شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ | Saturday 8 August 2020

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انار گفت: در اثر بارندگی های ۲۵ فروردین ماه در بالا دست حوزه ابخیز بیاض و طغیان رودخانه دهنه بیاض با آورد تقریبی ۱۸۰ متر مکعب بر ثانیه از روی بند انحرافی پخش سیلاب بیاض عبور و با هدایت بخشی از حجم خود به پشت بندهای پروژه منجر به آبگیری تمامی بندها با حجم ۲۵۰ هزار متر مکعب و سرریز انها شده است

به گزارش ” انارما ” ؛ حسن شاهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انار گفت: در اثر بارندگی های از قبل پیش بینی شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۹۸ در بالا دست حوزه ابخیز بیاض و طغیان رودخانه دهنه بیاض ، سیلاب  ساعت ۱۰/۵ صبح در دبی پیک خود با آورد تقریبی ۱۸۰ متر مکعب بر ثانیه از روی بند انحرافی پخش سیلاب بیاض عبور و با هدایت بخشی از حجم خود به پشت بندهای پروژه منجر به آبگیری تمامی بندها با حجم ۲۵۰ هزار متر مکعب و سرریز انها شده .
در ادامه دبی پیک سیلاب با رسیدن به جاده رفسنجان -انار حدفاصل بیاض تا پل راه آهن بدلیل حجم زیاد از روی قسمتی از جاده عبور و با آب گرفتگی بین دو لاین ، جاده و پلها را در معرض خطر جدی قرار میدهد .
از انجائیکه بخشی از حجم سیلاب در زمان دبی پیک خود در پخش سیلاب ذخیره  گردیده و از طرفی سر ریز های اخرین بند پروژه، آب خروجی را به سمت پلهای دیگر جاده هدایت و با کاهش فشار آب بر روی پلهای اصلی مسیر رودخانه ، این پروژه نقش زیادی در کاهش خسارت به جاده و پلها ایفا نمود .
مسئول اداره منابع طبیعی خاطر نشان کرد  از طرفی  آب پشت بندها از طریق لوله های تعبیه شده در دیواره سر ریزها به دشت پایین دست رها و با توجه به سرعت کم آب ،  فرصت نفوذ پیدا کرده و موجب تعذیه سفره های آب زیر زمینی می شود .
وی همچنین افزود : با توجه به اثر بخشی این پروژه در کاهش خسارات احتمالی سیلاب که در سیل ششم و بیست و پنجم فرودین ۹۸ کاملا مشهود بود، اداره منابع طبیعی شهرستان پیگیر طراحی و اجرای نمونه مشابه این پروژه در خروجی حوزه آبخیز انار رود که سابقه سیلهای مخرب داشته و شهر انار را تحت تاثیر خود قرار می دهد خواهد بود.
انتهای پیام/

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

پایگاه خبری ” انارما ” هفت ساله شد

پایگاه خبری " انارما " که عنوان اولین پایگاه خبری دارای مجوز در شهرستان انار را یدک می کشد، وارد هفتمین سال فعالیت خود شد ...

یادداشت های خصوصی