یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 21 July 2024

به گزارش انارما ، سعید حجاریان از چهره های سیاسی اصلاح طلب است که همه وی را به عنوان تئوریسین جریان اصلاحات می شناسند. سعید حجاریان از آن دست شخصیت هایی است که به دلیل وضعیت جسمانی و همچنین نظرات خود کمتر در رسانه ها بروز و ظهور دارد ولی وقتی حرفی برای گفتن در […]

به گزارش انارما ، سعید حجاریان از چهره های سیاسی اصلاح طلب است که همه وی را به عنوان تئوریسین جریان اصلاحات می شناسند. سعید حجاریان از آن دست شخصیت هایی است که به دلیل وضعیت جسمانی و همچنین نظرات خود کمتر در رسانه ها بروز و ظهور دارد ولی وقتی حرفی برای گفتن در افکار عمومی داشته باشد ساکت نمی ماند.

سعید حجاریان از اعضای وزارت اطلاعات بود که تاکنون دو بار ترور شده است. به گفته خودش اولین بار در سال ۱۳۶۰ بود که توسط مجاهدین خلق(منافقین) مورد ترور قرار گرفت ولی دومین بار توسط سعید عسگر در سال ۷۸ ترور شد و برای همیشه ویلچر نشین شد. حجاریان بعد از این گفت وگو با یک سوال استفهام انکاری از ما پرسید که “به نظر شما، به من می آید خودم، خودم را ترور کرده باشم؟ و خودش هم ادامه می دهد:شخصی علیه من کتاب نوشته است و در این کتاب نوشته است که حجاریان خودش، خودش را ترور کرده است.

به هر حال، تئوریسین اصلاحات بیش از یک ساعت و نیم با خبرگزاری تسنیم به گفت وگو نشسته و ابتدا تعریف جالبی از “تسنیم” برایمان بیان کرد که به دولت جدید هم بخورد! وی سپس وارد مباحث سیاست  خارجی و سیاست داخلی شد. در این گفت وگوی مشروح، با سعید حجاریان درباره  مسائل مختلفی از جمله مشکلات دولت روحانی، ماجرای انصراف عارف، ماجرای چینش کابینه روحانی، ادعای تقلب در انتخابات ۸۸، مطالب جدید سروش درباره قرآن و … سخن گفته ایم.

در اثنای این گفت وگو که در دهه آخر ماه مبارک رمضان انجام شد، سعید حجاریان یادی هم از آیت الله مجتبی تهرانی می کند و می گوید که شب های احیا را در مجالس ایشان بوده و امسال دیگر آقا مجتبی …

آنچه در ذیل می آید متن کامل گفت وگو با سعید حجاریان است:

*می خواهیم نظر شما را در این باره بدانیم که چه اتفاقی افتاد که دولتی با شعار اعتدال بعد از دولت احمدی نژاد بر سر کارآمد؟ مهمترین چالش های و پاشنه آشیل دولت آقای روحانی در ادامه راه چه خواهدبود؟

– حجاریان: ابتدا اجازه بدهید سوالی از شما بپرسم، آیا می دانید معنای تسنیم چیست؟

*بله، بر اساس آیه شریفه “و مزاجه من تسنیم، عیناً یشرب بها المقربون” تسنیم چشمه جوشانی در بهشت است که مقربین از آن می نوشند.

حجاریان: درست است. می دانید دو مزاج دیگر هم در قرآن داریم؟

*نه متاسفانه اطلاعی ندارم.

– حجاریان: یکی «مزاج کافور» و یکی هم «مزاج زنجبیل». اینها در آیات قرآن است. شما زنجبیل خورده اید؟

* بله زنجبیل خورده ایم.

– حجاریان: کافور چطور؟ (خنده)

* نمی دانم، شاید در سربازی داخل غذا ریخته شده باشد و من هم خورده باشم. (خنده)

– حجاریان: می دانید خاصیت زنجبیل و کافور و تفاوتشان چیست؟

*فکر می کنم منظورتان این است که زنجبیل میل و تحرک انسان را بیشتر می کند و کافور برعکس.

– حجاریان: ببینید یکی برای افراط است و یکی برای تفریط است، اما تسنیم چیست؟

* اعتدال؟ (خنده)

– حجاریان با خنده: شما مشی معتدلانه ای دارید؟

*بله؛ انشاءالله مشی ما اعتدال به معنای واقعی باشد. سعی میکنیم که مشی ما اعتدال باشد.

– حجاریان: سعی کنید که مشی شما هم مانند نامتان معتدل باشد. کم کم با دولت هم راستا شوید(خنده). انشاالله که اعتدال را مشی خود قرار دهید زیرا به اسم تسنیم هم می خورد.

اما در پاسخ به سوال شما باید بگویم که آقای روحانی با مشکلات خیلی زیادی روبروست که بنده در چند مصاحبه به آنها اشاراتی داشته ام. ایشان با مشکلات داخلی، خارجی، اقتصادی و فرهنگی، اشتغال، تورم، آموزش و پرورش، بهداشت، پروژه های ناتمام و عقب مانده، بدهی ها و حتی بدهی به بانک جهانی روبرو هستند و باید با آنها دست و پنجه نرم کنند.

*البته موضوع عدم پرداخت بدهی به بانک جهانی را می گفتند به این خاطر بوده که ما تحریم بانکی شدیم و قادر به نقل و انتقال بین المللی بانکی نیستیم.

– حجاریان: این موضوع به بانک جهانی ربطی ندارد.

