شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 25 May 2024

در همین رابطه شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد:

به گزارش انارما،پس از بیانات صبح روز دوشنبه مقام معظم رهبری در دیدار بسیار پرشور هزاران نفر از مردم تبریز که در آستانه قیام 29 بهمن مردم تبریز در سال 1356 انجام شد، خبرگزاری‌ها، سایت ها، رسانه‌ها و شبکه های خبری خارجی و اپوزیسیون به انعکاس سخنان ایشان در صدر اخبار خود پرداختند.

در همین رابطه شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد: آیت الله خامنه ای یک روز قبل از آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی گفت: “در سخنرانی اول سال هم گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به جایی نمی رسد، ولی مخالفتی هم ندارم.”

وی در آذر ماه گذشته و یک روز قبل از دور قبلی مذاکرات ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ نیز اظهار داشت که به مذاکرات جاری هسته ای با قدرت های جهانی خوش بین نیست اما معتقد است “این تجربه ایرادی ندارد“.

رهبر ایران در صحبت های جدید خود اعلام کرده است: “کاری که وزارت خارجه و مسئولان دولتی ما شروع کردند ادامه پیدا خواهد کرد و ایران نقض قرار نمی‌کند، اما اکنون هم می‌گویم که فایده‌ای ندارد و به جایی نخواهد رسید.”

سخنرانی جدید رهبر ایران، در شرایطی صورت گرفته که مذاکره کنندگان ایران و گروه ۱+۵، قرار است فردا در وین گفت و گوهایی جامع را برای دست یافتن به یک توافق نهایی آغاز کنند.

شبکه خبری العربیه نیز در همین زمینه نوشت: آیت الله سید علی خامنه ای گفت که عده ای در داخل ایران سعی در “بزک کردن چهره آمریکا”  دارند.

رهبرایران که در مراسم سالروز ناآرامی های شهر تبریز در سال 1356 سخنرانی می کرد گفت که برخی از مسئولان ایرانی بر این باورند که مذاکرات اتمی با آمریکا به حل مشکلات بین دو کشور منجر می شود.

وی گفت که به مذاکره با آمریکا خوش بین نیست، ولی “کاری که مسئولان شروع کردند ادامه پیدا خواهد کرد.”

به گزارش العربیه، مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی در 24 نوامبر سال گذشته به توافقنامه موقت بین دوطرف انجامید. بر اساس این توافقنامه که از 20 ژانویه 2014 به مرحله اجرا درآمد، ایران برنامه اتمی خود را محدود خواهد کرد و در مقابل کشورهای غربی نیز بخشی از تحریمهای ایران را لغو خواهند کرد  دور دوم مذاکرات ایران و 5+1 روز سه شنبه 18 فوریه در وین پایتخت کشور اتریش آغاز خواهد شد. در این دور دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی اتمی با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

رهبرایران همچنین گفت که “مسئله هسته ای بهانه آمریکا برای دشمنی است…اکنون بحث حقوق بشر و موشکی را به میان آورده اند”.

العربیه افزود: اخیرا مقامات آمریکایی از ایران خواستند تا به حصر رهبران مخالف انتخابات سال 88، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد خاتمه دهند. این افراد اکنون بیش از سه سال است که در حصر خانگی بسر می برند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز در گزارشی نوشت: رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران نسبت به نتایج دور بعدی مذاکرات هسته ای تهران با گروه “1+5” خوشبین نیست.
آیت الله سیدعلی خامنه ای در این رابطه گفت: “بعضی از مسوولان آن دولت (دولت قبلی) و این دولت فکر می کنند اگر در موضوع هسته ای مذاکره کنند مساله حل می شود، در سخنرانی اول سال هم گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به جایی نمی رسد ولی مخالفتی هم ندارم”.
این خبرگزاری روسی در ادامه نوشت: در ماه نوامبر سال 2013 میلادی، ایران و گروه “1+5” به توافقی رسیدند که بموجب آن، تهران برنامه هسته ای خود را در عوض تسهیل تحریم ها علیه جمهوری اسلامی به حال تعلیق در می آورد. طرفین اجرای این توافق را از 20 ژانویه آغاز کرده اند. آژانس بر اجرای این توافقات نظارت اعمال می نماید.

رادیو فرانسه نیز گزارش داد: رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با گروهی از شهروندان ساکن استان آذربایجان، با اشاره به مذاکرات اتمی میان ایران و1+5 گفت: بعضی از مسئولان آن دولت (دولت احمدی نژاد) و این دولت، فکرمی کنند اگر در موضوع هسته‌ای مذاکره کنند مسئله حل می شود، در سخنرانی اول گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به‌جائی نمی رسد ولی مخالفتی هم ندارم.
آیت‌الله خامنه‌ای، در بخش دیگری با بیان این که پیام سلبی انقلاب این است که ما تسلیم زورگوئی نظام سلطه نمی‌شویم، افزوده است: یک عده سعی نکنند چهره آمریکا را بزک کنند وآن را به عنوان یک دولت علاقمند و انسان‌دوست معرفی کنند. اگر هم سعی کنند، بی فایده است.

در همین رابطه رادیو فردا (وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا – سیا) نیز گزارش داد: آیت‌الله سید علی خامنه ای بار دیگر بر خوشبین نبودن نسبت به مذاکره هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی تاکید کرد ولی گفت که با این مذاکرات مخالفتی ندارد.

اظهارات بلندپایه‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران در جمع گروهی از مردم آذربایجان و در آستانه مذاکرات سرنوشت ساز ایران و گروه پنج به علاوه یک در وین بیان می‌شود؛ مذاکراتی که قرار است راه حلی جامع و پایدار برای برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای ایران پیدا کند.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز اول فروردین ماه امسال در شهر مشهد نیز گفته بود: مسئولین بلندپایه و مسئولین میانی آمریکا بار‌ها و بار‌ها می‌گویند بیایید در کنار گفت‌وگوهای پنج به علاوه یک که درباره مسائل هسته‌ای بحث می‌کنند، آمریکا و جمهوری اسلامی دو به دو، درباره مسئله هسته‌ای ایران بحث کنند. من به این گفت‌وگو‌ها خوشبین نیستم. چرا؟ چون تجربه‌های گذشته‌ ما نشان می‌دهد که گفت‌وگو در منطق حضرات آمریکایی به این معنی نیست که بنشینیم تا به یک راه حل منطقی دست پیدا کنیم”.

شبکه خبری رویترز نیز نوشت: رهبر ایران گفت که نسبت به مذاکرات هسته ای با غرب خوشبین نیست.

  منبع:دانا

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی