دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | Monday 30 January 2023

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با گلایه از کم کاری برخی از دستگاه های اجرایی در زمینه جذب اعتبارات ایجاد اشتغال گفت: برخی فرمانداران و دستگاه های مربوطه شهرستان ها حتی لیست متقاضیان این تسهیلات را ارسال نمی کنند.

به گزارش انارما به نقل از ایرنا؛ دکتر«حسین مهرابی بشرآبادی» ۲۳ آبان ماه در شانزدهمین جلسه گروه کاری اشتغال و کارآفرینی ویژه شهرستان های شرقی استان کرمان با گلایه از کم کاری برخی از دستگاه های اجرایی در زمینه جذب اعتبارات ایجاد اشتغال اظهار کرد: برخی فرمانداران و دستگاه های مربوطه شهرستان ها حتی لیست متقاضیان این تسهیلات را ارسال نمی کنند.

وی تصریح کرد: در پنجره واحد سرمایه گذاری زمان پاسخ استعلامات از ۳۳ روز به ۱۶ روز  رسیده و هر دستگاهی بالای ۱۵ روز استعلام جواب را ندهد به منزله جواب مثبت در نظر گرفته می‌شود.

مهرابی بیان کرد: اصل اشتغال در چند دستگاه صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، بهزیستی، میراث فرهنگی و بسیج سازندگی متمرکز شده که از ۳۰ دستگاه متولی ایجاد اشتغال، ۹۰ درصد بار به روی دوش این چند دستگاه قرار دارد.

به گفته وی اعتبارات تبصره ۱۸ شاکله اصلی اعتبارات به شمار می روند و طبق قانون کشور هر استانی که زودتر  این اعتبارات را جذب کند می تواند از اعتبارات سایر استان های دیگر که جذب نکرده اند نیز استفاده کند.

مهرابی افزود: باید در بحث سرمایه گذاری و اشتغال فضای شفافی به وجود آوریم و از درز اعتبارات یارانه دار دوری کنیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با اشاره به اعتبارات و تسهیلات تبصره ۱۸ گفت: مقرر گردید دستگاه‌ها و شهرستان های چهارگانه شرق استان تقاضاهای خود را در دبیرخانه تبصره ۱۸ نهایی کنند تا بتوانیم پرداخت های خوبی داشته باشیم.

وی درباره نبود تقاضای تسهیلات تبصره ۱۸ بخش گردشگری چهار شهرستان شرقی استان کرمان اضافه کرد: تقاضای بخش گردشگری بم، ریگان، فهرج و نرماشیر یا به دبیرخانه ارسال نشده یا توسط دبیرخانه واصل نشده و باید تا فردا تقاضاها توسط میراث فرهنگی کرمان جمع بندی و به دبیرخانه تحویل داده شود .

مهرابی افزود: شهرستان های استان کرمان به هفت دسته تقسیم شده‌اند که منطقه چهار شامل بم، نرماشیر، فهرج و ریگان است که ایجاد اشتغال در این چهار شهرستان شرقی از متوسط استان بالاتر است.

وی اظهار کرد: در بحث ایجاد اشتغال از بین شهرستان های شرقی استان، شهرستان بم از وضعیت مطلوب تری برخوردار است که انتظار می رود جلسات و هم‌افزایی بیشتری برگزار کنند تا اثر مثبتی در استان کرمان در بحث اشتغال زایی ایجاد شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: یکی از مسائل مهم حوزه اقتصاد ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان است که در اقتصاد استان در این باره هدف گذاری شده و مقرر گردید  ۴۳ هزار اشتغال در دستگاه ها و ۱۲ هزار اشتغال هم از طریق مجمع نمایندگان و بانک رسالت ایجاد شود.

وی افزود: اگر بخواهیم اشتغال پایدار ایجاد کنیم و تنها آمار و اعداد ارائه ندهیم، لازمه آن ایجاد اشتغال بر مبنای مزیت های موجود است.

مهرابی بیان کرد: استراتژی کلی ما درباره اعتبارات و سرمایه گذاری که زیربنای ایجاد اشتغال هستند، توزیع سالانه منابع یارانه دار در اقتصاد برای ایجاد اشتغال در قالب های مختلف تبصره ۱۸، ۱۶، اشتغال روستایی و رونق تولید است.

وی اظهار کرد: اگر منابع یارانه دار ما به سمت و سویی که مزیت داریم هدایت نشوند در آینده یکسری بیکار طلبکار خواهیم داشت.

مهرابی ضمن گلایه از عملکرد برخی شهرستان های استان کرمان برای اقدام نکردن در جذب اعتبارات تبصره ۱۸ گفت: اگر شهرستانی قصد جذب این اعتبارات را  ندارد سهمیه اش را در اختیار شهرستان های دیگر قرار دهد.

وی افزود: الگوی استان کرمان عملکرد شهرستان های سیرجان، بردسیر و رفسنجان باشد.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه شب یلدا با حضور کمدین امیر فضل آبادی در انار

جشن بزرگ یلدایی با حضور کمدین امیر فضل آبادی(مندلو) در دانشگاه آزاد اسلامی انار برگزار شد. ...

یادداشت های خصوصی