*آن بانک واسط به خاطر تحریم بانکی ایران، پول را به بانک جهانی پرداخت نمی کرده و به ایران عودت می داد. یعنی ایران پول را به بانک واسط پرداخت کرده بود.

– حجاریان: آنها در تهران پروژه دارند، پول این پروژه ها باید مستقیماً و بدون واسطه پرداخت می شده که مدتی است این امر انجام نشده.  اخیراً کنگره آمریکا هم تحریم های شدیدتری علیه ایران تصویب کرد اما اجرای آن را به بعد از مهر ماه موکول کرد تا ببیند که آقای روحانی چه کار می کند. اگر اوباما این تحریم ها را تصویب کند ما دیگر نمی توانیم میزان قابل توجهی نفت بفروشیم. الان هم ذخایر دلاری تمام شده است و دوباره قیمت ها به خصوص قیمت کالاهای سرمایه ای و تکنولوژی صنعت نفت بالا می رود که این هم به نفع آن طرف است.

*از طرفی اگر آقای روحانی بخواهد با آنها کنار بیایند… بنده اخیراً یک مقاله در بی بی سی خواندم که تاکید می کرد آقای روحانی باید مواضع خود را به کلی تغییر بدهد و مطالبات خاص ۱+۵ را بپذیرد اما در قبال آن حتی منتظر رفع تحریم ها هم نباشد، چون ممکن است پروسه رفع تحریم ها ده سال به طول بینجامد. این زورگویی غرب به روحانی و مردم ایران نیست؟

– حجاریان: سال ها طول میکشد تا تحریم های سازمان ملل لغو شوند. تحریم هایی که در شورای امنیت سازمان ملل علیه صدام وضع شده بود همین ماه گذشته لغو شد.

*چطور آنها به سرعت تحریم می کنند ولی به کندی آن را لغو می کنند و از طرفی هم به سرعت از ما می خواهند تسلیم شویم؟ این نوعی قلدرمآبی نیست؟

– حجاریان: چون برای رفع تحریم هر پنج عضو دائم شورای امنیت باید آن را امضا کنند ولی تصویب آن راحت است و آن را به سازمان ملل می برند و ثبت می کنند. فعلاً دنیا اینگونه است.

البته دولت احمدی نژاد، دولتی بود که می خواست دفتر سازمان ملل را به ایران بیاورد و می گفت که هزینه آن را می دهیم، در حالی که آنها  را در کمیته های فرعی سازمان ملل هم راه نمی دادند.

می خواهم عرض کنم که آقای احمدی نژاد خیلی بی احتیاطی کرد و به تحریم ها با دید کاغذ پاره نگاه کرد و همین کاغذ پاره ها ما را بدبخت کردند. مدت زیادی است که صدام ساقط شده و عراق به دست آمریکا افتاده است و روابط حسنه ای دارد ولی پس از دوازده سال تحریم های عراق لغو شدند.

* فکر نمی کنید که اگر آقای روحانی بخواهد از همین اول امتیاز دهد جلوتر که برویم با مشکل روبرو می شویم؟

– حجاریان: ببینید قصه بسته (Package) است، بسته ای نیاز است که همه مواد ضروری در آن دیده شده باشند.آنها به دنبال اعتمادسازی هستند، چند بار هم نماینده آژانس برای بازدید از پارچین به اینجا آمده است، اما اجازه بازدید پیدا نکرده است.

*سایت پارچین یک مرکز نظامی است و طبیعتاً محرمانه هم است و با توجه به اینکه چند وقت پیش اسناد ما توسط آژانس فاش شد نباید به آنها بی اعتماد باشیم؟

– حجاریان: سؤال های دیگری هم دارند. ۱۲ سوال دارند که ما آنها را پاسخ نداده ایم.

* اگر خاطرتان باشد، یک مودالیته ۷ ماده ای بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تنظیم شد و دو طرف متعهد شدند که بر اساس این مودالیته کار کنند.  در این مودالیته بنا بر این بود که ایران هر کدام از ۷ سوال آژانس را یک به یک پاسخ دهد، البته با این شرط که هر سوالی که ایران پاسخ داد و آژانس قانع شد، آژانس رسماً اعلام کند که آن موضوع خاتمه یافته و به سراغ سوال بعدی برویم. ایران هر ۷ سوال را پاسخ داد و آژانس اعلام کرد که پاسخ خود را شنیده، اما باز هم زیرش زدند و به حل موضوع هسته ای ایران رضایت ندادند.

– حجاریان: آنها خیلی زرنگ هستند ولی خب ما هم جواب ندادیم.

*چرا، آژانس گفت که ایران آن هفت مورد را جواب داد…

– حجاریان: آن موضوع در زمان البرادعی بود، اما مدیر کل بعد از او گفت که ایران جواب نداده است.

*در مودالیته، به دلیل اینکه روند کار، مرحله به مرحله و  گام به گام بود، اگر هر مرحله ای طی نمی شد و پاسخ داده نمی شد. آژانس نمی توانست وارد مرحله بعد شود. وقتی اینها وارد مراحل بعدی می شدند یعنی پاسخ گام قبلی را کاملا گرفته و قانع شده اند.، زمانی که وارد مرحله هفتم شدند یعنی شش مرحله قبلی را امضا کرده بودند و حل شده بود.

– حجاریان: شما مثلا بحث فردو را ببینید…

* فردو مسئله جدیدی بود. تاسیسات فردو از نظر قوانین NPT  مشکلی نداشت، ما یک تاسیساتی داشتیم که در این مرحله، هیچ نیازی به اعلام آن نبود. این به نوعی بهانه گیری غرب بود.

