سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ | Tuesday 26 September 2023

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری بروسلوز یا تب مالت یک بیماری عفونی و قابل انتقال از دام به انسان و در دام غیرقابل درمان است

به گزارش ” انارما ” ؛ کامران شفائی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری بروسلوز یا تب مالت یک بیماری عفونی و قابل انتقال از دام به انسان و در دام غیرقابل درمان است. این بیماری باعث سقط جنین در نشخوارکنندگان و علائم آن در انسان شامل دردهای عمومی و درد مفاصل، تب و لرز شدید و … می باشد.

وی افزود: عمده ترین راه انتقال این بیماری به انسان از طریق مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه می باشد ، لذا مصرف محصولات لبنی پاستوریزه و بهداشتی در جلوگیری از این بیماری بسیار حائز اهمیت است. از دیگر راه های انتقال بیماری تب مالت به انسان تماس با ترشحات رحمی ، جنین های سقط شده و دام های آلوده است.

وی در ادامه گفت: واکسیناسیون جمعیت دام سبک ( بره و بزغاله ) علیه بیماری تب مالت بصورت دولتی و رایگان  آغاز گردیده و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. دامداران محترم شهرستان می توانند با تماس با شماره های ۳۴۳۸۶۶۹۵ و ۳۴۳۸۷۸۶۰ و یا مراجعه به اداره دامپزشکی جهت هماهنگی های لازم با اکیپ های واکسیناسیون این اداره در جهت واکسینه نمودن دام های خود اقدام نموده و همچنین همکاری لازم را در راستای پوشش کامل واکسیناسیون وایجادایمنی حداکثری در شهرستان انجام دهند .در پایان وی از دامداران شهرستان خواست کلیه اصول بهداشتی و قرنطینه ای از جمله عدم ورود دام قاچاق و آلوده به دامداری ها، اجتناب از تماس مستقیم با بافت ها و ترشحات آلوده دام، استفاده از ماسک تنفسی در هنگام ورود به دامداری و محل نگهداری دام و ضد عفونی جایگاه دام را رعایت نمایند. لازم به ذکر است انجام واکسیناسیون سگ های صاحب دار بر علیه بیماری هاری بصورت رایگان و همزمان با این طرح در خصوص سگ های گله و نگهبان توسط اکیپ مبارزه با بیماریهای دامی اداره دامپزشکی شهرستان انار صورت می گیرد.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

بازدید معاون رئیس جمهور از طرح مسکن ملی در انار

سیدمحمد حسینی معاون رئیس جمهور در امور مجلس به همراه معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان از پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن ‌ و اراضی الحاق شده به محدوده شهر انار بازدید کردند. ...

یادداشت های خصوصی