دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | Monday 1 June 2020

آمار رسمی نشان می‌دهد قیمت مسکن در دولت روحانی رکورد افزایش قیمت را شکسته و‌ در مقایسه با سال ۹۲ بالغ بر۲۲۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش ” انارما ” ؛ بازار مسکن به خصوص در دو سال اخیر خاطرات سال‌های ۸۶ و اواخر سال ۹۱ را زنده کرده است؛ در آن سال‌ها دو جهش قیمتی ناگهانی در این بخش روی داد، مسئله‌ای که علاوه‌بر کاهش قدرت خرید مردم به دستمایه‌ای برای کارشناسان و دست‌اندرکاران برای اعلام نظرات آنها تبدیل شده است.

گرچه دولت‌های نهم و دهم طرح مسکن مهر را به‌عنوان یکی از برنامه‌های ماندگار در کارنامه کاری خود دارد اما این دولت با مزخرف خواندن و انواع و اقسام توهین‌ها به این طرح، از ادامه آن سر باز زد و حتی طرح جایگزینش را (مسکن اجتماعی) به مرحله اجرا نرساند! بر همین اساس تعداد مجوزهای صدور پروانه ساختمان در دوره دولت نخست روحانی با افت شدیدی مواجه شد تا سمت عرضه مسکن با کمبود شدیدی در سال‌های آینده مواجه شود، موضوعی که حالا و پس از حدود شش سال عوارض خود را در بازار نشان داده است.

مقایسه قیمت‌ها نیز حاکی از این واقعیت است که در دوره دوم دولت حسن روحانی شاهد شدیدترین تورم چند سال گذشته در بخش مسکن بوده ایم. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی سال ۹۰ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی یک میلیون و ۸۷۷ هزار تومان بود که سال بعد یعنی ۹۱ با رشد ۴۸ درصدی به ۲ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمریع واحد مسکونی در سال اول روی کار آمدن دولت روحانی (۹۲) با رشد ۳۷٫۹ درصدی به سه میلیون و ۸۳۳ هزار تومان در هر مترمربع افزایش یافت. طی سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ بازار مسکن روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و به ترتیب قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به چهار میلیون و ۱۲ هزار تومان، چهار میلیون و ۵۶ هزار تومان و چهار میلیون و ۳۰۳ هزار تومان بود. اواخر سال ۹۶،‌ سال گذشته و اوایل امسال موج گرانی‌ها از بازارهای اقتصادی به سمت بخش مسکن آمد تا به این ترتیب بیشترین افزایش قیمت چند دهه اخیر در دولت دوم روحانی ثبت شود. مطابق آمار رسمی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با رشد ۱۱٫۹ درصدی به چهار میلیون و ۸۱۶ هزار تومان افزایش یافت.

سال گذشته افزایش قیمت مسکن مانند گرانی دلار دولت روحانی رکورد زد؛ در سالی که گذشت متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد ۷۱٫۱ درصد به هشت میلیون و ۲۴۱ هزار تومان افزایش یافت. این قیمت نسبت به قیمت‌های سال ۹۲ بالغ بر ۱۱۴٫۹ درصد افزایش یافته بود. امسال نیز بر اساس آمار طی فصل بهار متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۱۲ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان افزایش یافته که در مقایسه با قیمت متوسط سال ۹۲ بالغ بر ۲۲۶٫۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. گفتنی است، بررسی بخش مسکن در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که این بازار وارد فاز رکود تورمی شده؛ گرچه رشد سریع قیمت‌ها کُند شده اما پیش‌بینی می‌شود روند قیمت با «شیب ملایم» به سمت بالا همچنان ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

نماز عید سعید فطر در امین شهر برگزار شد

به گزارش انارما؛ همزمان با فرارسیدن عید بندگی خدا نماز عید سعید فطر باحضور مومنین خداجو نماز عید سعید فطر به امامت حجت الاسلام والمسلمین فلاحی امام جمعه امین شهر درجوار بوستان شهدای گمنام این شهر با ر ...

یادداشت های خصوصی