– حجاریان: ما باید اعلام می کردیم ولی آنها کشف کردند و بعد ما اعلام کردیم. من نمی خواهم زیاد وارد این حوزه ها شوم و خیلی در این زمینه تخصص ندارم ولی آنها زرنگ هستند و ما باید دقت کنیم. در حالی که خیلی بی دقتی شد، خیلی جارو جنجال شد، بدون اینکه دستاوردی داشته باشیم، داد زدیم که ما این کار و آن کار را انجام داده ایم. در حالی که کشوری مانند پاکستان دقیقاً بر عکس این فرایند عمل کرد. اصلا لزومی ندارد بر سر این مسائل تبلیغات بی جا کنیم.

آقای احمدی نژاد یک پروژه نفتی راکه به صورت ناقص بوده افتتاح کرد. گاز را از جای دیگر آورده و تزریق کرده اند و در ادعایی بیهوده می گویند که این فاز مورد بهره بردای قرار گرفته است. آیا این کار درست است؟ تمام کارها شعاری است، در حالی که سر قضیه هسته ای نمی توان با شعار جلو رفت. اما مثلاً دروزارت دفاع آقای وحیدی شعار ندادند و واقعاً کار کردند.

* آقای روحانی درباره کابینه خود با شما مشورت کرده است؟

– حجاریان: خیر.

* چینش افراد و وزرای پیشنهادی کابینه آقای روحانی را چطور ارزیابی می کنید؟

– حجاریان: خب! شعار آقای روحانی اعتدال بود و بالطبع کابینه ایشان هم معتدل است.

* آقای روحانی شما را افراطی می داند؟

– حجاریان: نه! آقای روحانی با ما رفیق است، ولی نزد رسانه های معتدلی چون شما اینگونه جا افتاده است.

* در کابینه آقای روحانی از طیف نزدیک تر به شما استفاده شده است؟

– حجاریان: بله، مثلاً از آقای حجتی استفاده شده است.

*وزارت جهاد کشاورزی؟

– حجاریان: بله! زیرا آقای حجتی گندم را به خودکفایی رساند و مدیر کار بلدی است.

*به نظر می رسد از طرف اصلاح طلبان یک تدبیری در حال انجام است و آن اینکه آقای روحانی به عنوان یک اصلاح طلب معرفی نشد. بر خلاف این اشتباهی که اصولگرایان انجام می دهند.  به قول آقای مرعشی خدارا شکر که اصولگراها بعد از انتخاب آقای روحانی، فهمیدند که ایشان اصولگراست!

به نظر می رسد اصلاح طلب ها منطقی تر عمل کردند و اعلام کردند که آقای روحانی را اصلاح طلب نمی دانند، برای اینکه اگر دولت آقای روحانی نتوانست مطالبات مردم را پیگیری کند در چهار سال بعد خود را آلترناتیو آقای روحانی قرار بدهند، پشت این استراتژی چقدر فکر خوابیده است؟

– حجاریان: به این دلیلی که شما گفتید نبود که اصلاح طلب ها آقای روحانی را یک غیر اصلاح طلب معرفی کردند. مهم ترین دلیل این است که آقای روحانی خود را فراجناحی معرفی  کرده است. ما هم هر کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نخواهیم داشت.

بخش زیادی از مردم به خاطر اصلاح طلبان بر سر صندوقها آمده اند و آقای روحانی هم انتخاب شده است.در آن سو هم مملکت وضعیت خوبی ندارد، لذا هر کمکی توانستیم باید به آقای روحانی بدهیم. زیرا نمی خواهیم دولت ایشان زمین بخورد. به دلیل اینکه زمین خوردن روحانی مساوی با نابود شدن مردم است و صدمه اصلی به مردم وارد می شود. برای ما مردم از خودمان مهمتر هستند.

*شما اگر به جای اصولگرایان بودید با دولت آقای روحانی چطور مواجهه می کردید؟

– حجاریان: تعامل؛ تعامل میکردیم و الان هم به او کمک می کنیم. بدون سهم خواهی تعامل کنیم. البته از آقای روحانی انتقاد هم می کنیم ولی هدف ما کمک است.

*تا الان انتقادی را به آقای روحانی گفتید؟

– حجاریان: علنی خیر ولی مطالبی را به طور خصوصی منتقل کرده ایم.

* پس با خود شما غیر از کابینه در مورد موارد دیگر مشورت می کنند؟

– حجاریان: ایشان هنوز کارش را شروع نکرده است، اجازه دهید کار شروع شود تا بعد. بنده حدود ۴ سال در شورای عالی امنیت ملی ارتباط داشته ام و ۴ سال هم در مرکز تحقیقات استراتژیک با آقای روحانی کار کردهام .من با ایشان از قدیم ارتباط داشته ام.

* احتمال دارد دوباره به امور اجرایی برگردید؟

– حجاریان: بنده دیگر توان کار اجرایی ندارم.

* انشاالله که سالم و سلامت باشید. بگذارید سوالاتی را از جنبه های دیگر هم بپرسیم؛ حضرتعالی از قدیم با آقای سروش بحثهایی را داشته اید و در آن زمان که در نشریه کیان بحث هایی مطرح می شد. شما مقالاتی را درخصوص اندیشه های سروش و در نقد ایشان با نام مستعار “جهانگیز صالح پور” می نوشتید، الان نیز مجدداً بحثهای جدیدی از آقای سروش درباره قرآن مطرح شده است، آیا هنوز با آقای سروش مراوده دارید و یا مطالب وی را نقد می کنید؟

– حجاریان: من فعلا نظریات دکتر سروش را مطالعه می کنم و باید ببینم بحثهای ایشان تا کجا ادامه دارد.

