یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 23 June 2024

توصيه خود را به كشاورزان در دو بخش دانسته كه يكي توجه كشاورزان به توصيه كارشناسان و پيامه و اطلاعيه ها جهاد و ارزش و اهميت قائل شدن ان شد و گفت امروز دنياي علم است و عدم توجه علم نيروي متخصص مشكلات را بوجود مي اورد

به گزارش انارما،مهندس گرجي مدير جهاد كشاورزي شهرستان انار در گفتگو با انارما ابتدا در خصوص ميزان محصول پسته شهرستان انار گفت:امسال از لحاظ ميزان محصول از سالهاي قبل پر محصول تر است اما كيفيت محصول هنوز مشخص نشده و خاطر نشان كرد با نمونه گيري از باغات حدود 35 الي 40 درصد از محصول پسته پوك ميباشد و علل اين مورد را عدم تلقيح گلها در ابتداي فصل بوده كه نسبت بارندگي در شهرستان در زمان گرد افشاني به درستي انجام نشد و ديگر علل آن سقط جنين در اثر گرماي شديد كم ابي شديد در تابستان و ديگر دوره اياري طولاني مدت است.

1

مدير جهاد كشاورزي انار تصريح كرد بيش از 240حلقه چاه در شهرستان انار وجود دارد كه بيش از 200حلقه ان اي سي موجودش بالاي 10هزار ميبباشد كه اگر اين اب از اي سي 8هزار به بلاتر رود افت شديد محصول را بهمراه دارد.

وي با اشاره به اينكه در مناطق ساقي-لطف اباد-قسمتي از بياض و ما بين گلشن و بياض مشكل شوري اب وجود دارد كه باعث خشكي باغات و رها شدن انها ميگردد كه به دنبال ان كانون آفت پسته شده و مشكلاتي براي باغات همجوار بوجود مي اورد.

وي افزود هرچند وعده هايي براي انتقال اب به انار در سالهاي گذشته اما عملي نگرديده ولي اكنون دكتر اذين نماينده محترم در مجلس شوراي اسلامي گفته طرح هاي برنامه هاي در دست اقدام است كه يكي از انها انتقال اب از خليج فارس است كه اميد است طرحها به نتيجه برسد.

مهندس گرجي در خصوص استفاده از سموم گفت: ما برنامه اي داريم كه در سال بيش از 2بار سمپاشي صورت نگيرد چرا كه خود سموم بيماريها ي مهمي براي انسان بوجود مي اورد ودر اينده نيز تلاش ميكنيم از هر گونه سمپاشي بي نياز شويم.

 

 

 

 

وي گفت:در همين راستا امسال موفق شديم با بعضي از كشاورزان خوب و نظارت كارشناسان براي مهمترين آفت پسته هيچگونه سم زده نشود كه بميزان 10هكتار بوده است و نويد دهنده آن است كه كشاورزان همكاري داشته و اعتماد به كارشناسان داشته باشند تا سطح سم پاشي كم و هزينه ها نيز كمتر شود.

مهندس گرجي در ادامه گفت:مدت زماني كه بايد قبل از برداشت پسته سم پاشي گردد حداقل 10روز عنوان نمود و سعي شود پس از برداشت پسته كمتر سم پاشي صورت گيرد.

مدير جهاد كشاورزي فرمود:در سال گذشته 24 جلسه ستاد توسعه بخش كشاورزي داشته ايم و طرح هاي جهاد كشاورزي بيش از 4ميليارد بود كه ميزان عقد بانك ها 7/8ميليارد تومان در زمينه هاي كشاورزي و دامپروي بوده كه در بخش كشاورزي لوله گذاري انتقتال اب طرحهاي لوله زير سطحي ،احداث جايگاه پرورش دام ،مرغ گوشتي و ديگري استخرهاي دو منظوره ذخيره اب و پرورش ماهي بود.كه از 15 درخواست هر استخر در حال ساخت و نزديك به     بهره برداري رسيدن است.

وي گفت:در هفته دولت 3استخر دو منظوره ،يك مرغداري20هزار قطعه اي در گلشن و يك پرورش بوقلمون در بياض افتتاح و به بهره برداري ميرسد.

نامبرده توصيه خود را به كشاورزان در دو بخش دانسته كه يكي توجه كشاورزان به توصيه كارشناسان و پيامه و اطلاعيه ها جهاد و ارزش و اهميت قائل شدن ان شد و گفت امروز دنياي علم است و عدم توجه علم نيروي متخصص مشكلات را بوجود مي اورد.

گرجي توصيه دوم خود را همكاري و نوعي همگرايي و همفكري دانست و گفت اگر اين مهم تحقق يابد مديريت آفت باغات را بدنبال خواهد داشت.

وي در پايان گفت از 25هزار هكتار زمين پسته بطور متوسطه در شهرستان انار 25هزار تن پسته برداشت ميشود.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

واژگونی خونین بخاطر خواب آلودگی راننده پژو پارس درمحور انار _ یزد

به گزارش پایگاه خبری انارما؛ حسن زمانی رییس مرکز اورژانس انار گفت: ساعت ۵:۱۷ صبح امروز ۲۲ خرداد ماه یک‌مورد واژگونی سواری پژو پارس در ۲۰ کیلومتری محور انار – یزد به مرکز عملیات اورژانس گزارش داد ...

یادداشت های خصوصی