دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | Monday 22 April 2024

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری بروسلوز یا تب مالت یک بیماری عفونی و قابل انتقال از دام به انسان و در دام غیرقابل درمان است

به گزارش ” انارما ” ؛ کامران شفائی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری بروسلوز یا تب مالت یک بیماری عفونی و قابل انتقال از دام به انسان و در دام غیرقابل درمان است. این بیماری باعث سقط جنین در نشخوارکنندگان و علائم آن در انسان شامل دردهای عمومی و درد مفاصل، تب و لرز شدید و … می باشد.

وی افزود: عمده ترین راه انتقال این بیماری به انسان از طریق مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه می باشد ، لذا مصرف محصولات لبنی پاستوریزه و بهداشتی در جلوگیری از این بیماری بسیار حائز اهمیت است. از دیگر راه های انتقال بیماری تب مالت به انسان تماس با ترشحات رحمی ، جنین های سقط شده و دام های آلوده است.

وی در ادامه گفت: واکسیناسیون جمعیت دام سبک ( بره و بزغاله ) علیه بیماری تب مالت بصورت دولتی و رایگان  آغاز گردیده و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. دامداران محترم شهرستان می توانند با تماس با شماره های ۳۴۳۸۶۶۹۵ و ۳۴۳۸۷۸۶۰ و یا مراجعه به اداره دامپزشکی جهت هماهنگی های لازم با اکیپ های واکسیناسیون این اداره در جهت واکسینه نمودن دام های خود اقدام نموده و همچنین همکاری لازم را در راستای پوشش کامل واکسیناسیون وایجادایمنی حداکثری در شهرستان انجام دهند .در پایان وی از دامداران شهرستان خواست کلیه اصول بهداشتی و قرنطینه ای از جمله عدم ورود دام قاچاق و آلوده به دامداری ها، اجتناب از تماس مستقیم با بافت ها و ترشحات آلوده دام، استفاده از ماسک تنفسی در هنگام ورود به دامداری و محل نگهداری دام و ضد عفونی جایگاه دام را رعایت نمایند. لازم به ذکر است انجام واکسیناسیون سگ های صاحب دار بر علیه بیماری هاری بصورت رایگان و همزمان با این طرح در خصوص سگ های گله و نگهبان توسط اکیپ مبارزه با بیماریهای دامی اداره دامپزشکی شهرستان انار صورت می گیرد.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

جشن بزرگ دختران روزه اولی در انار

به گزارش ” انارما ” ؛ عصر دیروز ۱۹فروردین ماه جشن شکرانه دختران روزه اولی همراه با برنامه های شاد و متنوع در مهدیه امامزاده محمدصالح(ع) انار با حضور جمعی از مسئولین و معلمان برگزار شد. این ...

یادداشت های خصوصی