* تا اینجایی که خواندید نظری داشتید؟

– حجاریان: باید نظریه آقای دکتر سروش کامل شود و بعد ما نقد خود را اعلام کنیم.

*در مورد بسط تجربه نبوی آقای سروش نقدی داشته اید. سابق بر این شما با آقای سروش در زمینه حکومت ایدئولوژیک بحث داشتید و نظرات ایشان را کاملا نقد می کردید. می خواهیم بدانیم که الان با نظریات آقای سروش چگونه برخورد می کنید؟

حجاریان: باید دکتر سروش کار خود را تمام کند. البته چون ایشان در ایران حضور ندارند و امکان پاسخگویی شان وجود ندارد، بنابراین امکان نقد برای بنده نیز وجود ندارد. ترجیح می دهم هر وقت نقد من و پاسخ دکتر سروش در جایی امکان چاپ داشت، آن وقت اظهار نظر کنم.

*در داخل کشور چاپ می شود؟

– حجاریان: اگر امکانش بود که بنده نظریات دکتر سروش را نقد کنم و پاسخ های ایشان به من در داخل چاپ شود، این کار را خواهم کرد.

* تاکنون نقدی درباره مطالب جدید ایشان به ذهن شما رسیده است؟

– حجاریان: بله.

* اگر نظریات سروش تمام شد شما نقدی را بر این نظریات منتشر می کنید؟ و اگر در رسانه های داخلی نشد در رسانه های خارجی منتشر می کنید؟

– حجاریان: در خارج منتشر نمی کنم، اگر در داخل امکانش وجود داشته باشد منتشر می کنم.

*الان مشغول چه کاری هستید؟

– حجاریان: البته از توان بنده واقعا کاسته شده است، اما در حال حاضر چند کار را به صورت موازی پیش می برم. یک مقداری روی بحث جامعه شناسی فقه” کار می کنم و کمی هم در مورد  رابطه “سیاست و اخلاق.

کارهای فرعی هم دارم و مقالات کوچک نیز می نویسم ولی توان من اجازه فعالیت بیشتر را نمی دهد زیرا محقق باید به این طرف و آن طرف برود و دنبال منبع بگردد که من توان این کار را ندارم، باید از افراد بخواهم که از قم و نجف برای بنده منبع بیاورند. اگر بنده پا داشتم خود به دنبال منابع می رفتم و به کسی زحمت نمی دادم.

* گروه و تیم کاری خاصی ندارید که این کارها را برای شما انجام دهد؟

– حجاریان: خیر چنین تیمی ندارم.

* آقای حجاریان درباره ادعاهایی که درباره تقلب شده بودید، چه نظری دارید؟

– حجاریان: بنده چند بار گفته ام که بحث ما این نیست که تخلف و یا تقلب شده است. به نظر من واقعه ای اتفاق افتاده است که اسم آن “تدلیس سیستماتیک” است. در توضیح تدلیس باید بگویم که مثلا اگر شما سه سال در شهرداری به مردم پول بدهید، بعد هم چهار سال در دولت به مردم سیب زمینی و یارانه و پول یامفت بدهید و رأی بخرید، تدلیس سیستماتیک است. درست است؟

*خب! این ر ا در اکثر انتخابات هم می توان گفت. مثلاً در مورد آقای خاتمی می توان گفت که با شعارهایی در انتخابات حاضر شد که اصلا در دولت خود به  آن پایبند نبود.

– حجاریان: آیا آقای خاتمی از پول بیت المال در راستای شعارهایش استفاده ای کرد؟

*منظور بنده وعده هایی است که داده می شود و شعارهایی است که بدون اعتقاد واقعی به این شعارها سر داده می شود.

– حجاریان: آقای احمدی نژاد وعده نداد، در این راه پول خرج کرده وگونی گونی سیب زمینی و غیره به مردم داده است، درست است؟

*در این باره ندیدم که سندی یا عکسی منتشر شده باشد. ولی فرض کنیم همه ی این ادعاها درست باشد. بالاخره مردم آمدند و به آقای احمدی نژاد رأی داداند. در صندوق که رأی جابجا نشده است. درست است؟

– حجاریان: لابد به شما چیز دیگری داده است که سیب زمینی ها را ندیده اید. بنده میخواهم بگویم چهار سال دور اول ریاست جمهوری به علاوه دوره شهرداری، آقای احمدی نژاد چقدر از بیت المال برای رای آوردن “تدلیس” کرده است؟ بر این اساس نه می گویم تقلب شده و نه میگویم تخلف شده است. ترجیح می دهم اسم جدیدی برای آن انتخاب کنم و آن “تدلیس سیستماتیک” است.

یک زمانی برای دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی با پول خودمان و نه بیت المال، دفترچه مشق ۴۰ برگ برای مدرسه ها تهیه کردیم که عکس آقای خاتمی پشت آنها بود. اما شورای نگهبان آن را مصداق تدلیس تشخیص داد و همه را جمع کرد.

