دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | Monday 30 January 2023

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری هاری یکی از مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان بوده و یک بیماری ویروسی حاد و کشنده است که

به گزارش انارما ؛  کامران شفائی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری هاری یکی از مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان بوده و یک بیماری ویروسی حاد و کشنده است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می کند و میزان کشندگی بیماری بسیار بالاست به طوری که پس از ظهور علائم بیماری، درمان امکانپذیر نبوده و مرگ حتمی است .

وی گفت: کلیه حیوانات خونگرم پستاندار چه وحشی و چه اهلی به این ویروس حساس می باشند و اصلی ترین راه سرایت بیماری هاری به انسان از طریق تماس با بزاق و خصوصا گاز گرفتگی توسط حیوان هار می باشد. بیماری در حیوان به دو فرم خاموش و خشمگین ظاهر می شود. در فرم خاموش حیوان فلج شده و گوشه گیر می شود ولی در فرم خشمگین حیوان عصبی شده و به سایر حیوانات و انسان حمله ور می شود. حیوان هار علائمی از قبیل تغییر رفتار ناگهانی، ترشح شدید بزاق، عدم توانائی در بلع، حمله و گاز گرفتن اجسام، زوزه و ناله کشیدن و در نهایت فلجی و مرگ را به دنبال دارد .

وی افزود: ویروس عامل بیماری هاری بسیار حساس بوده و در طبیعت دوام ندارد و طی چند ساعت در بزاق خارج از دهان از بین می رود و در برابر مواد شیمیائی فوق العاده حساس بوده و در برابر نور و اشعه های آن نابود می شود. تنها راه پیشگیری از بیماری هاری، انجام واکسیناسیون می باشد. در مواقع گاز گرفتگی توسط حیوان باید بلافاصله محل زخم را با آب و صابون کاملا شستشو داد و از باند پیچی و بستن زخم جدا خودداری کرد ( چون ویروس هاری به هوا و نور حساس است ) و در ادامه سریعا به مراکز بهداشتی و درمانی جهت انجام واکسیناسیون هاری و سایر اقدامات بهداشتی لازم مراجعه نمود .

در پایان کامران شفائی از صاحبان سگ های خانگی و صاحبدار اعم از سگ های نگهبان، گله و … خواست که همکاری لازم را با اکیپ های عملیاتی واکسیناسیون اداره دامپزشکی شهرستان انار داشته و حتما نسبت به واکسیناسیون هاری سگ های خود که کاملا رایگان و الزامی می باشد اقدام کرده تا باعث افزایش سطح پوشش ایمنی در منطقه و روستا گردد و کارت واکسیناسیون مربوطه را دریافت کنند. از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۰۰ قلاده سگ صاحبدار علیه بیماری هاری واکسینه شده اند. ضمنا مرکز درمانی و مایه کوبی بخش خصوصی این شهرستان خدماتی چون صدور شناسنامه، تجویز و تزریق واکسیناسیون چند گانه و داروی های ضد انگلی و … را ارائه می دهد. دامدران محترم می توانند در جهت کنترل بیماری علاوه بر واکسیناسیون سگهای صاحبدار از تماس سگ های نگهبان و دامها با سگهای ولگرد با حصارکشی مناسب منزل و دامداری یا محلی که سگ نگهداری می شود جلوگیری بعمل آورند و همچنین با استفاده از داروهای ضد انگل نسبت به مبارزه با بیماریهای انگلی داخلی و خارجی اقدام نمایند و در صورت مشاهده و برخورد با موارد مشکوک شامل هر گونه تغییر رفتار ناگهانی و مشاهده گاز گرفتگی علاوه بر قرنطینه کامل حیوانات در ارتباط با آن مراتب را سریعا به واحد مبارزه با بیماریهای این اداره اطلاع دهند و یا با شماره های ۳۴۳۸۷۸۶۰ و ۳۴۳۸۶۶۹۵ تماس حاصل فرمایند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

ویژه برنامه شب یلدا با حضور کمدین امیر فضل آبادی در انار

جشن بزرگ یلدایی با حضور کمدین امیر فضل آبادی(مندلو) در دانشگاه آزاد اسلامی انار برگزار شد. ...

یادداشت های خصوصی