شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ | Saturday 14 December 2019

شامگاه شنبه ۱۱ خردادماه مصادف با شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان مراسم “هو علی جان ” در انار برگزار شد

به گزارش ” انارما ” ؛  شامگاه شنبه ۱۱خردادماه مصادف با شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان مراسم “هو علی جان ” در شهرستان انار برگزار شد.

 

حسین مهرابی دبیر ادبیات در خصوص آداب و رسوم مردم انار در شب (هو علی جان) می نویسد:

در چنین شبی گروه های چند نفره از سنین مختلف (کودکان ، جوانان و حتی ریش سفیدان) به در خانه ها میروند و با خواندن اشعاری از صاحب خانه آجیل ،شکلات ،اسکناس و سایر تنقلات را دریافت می کنند.

در فلسفه این شب نقل شده در شب بیست و هفتم رمضان ، همزمان با شب کشته شدن ابن ملجم و برای شادی از این مرگ این مراسم برپا میشود.

برخی نیز در فلسفه این شب این حرکت گروه ها را که به در خانه ها میروند به یتیم هایی تعبیر کرده اند که حضرت علی (ع)آنها را مورد اکرام خود قرار می داد.

این مراسم به شکلی است که دسته های “هوعلی جان” بر در خانه ها میروند و بدون آنکه در بزنند با خواندن شعر “گل علی بلبل علی ،یا صاحب دلدل علی …” صاحب خانه را از حضور خود مطلع می کنند و سپس  یک نفر از اعضای گروه که معمولا از همه  بزرگتر است اشعاری را همچون “هو علی جان ،جان علی جان ،رمضون اومد مهمونش کنید ،گاو و گوساله قربونش کنید”به گویش محلی می خواند  و بقیه با گفتن “هو علی جان جان علی جان” او را همراهی می کنند.

در قدیم گروه “هوعلی جان” اگر نانی از صاحب خانه میگرفتند تا عید قربان نان را هرچند خشک می شد نگه می داشتند و در روز عید با گوشت قربانی می خوردند و معتقد بودند این کار آنها ثواب و برکت دارد.

این مراسم با آداب و رسوم متفاوت در سایر نقاط  استان کرمان نیز برگزار میشود و بعضا اشعار مناطق مختلف بر اساس ویژگی های همان منطقه است.

در مقابل مراسم “هو علی جان ” برای مردان ، مراسم (کلید زنی ) به گویش محلی مردم انار (کل زنو ) برای زنان در این شب برگزار میشود که در شهر های دیگر نیز به  این مراسم “قاشق زنی” می گویند که در این مراسم  دیگر زنان شعری نمی خوانند و به در خانه ها می روند و با زدن قاشق به ظرف هایشان زنان ساکن خانه برای آنها آجیل و و سایر تنقلات می آورد.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

رزمایش بیت المقدس شهرستان انارصبح امروز آغاز شد

برنامه های دفاعی و امنیتی گردان الی بیت المقدس بسیج با هدف به نمایش گذاشتن اقتدار بسیج در امنیت کشور انجام میشود ...