حال کسی که پول بیت المال را در سطح وسیع و در طول هفت سال بی حساب و کتاب خرج کند، سهام بدهد، سیب زمینی بدهد،یارانه بدهد، آن را چه می توان نامید؟ دست آخر هم ثمره هفتصد میلیارد دلار درآمد کشور تورم بالای ۴۰%، بیکاری مزمن و اشتغالزایی سالانه چهارده هزار شغل باشد. باید معلوم شود این پول ها کجا رفته است.جز این است که خرج تدلیس شده است؟

*خب! در همین انتخابات ۲۴ خرداد هم ادعا می شود که آقای روحانی در برخی روستاها پول توزیع کرد! از این حرف ها زیاد گفته می شود. از این موضوع که بگذریم، با  نظر شما مشخص می شود آن شبهه ای که در مورد تقلب مطرح شد صحت نداشت. تدلیس یک بحث است و جابجایی رای در صندوق چیز دیگر.

– حجاریان: بنده میگویم نه تقلب بوده و نه تخلف، بلکه یک اسم قانونی دارد با عنوان تدلیس سیستماتیک. البته این پول را درون توپ هم می ریختید می ترکید.

* برای همین باید آقایان بگویند که تقلب را به دروغ مطرح کرده اند.

– حجاریان: توجه داشته باشید که آقای احمدی نژاد رای آورده است و نام وی از صندوق بیرون آمده است ولی به چه قیمتی؟ به روش تدلیس.

* از این موضوع که بگذریم، در بحث انتخابات تحلیل های زیادی در مورد پیروزی آقای روحانی مطرح شد، به جز تحلیل خودتان کدام تحلیل ها را می پسندید؟

– حجاریان: همه تحلیل ها درست نبودند. خیلی از حرف ها هم تکه تکه بودند. مثلاً بخشی از حرف های یک نفر درست بود و بخش دیگری از حرف های شخص دیگری. نمی توان گفت کدام به تحلیل های من نزدیک تر است.

*شما بحث قدرت سیاست ورزی آقای روحانی را در پیروزی وی دخیل می دانید؟

– حجاریان: بله.

* این ویژگی را اصل می دانید و یا اینکه در حاشیه بود؟

– حجاریان: یکی از عوامل موفقیت بود. چند عامل را برای موفقیت ایشان می توان بر شمرد. انصراف آقای عارف، اجماع آقایان هاشمی و خاتمی و همچنین مهندسی آقایان هاشمی و خاتمی و یک مقداری هم اتفاق، چرا که همه چیز هم به طور قاعده مند پیش نرفت، از سوی دیگر تشتت بین اصولگرایان نیز یکی دیگر از عوامل پیروزی آقای روحانی در انتخابات بود.

*اگر شما به جای اصولگرایان بودید و می خواستید به اصولگرایان مشورت بدهید چه می گفتید؟

– حجاریان: پیشنهاد می کردم سراغ آقای ناطق نوری بروند.

* نه، منظورم در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم بود.

– حجاریان: باید بر روی آقای قالیباف اجماع می کردند، زیرا رأی بالاتری داشت.

*اگر اجماع می کردند شانس پیروزی داشتند؟

– حجاریان: ممکن بود منجر به موفقیت آنها شود، البته معلوم نبود که آرای آقای ولایتی به سبد آقای قالیباف بریزد. ممکن بود آرای ولایتی به سبد آقای روحانی ریخته شود.

*البته آقای ولایتی زیاد رأی نداشت و اگر موج ایجاد می شد شاید آقای قالیباف می توانست پیروز شود.

– حجاریان: موج که همینجوری ایجاد نمیشود، موج سازی کار زیادی می برد.

*برای این موج باید چه کاری می کردند؟ زیرا کنار رفتن آقای عارف و اجماع آقای هاشمی و خاتمی باعث ایجاد یک موجی به نفع آقای روحانی شد.

– حجاریان: آقای روحانی در مناظره ها هم خوب ظاهر شد.

* آقای قالیباف درخششی هم در مناظره ها داشت.

– حجاریان: ایشان نتوانست در مناظره ها خود را بالا بکشد. ضمن اینکه از طریق رقبای اصولگرایش هم تخریب می شد.

*اگر آقای عارف می ماند و آقای روحانی کنار می رفتند، به نظر شما آقای عارف رای می آورد؟ زیرا آقای عارف در مناظره ها درخششی نداشت.

– حجاریان: نمی دانم در آن صورت چه اتفاقی  می ا فتاد. آقای هاشمی قول داده بودند از اجماع حمایت کنند و گفته بودند اگر عارف گزینه اجماعی باشد، از او حمایت خواهند کرد.

* آقای عارف در نامه ای که برای انصراف نوشت، گفته بود که پس از دریافت مرقومه ای از آقای خاتمی کنار کشیده است. شما هم برای کنار رفتن، به عارف توصیه ای کردید؟

– حجاریان: خیر! بنده نه با آقای روحانی و نه با آقای عارف صحبتی نداشتم. بنده خانه نشین هستم.

*بالاخره حرف شما نافذ است و تحلیل های شما در بین اصلاح طلبان خریدار دارد.

– حجاریان: خیر بنده فقط یک سری مطالبی نوشتم.

*همان نوشته هایی که در همان زمان در روزنامه ها منتشر شد؟

– حجاریان: بله.

*در آن زمان خبرهایی منتشر شده بود که قبل از انتخابات شما در جلسات شورای اصلاح طلبان بودید و …

– حجاریان: خیر من در جلسات شورای اصلاح طلبان حضور نداشتم

* آقای محقق داماد و اسحاق جهانگیری هم نبودند؟

– حجاریان: من اطلاعی ندارم.

