پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | Thursday 30 May 2024

توصیه های بهداشتی و رعایت نکات جهت کاهش اثرات آلودگی هوابه شهروندان به شرح ذیل می‌باشد

به گزارش “انارما” به نقل از روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان انار، پیرو آلودگی هوای امروز ۱۳ مهر سال ۱۴۰۲ توصیه های بهداشتی و رعایت نکات زیر را جهت کاهش اثرات الودگی هوا به شهروندان به شرح ذیل اعلام کرد:
۱-خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.

۲-شهروندان محترم تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند.

۳-بیماران قلبی و تنفسی، مبتلایان به آسم، کودکان و سالمندان در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند.

۴-کلیه ورزشکاران و شهروندان از هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری نمایند

۵- نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود.

۶-ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.

۷-هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.

۸-ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود. لذا ماسک های ویژه ای که با عنوان P1 , P2 (ماسک های سوپاپ دار) که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است. (مخصوصا برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند)

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی