- حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف کنید . مصرف ماهی به علت داشتن چربی مفید امگا۳ ، سبب کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی می شود.

۴- مصرف غذاهای سرخ کرده را کاهش دهید و ترجیحاً غذا را به صورت بخارپز،آب پز، کباب شده یا تنوری تهیه کنید. برای سرخ کردن مواد غذایی (درحدتفت دادن) ، از روغن مایع مخصوص سرخ کردنی به مقدار کم بجای روغنهای جامد و مایع معمولی استفاده کنید.

۵- روزانه حداقل ۶ لیوان مایعات ترجیحاً آب برای پیشگیری از یبوست و کم آبی بدن مصرف کنید .

۶- برای پیشگیری و کنترل پوکی استخوان از لبنیات کم چرب و نور خورشید استفاده نمایید ، فعالیت بدنی منظم داشته باشید و از مصرف نوشابه های گازدار و استعمال دخانیات خودداری نمایید .

۷- به خود توجه کنید و برای سلامتی روحی و جسمی خود اهمیت قائل شوید، استرس ها را کنترل کنید و از زندگی لذت ببرید. انجام تمرینات بدنی مناسب یک روش مناسب برای حفظ نشاط ، شادابی و سلامتی شماست. آن را بخشی از برنامه روزانه خود بدانید.

۸- روابط اجتماعی و معاشرت های خود را با دوستانتان حفظ کنید. یک سرگرمی دائمی داشته باشید و روزانه ساعتی را به آن اختصاص دهید.

۹- به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس بیماری ها به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید.

۱۰- کارکردن ، مفید بودن را در شما تقویت می کند و معنی زنده بودن و زندگی را به شما نشان می دهد .

۱۱- خواندن دعا و نیایش و انجام امور مذهبی و فرائض دینی به آرامش فکری و روحی شما کمک می کند و توانایی پذیرش مصائب و سختی ها را در شما بالا می برد.

سالمند عزیز ، نگاهت پرمعنا ،سخنت پربها و رفتارت گنج تجربه هاست .

شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار- واحد بهداشت خانواده

ثبت نام اعتکاف

کانال تلگرام خبرگزاری انار ما

آخرین اخبارآرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

جشن گلریزان و تجلیل از مرشدین شهرستان در زورخانه قائم آل محمد(ص) انار

مراسم جشن گلریزان همراه با تجلیل از مرشدین شهرستان انار در زورخانه قائم آل محمد(ص) مسجد زینبیه انار با حضور جمعی از مردم ،مسئولین و پیشکسوتین ورزش باستانی برگزار شد... ...

یادداشت های خصوصی