 *آیا بحث هایی که برای کاندیداتوری آقای محقق داماد در آن زمان مطرح شد، صحت داشت؟

– حجاریان: بله! یک زمانی بحث شد ولی قطعی نشد. خود ایشان هم مایل نبودند، زیرا آقای محقق شخصیت اجرایی محسوب نمی شوند.

* آقای جهانگیری چطور؟

– حجاریان: ایشان هم مطرح بودند.

*به دلیل اینکه آقای هاشمی آمدند، آقای جهانگیری کنار رفتند؟

– حجاریان: ایشان اساساً ثبت نام نکردند.

* این آمدن و رفتن آقای هاشمی را چگونه ارزیابی می کنید؟یاد دارم که قبل از کاندیداتوری آقای هاشمی، آقای عبدی یک مصاحبه ای با ما داشت و گفت که آقای هاشمی شانسی برای پیروزی ندارد. البته شاید بعد از ثبت نام آقای هاشمی، نظرشان فرق کرده باشد اما چیزی در این باره از ایشان منتشر نشد.

– حجاریان: بنده اعتقاد دارم اگر آقای هاشمی در انتخابات حضور داشت رای بالایی کسب می کرد. همین وضعیت برای آقای خاتمی هم وجود داشت.

* قبل از اینکه آقای هاشمی ثبت نام کنند شما می دانستید آقای هاشمی به انتخابات ورود پیدا می کنند؟

– حجاریان: بله! من قبلا در مصاحبه ای پیش بینی کرده بودم.

*بر چه اساسی؟ خبر داشتید و یا تحلیل شما اینگونه بود؟

– حجاریان: تحلیل بنده این بود.

*مصاحبه شما را خواندم. گفته بودید که در دقیقه نود می آیند و معادلات را بهم می زنند.

– حجاریان: درست است.

 *این بحثی که اصلاح طلبان حاضر شدند آقای عارفی که اصلاح طلب بودند را کنار بزنند و بیایند از آقای روحانی حمایت کنند طبق تئوری شما و فتح سنگر به سنگر و آرام آرام بود؟

– حجاریان: خیر! بنده اصلاً دخالت نکردم. گروهی به انتخاب آقای خاتمی نظرسنجی کردند، و به این نتیجه رسیدند. البته نمایندگان آقایان روحانی و عارف هم در جریان این امر قرار داشتند.

* الان اگر آقای حجاریان به ۲۰ سال قبل و یا اول انقلاب برگردد چه کار جدیدی را شروع می کنید؟

– حجاریان: سیل  انقلاب ما را با خودش برد. (خنده)

*شما نقش اساسی در خنثی کردن کودتای نوژه داشتید…

– حجاریان: در حدی که وظیفه ام ایجاب می کرد نقش داشتم.

* یعنی یک موجی از انقلاب آمد و شما را با خودش برد؟

– حجاریان: بله.

*شما الان راضی هستید؟

– حجاریان: مگر چاره دیگری دارم؟

* اگر دوباره بر می گشتید همین انتخاب را داشتید؟ یا کار دیگری را شروع می کردید؟

– حجاریان: بنده برای مهندسی درس می خواندم، اما بعد ها و به کمیته مستقر در ستاد ارتش رفتم و بعدش هم در این مسیر قدم گذاشتم.

*عده ای آقای حجاریان را از طرفی آدم خیلی مذهبی می دانند و از طرف دیگر برای بچه های اصولگرا بسیار عجیب است که آقای حجاریانی که یک فرد مذهبی است در طیفی قرار دارد که خیلی به عنوان طیف مذهبی شناخته نمی شود. حتی بنده شنیده ام که شما صبح روز ۱۸ تیر ۷۸ در دعای ندبه بودید. چگونه است؟ شما مقلد چه مرجعی هستید؟

– حجاریان: من خودم مجتهد هستم و از خودم تقلید میکنم. خوب است؟ (خنده)

* اگر مجتهد باشید که قطعاً خوب است.

– حجاریان: نه! شوخی کردم من مجتهد نیستم. من در تقلید باقی برفتاوای مرحوم امام هستم.

* در این روزها چند ساعت وقت خود را به مطالعه اختصاص می دهید؟

– حجاریان: همه قرص هایی که من استفاده می کنم خواب آور هستند. خیلی از وقت من نیز به درمان می گذرد. بنابراین خیلی انرژی سابق را ندارم.

* ما هم سعی می کنیم که زیاد شما را خسته نکنیم.

– حجاریان: به نظر شما به من می خورد که خودم را ترور کرده باشم؟

*چرا این سوال را می پرسید؟!

– حجاریان: عده ای برای این مسئله کتاب چاپ کردند.

*چه کسی کتاب را نوشته است؟

– حجاریان: چند سال پیش آقای رسایی در کتاب بازی ترور نوشته است که خودم، خودم را ترور کردم.(خنده)

*آقای حجاریان آیا اصلاح طلب ها برای مجلس دهم برنامه ای دارند؟

– حجاریان: حتماً دارند. البته باید فضا بازتر شود و اجازه فعالیت بیشتری داده شود.

*شما به آقای عارف پیشنهاد می کنید که حزب تشکیل دهند؟

– حجاریان: من به هر کسی برسم می گویم حزب تشکیل دهد، به خصوص به آقای ناطق. زمانی هم آقای باهنر دنبال آن بود و این شیوه خوبی است. حزب خیلی مهم است.

* چرا به آقای ناطق بیشتر از همه پیشنهاد می کنید؟

– حجاریان: برای اینکه الان جریان راست از هم پاشیده است.

* بخش مهمی که الان به اصطلاح راست حساب می شوند خیلی آقای ناطق را از خودشان نمی دانند…

– حجاریان: نه، الان آقای باهنر و دوستان آقای ناطق هستند و گروه های دیگری هم البته هستند که ایشان را قبول دارند. این از هم پاشیدگی جناح راست بد است.

*آقای ناطق در بدنه اصولگراها و در بدنه بچه های حزب اللهی خیلی جایگاه ندارند و بیشتر پایگاه اجتماعی وی، اگر پایگاهی داشته باشند، به سمت اصلاح طلبان رفته است…

– حجاریان: حالا اگر ناطق نتوانست، آقای لاریجانی این کار را بکند. باز اگر ایشان هم نتوانست آقای باهنر و یا آقای مرتضی نبوی. جناح راست باید خود را جمع و جور کند واختلافات را کنار بزند.

*شما در گفت وگویی که با شرق داشتید گفتید که لازم نیست اصلاح طلبان به دولت بروند و به سمت روزنامه نگاری و بحث های رسانه ای بروند. چقدر این عرصه را مهم می دانید؟ آیا منظور شما هدف تغییرات عمق تر است؟

– حجاریان: بالاخره دولت ها می روند و می آیند. این قبیل کارها که من پیشنهاد کردم مهم تر هستند.

* در دوره دوم خرداد بود که روزنامه ها  و خبرگزاری های اصلاح طلب پایه گذاری شدند وهنوز هم که هنوز است تعداد آنها بیشتر از روزنامه های اصولگراست.

– حجاریان: من هم عمده وقتم را برای روزنامه گذاشته بودم و بعضی وقت ها تیراژ روزنامه به یک میلیون نسخه می رسید.

*ضعف روزنامه ها و رسانه های اصولگرا را در چه می بینید؟

– حجاریان: جامعه ما جامعه ما نقادی است و  مردم بیشتر به دنبال نقد می روند. البته بنده اعتقاد ندارم که یکسره باید نقد کرد. ضمن اینکه اصولگراها خبرنگار و روزنامه نگار حرفه ای هم کم دارند.

* اصلاح طلب ها در آن دوره نیروهای روزنامه نگار زیادی تربیت کردند.

– حجاریان: بله. البته این خارج از حوزه دولت بود.

* زعفرانیه نشینی آقای حجاریان چقدر روی اندیشه هایش تاثیر می گذارد؟

– حجاریان: اول باید پرسید که چرا من به اینجا آمدم، در حالیکه من بچه نازی آباد هستم. بعد از اینکه بار اول توسط سازمان مجاهدین خلق(منافقین) ترور شدم  به آپارتمانی در خیابان فاطمی منتقل شدیم و بعد از ترور دوم که زمان عضویتم در شورای شهر تهران بود، محدودیت های حرکتی زیادی برایم ایجاد شد و چون منزل ما در طبقه هفتم آن ساختمان بود، در مواقع قطع برق و خرابی آسانسور دچار مشکلات زیادی می شدم. پس به ناچار به این منزل نقل مکان کردیم. البته این خانه را همسرم که پزشک جراح است خرید، والا با پول کارمندی که من نمی توانستم این خانه را بخرم.

*کدام روزنامه ها را بیشتر مطالعه می کنید؟

– حجاریان: کیهان، شرق و بهار را حتماً مطالعه می کنم.

*چرا کیهان را می خوانید.

– حجاریان: می خواهم ببینم که چه می گوید.

*شما به روزنامه های شرق و بهار هم مشورت می دهید؟

– حجاریان: نه! من فقط مقاله ها و یادداشت هایم را در آن روزنامه ها منتشر می کنم.

 *چند وقت پیش یک مصاحبه ای را با مهرنامه داشتید و درباره موضوع سکولاریسم صحبت می کردید، شاید اصلاح طلب ها خیلی واضح تکلیف خود را با حکومت دینی مشخص نکرده اند و همیشه برای من سؤال بوده بالاخره آیا سران طیف موسوم به اصلاح طلب مبانی حکومت دینی را قبول دارند یا خیر؟ در نهایت اصلاح طلبان می خواهند چه کار کنند؟ تئوریسین هایی مانند شما که در این طیف هستید همین حکومت دینی ولایت فقیه را مناسب می دانید؟

– حجاریان: من در این زمینه خیلی مقاله نوشتم و حداقل دو کتاب در این زمینه منتشر کرده ام و دو کتاب دیگر من هم کماکان در وزارت ارشاد معطل صدور مجوز انتشارند.

*چند سال پیش هم مصاحبه ای داشتید و در آنجا بحث حکومت ایدئولوژیک را مطرح کردید و فرمودید که بنده با حکومت دینی موافق  و با حکومت ایدئولوژیک مخالف هستم، من چند بار آن متن را خوانده ولی در نهایت مشخص نشد که شما با همین سازوکار فعلی در جمهوری اسلامی موافق هستید یا خیر؟

– حجاریان: شما کتاب «جمهوریت، افسون زدایی از قدرت» من را بخوانید که خیلی مفصل است. البته کتاب های دیگری هم دارم که باید منتظر باشیم ببینیم آقای علی جنتی(وزیر پیشنهادی ارشاد) پس از استقرار در وزارتخانه به آنها مجوز می دهند یا نه؟!

*اگر قرار بود شما بین آقای مسجد جامعی و آقای جنتی یکی را انتخاب کنید کدام گزینه را انتخاب می کردید؟

– حجاریان: مسجد جامعی بهتر بود ، اما در شرایط کنونی وجود ایشان در شورای شهر موثرتر است.

* اگر شما در شورا بودید آقای قالیباف را ابقا می کردید؟

– حجاریان: قالیباف برای مردم کار کرده است، اما  نمیدانم که اوضاع پرونده مالی وی چگونه است؟آقای بیادی در مورد پرونده مالی شهرداری تهران مسائلی را مطرح کرده است.

* آقای بیادی یک رقابتی با آقای قالیباف دارد.

– حجاریان: حرف های عجیب و غریبی زده است که  اگر این حرفها صحت داشته باشند خیلی برای آقای قالیباف بد است.

 *اگر فرض را بر صحت نگذاریم، شما در آقای قالیباف را در شهرداری تهران ابقا می کردید؟

– حجاریان: البته ایشان آدم پرکاری بوده است، اما پیش از هر تصمیمی باید حسابرسی دقیقی از فعالیت های ایشان صورت گیرد.

* آقای ظریف را برای وزارت خارجه چطور می دانید؟ فکر می کنید آقای ظریف بتواند در این برهه موفق باشند؟

– حجاریان:  دکتر ظریف بسیار گزینه مناسبی است. اوضاع هم خیلی سخت شده است، اما برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.

*سوال دیگر بنده این است که تقریباً می توان گفت که رای آقای روحانی شکننده است، فکر می کنید بتواند با این ۵۱ درصد با قدرت سیاسی خود این رای را برای چهار سال بعد حفظ کند؟

– حجاریان: انشالله که می تواند.

*برای ایشان کار راحت است یا دشوار؟

– حجاریان: یقیناً سخت است ولی آقای روحانی فرد مدبری است.

*برخی می گویند آقای روحانی کم تحرک است. در آن زمان که شما با آقای روحانی کار می کردید کم تحرکی دیدید؟ مثل اینکه می گویند آقای روحانی نمی توانند بیشتر از چهار ساعت کار کنند.

– حجاریان: نه اینگونه نیست. علیرغم آنکه حجم کار در شورای عالی امنیت ملی خیلی بالا بود، اما ایشان علاوه بر آنجا در مرکز تحقیقات استراتژیک  هم مسئولیت داشتند. یعنی هم زمان در دو جا مشغول کار بودند.

*می توانند مانند احمدی نژاد پر کار باشد؟

– حجاریان: احمدی نژاد پرتحرک بود، اما پرکار نبود.

*نقطه قوت احمدی نژاد چه بوده است؟

– حجاریان: همین تحرک او بوده است. (خنده)

* آقای زیبا کلام می گوید که شجاعت احمدی نژاد هم نکته مثبتی بود و ای کاش آقای خاتمی کمی از شجاعت آقای احمدی نژاد را داشت، آیا شما هم همین اعتقاد را دارید؟

– حجاریان: اسم این را بگذارید تهور بهتر است.(خنده)

*برخی می گویند که آقای خاتمی خیلی از شجاعت برخوردار نبودند، شما هم همین نظر را دارید؟

– حجاریان: شجاعت امری نسبی است، بنده در این زمینه با آقای زیبا کلام هم عقیده نیستم.

* اگر شرایط فراهم شود شما با بازگشت آقای خاتمی به ریاست جمهوری موافق هستید؟

– حجاریان: خیر؛ من موافق نیستم.

* چرا؟

– حجاریان: جایگاه رهبری اصلاحات برای خاتمی مناسب تر است.

* نقطه قوت و نقطه ضعف آقای خاتمی را چه می دانید؟

– حجاریان: خاتمی خیلی قوی است، فردی اخلاقی و فرهنگی است و مردم او را دوست دارند.

* چه ضعفی دارد؟

– حجاریان: او به هر چه گفته یا هر کاری که کرده اعتقاد داشته است. زمانی هم که در مسئولیت بود من ضعف های او را گفته ام پس الان چرا باید دوباره بگویم؟!

 *ممکن است که اصلاح طلب ها بحث عبور از روحانی را نیز مطرح کنند؟

– حجاریان: بعید است.

*یعنی برای چهار سال بعد اصلاح طلب ها احتمالاً از آقای روحانی حمایت خواهند کرد؟

– حجاریان: بله اگر ایشان درست رفتار کند از او حمایت خواهد شد.

* اگر به اصولگراها نزدیک شود چطور؟

– حجاریان: عیبی ندارد. مهم این است که بتواند مشکل مردم را حل کند.

* آقای حجاریان در شب های قدر کجا می روید؟

– حجاریان: امسال که متاسفانه دیگر آقا مجتبی بین ما نیستند.

 *شما مراسم های آقا مجتبی(ره) می رفتید؟

– حجاریان: بله گاهی می رفتم

*در چه مجالس دیگری شرکت می کردید؟

– حجاریان: در مجالس مرحوم آقای دولابی

* شما از شاگردان مرحوم دولابی(ره) بودید؟

– حجاریان: بله از جوانی با ایشان رفیق بودیم.

* آقای حجاریان قصد نوشتن خاطرات خود را ندارید؟

– حجاریان: بخش قبل از انقلاب آن را نوشته ام.

* می خواهید بعد از انقلاب را بنویسید؟

– حجاریان: فعلا که وقت ندارم. این کار مربوط به دوران پیری است. انشالله زمان پیری می نویسم فعلاً که کارِ نکرده، خیلی مانده است.

منبع:بوتيا

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی